Pierwsza kąpiel naszej pociechy należy do jednej z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu.

Często nie mamy pojęcia o tym jak wykonać pierwsze mycie naszego dziecka, aby zapewnić mu prawidłową higienę i nie zrobić krzywdy. Podpowiemy Ci jak i w czym wykonywać pierwszą kąpiel noworodka.

Jak i w czym kąpać noworodka? Pamiętaj o tych zasadach!

Dziecko możemy oczywiście kąpać w dużej wannie jak i w przeznaczonej do tego plastikowej wanience np. z kulami musującymi https://gemini.pl/kategoria/dziecko/kosmetyki-dla-dzieci/kapiel-i-mycie-ciala/kule-do-kapieli-dla-dzieci. Drugi sposób stosowany jest przez 90% rodziców. Trzymanie noworodka w takiej wanience jest najwygodniejszą opcją umożliwiającą nam umycie wszystkich jego części ciała. jak-wykapac-noworodka

Również przygotowanie kąpieli nie sprawi nam trudu, ze względu na wygodę dostosowania temperatury wody.

Najważniejszą rzeczą, o której powinnaś pamiętać przy kupnie wanienki, jest jej rozmiar. Nie wybieraj wanny o małych rozmiarach.

Mimo że twój dzidziuś jest jeszcze malutki, wanienka powinna być większa, ponieważ dzieci bardzo szybko rosną. W przeciwnym wypadku, zanim się obejrzysz, będziesz musiała planować kupno nowej wanny dla noworodka.

Warto pomyśleć o tym gdzie postawić wanienkę do kąpieli naszego dziecka. Może ona stać bezpośrednio na podłodze jak i również na którymś z łazienkowych mebli. Pamiętaj jednak aby miejsce, w którym ją ulokujesz, było stabilne i umożliwiało Ci swobodną kąpiel twojej pociechy.

Na rynku istnieje również wiele wanienek, które możemy umocować do dużej wanny, lub takich ze specjalnym stojakiem mocującym.

Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo miejsca w swojej łazience, aby dodatkowo stawiać w niej stojaczek, a przymocowanie wanienki do dużej wanny nie jest dla Ciebie praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, postaw ją na podłodze, obok umieszczając przewijak z niezbędnymi do pielęgnacji kosmetykami.

Jak kąpać noworodka?

Skóra niemowlaka jest nadzwyczajnie delikatna, dlatego nie wymaga szorowania, a nawet jest ono zakazane. Noworodek nie brudzi się tak jak większe dziecko, jego skórę wystarczy odświeżyć.

Do mycia używaj tylko własnej ręki, w tym przypadku nie sprawdzą się żadne gąbeczki. Na rynku istnieją produkty takie jak specjalne gąbeczki przeznaczone do kąpieli noworodków, jednak pamiętaj, że są one tylko wielkim skupiskiem bakterii, przed którymi nasz maluch nie potrafi się jeszcze obronić.

Jeśli nie satysfakcjonuje Cię mycie maluszka samą ręką, możesz zastosować do tego mięciutką gazę, którą możesz wyprać czy wygotować po każdej kąpieli.

Czym wycierać malucha po kąpieli?

Oczywiście można zrobić to zwykłym ręcznikiem kąpielowym, jednak warto pamiętać, że nie powinien on być wyprany w zwykłym proszku do prania, lecz specjalnie przeznaczonym dla niemowląt.

Zwyczajny proszek może spowodować u twojego dzidziusia alergie, wysypki skórne. Producenci ręczniczków dla noworodków wypuścili również na rynek wiele produktów z wszytym kapturkiem.

Pamiętaj aby nie przenosić dziecka zaraz po kąpieli do innego pomieszczenia, nawet jeśli jest owinięte w ręcznik. Najlepiej delikatnie wytrzeć je i ubrać w łazience na zainstalowanym tam specjalnie przewijaczu, lub przeniesionym na czas kąpieli z innego pomieszczenia domowego.

0 Udostępnień
Witajcie moje drogie! Mam na imię Maria, jestem redaktorem serwisu Kobieco.pl. Będę poruszać tematy bezpośrednio związane z kobietami, mężczyźni póki co Nas nie interesują :) jest to miejsce wyłącznie dla kobiet gdzie poczujesz się kobieco i nauczysz się być prawdziwą kobietą. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam, będę pisała jedynie na tematy na których się znam, żadnego lania wody i pisania pod publikę, z chęcią poruszę także tematy tabu. Zapraszam do lektury, do zobaczenia w komentarzach pod moimi artykułami! Tel. 0048789433444, email: Maria.Se@gmail.com

2 KOMENTARZE

  1. Dziwi mnie brak w tym zestawieniu dmuchanej wanienki, którą ostatnio kupiłam dla swojej Marysi. Ona rośnie, a wanienka dla niej jest cały czas dobra. Może Wam, drogie mamy, też się przyda :)

  2. ja przyznam szczerze, ze kąpiele robi tata. Mogę natomiast polecić do kąpieli taka emulsje eloderm. Walczymy z azs, a te emolienty pozwalają te walkę wygrać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.