Firanki na oknie to rzecz, o której zazwyczaj nie myślimy, jednak jest ona bardzo potrzebna, jeżeli mieszkamy w domu, na niskim piętrze lub mamy blisko okna naszych sąsiadów.

Firanka pozwala również filtrować wpadające do pokoju światło, dając przyjemne półtony, dzięki czemu słońce nie razi nas po oczach, gdy akurat świeci w nasze okna. O czym należy pamiętać, kupując firanki? Jak dobrać je do pozostałych elementów wystroju naszych wnętrz?

  1. Czy firanki mają znaczenie pod kątem aranżacji wnętrz?
  2. Jakie są najpopularniejsze rodzaje firanek
  3. O czym pamiętać przy zakupie firanek?

Czy firanki mają znaczenie pod kątem aranżacji wnętrz?

jak-dobrac-firanki

Odświeżając lub urządzając nasze mieszkanie na nowo, zwykle przywiązujemy dużą wagę do tego, jak wyglądają poszczególne pokoje, a także jak komponują się ze sobą całościowo.

Warto pamiętać, że to właśnie te drobne szczegóły zwykle mają największy wpływ na finalny efekt, a w przypadku nowoczesnych sposobów na urządzanie domu, jak minimalizm, industrializm czy styl skandynawski bez ciekawych dodatków, wybijających się spośród innych elementów wyposażenie nie stworzymy przyjemnej aranżacji.

Firanki i zasłony są właśnie takim elementem, o którym wprawdzie na co dzień nie pamiętamy, ale który potrafi od razu rzucić się w oczy osobom, które przychodzą do nas w gości.

Z ich pomocą możemy zarówno podkreślić i wybić ten element z pozostałych, bardziej stonowanych odcieni, jak i delikatnie wyciszyć pokój, zapewniając mu przyjemną, intymną atmosferę.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje firanek

Wybór firanek nie jest wcale taki prosty, jaki się wydaje. Możemy kupić różne rodzaje osłony na okna, do których zaliczają się:

  • firanki stricte użytkowe, klasyczne, o prostym wzorze i zazwyczaj białe. To najpopularniejszy rodzaj firan, na jaki możemy trafić;
  • firanki ozdobne, cechujące się większą ilością ozdobników, ciekawymi wzorami i także innymi wariantami kolorystycznymi. Minusem tych firanek może być ich większa waga, przez co potrzebują mocniejszego karnisza;
  • firanki panele, przypominające w konstrukcji rolety, jednak nadal wykonane z delikatnego i lekko prześwitującego materiału. Występują zarówno w formie jednego panela na całe okno, jak i możliwy jest montaż kilku paneli, co daje bardzo ciekawy efekt.

O czym pamiętać przy zakupie firanek?

Kupując firanki, musimy skupić się nie tylko na ich wyglądzie. Przed wyprawą do sklepu lub zajrzeniu na jego wersję online dobrze jest zebrać dokładny wymiar okna oraz karnisza, tak abyśmy byli w stanie dokładnie powiedzieć, czego potrzebujemy.

Zarówno klasyczne firanki, jak i panele okienne mogą być w różnych wariantach długości: albo dajemy firance opaść na podłogę, zakrywając całe okno i część ściany, albo wybieramy wariant krótszy, to sięgający nieco za linię parapetu.

Pierwsza opcja jest lepszym wyborem, gdy na ścianie znajdują się również drzwi balkonowe, podczas gdy krótkie firanki świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach oraz na oknach niełączonych z drzwiami balkonowymi czy na taras.

Firanki i panele okienne mogą w istotny sposób wpłynąć na wygląd całego pokoju. Z tego powodu warto jest dobrze zastanowić się, zanim wybierzemy konkretny wzór czy kolor.

Nie powinniśmy też zapomnieć o dopasowaniu firan pod wymiar naszych okien lub całej wysokości ściany, od karnisza po podłogę, jeżeli wolimy zasłonić całość lub mamy obok drzwi na balkon, lub taras.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.