Każdy rodzic, witając swojego maluszka na świecie, zdaje sobie sprawę, jak wielkie jest to zobowiązanie. Dziecko wymaga nieustannej troski.

Wielu opiekunów zastanawia się, czy są w stanie ustrzec niemowlaka przed różnymi problemami, jak chociażby pieluszkowe zapalenie skóry.

Choć dbałość o higienę i właściwa pielęgnacja na ogół wystarczą, zawsze może się zdarzyć, że na skórze dziecka pojawią się odparzenia. Co wtedy robić?

Skóra dziecka zawsze pod kontrolą

Jak-leczyc-pieluszkowe-zapalenie-skóry

Odparzenia są na ogół wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i zbyt rzadko zmienianej pieluchy. Ale ich przyczyną bywają też osłabienie układu odpornościowego, biegunki czy długotrwała antybiotykoterapia.

Z tego powodu, nawet przestrzegając wszystkich zasad higieny, trzeba mieć się na baczności i monitorować stan skóry dziecka. W razie wykrycia pierwszych symptomów można od razu zadziałać i szybko pozbyć się odparzeń.

Pieluszkowe zapalenie skóry może objawiać się na kilka sposobów, takich jak zaczerwienienie, łuszczenie naskórka, wysypka, gródki i pęcherzyki. Są one przyczyną dużego dyskomfortu (pieczenie, świąd, ból), dlatego maluszek może być niespokojny i płaczliwy.

Skuteczne leczenie odparzeń

Szybkie zauważenie pierwszych objawów oraz natychmiastowe podjęcie działań pozwala na ogół na wyleczenie dziecka bez konieczności przyjmowania leków. Jeśli podejrzewamy, że u dziecka rozwija się pieluszkowe zapalenie skóry, nie wolno panikować.

Po pierwsze warto sprawdzić, czy stosowane preparaty kosmetyczne nie mają drażniącego działania. Należy także bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Ważne, by zadbać o to, aby dziecko pozostawało bez pieluszki tak często, jak to tylko możliwe. Skóra może wówczas „oddychać” i się regenerować.

Oprócz tego, na uszkodzoną skórę dziecka należy nałożyć odpowiedni krem. Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną maść, jaką jest Sudocrem. Jest ona rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Instytut Matki i Dziecka oraz Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych.

Maść jest hipoalergiczna i bezpieczna dla delikatnej skóry dziecka. Zawiera tlenek cynku, który łagodzi i chroni skórę, a także alkohol benzylowy, który dezynfekuje i miejscowo znieczula. Z kolei benzoesan benzylu i cynamonian benzylu działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczne i wszobójczo.

Ostatni składnik lanolina ma działanie nawilżające. Krem przynosi pierwsze efekty już w kilka godzin po zastosowaniu. Nie tylko łagodzi objawy, ale również przynosi maluszkowi ulgę.

W niektórych przypadkach stan zapalny nie chce ustąpić. Wymaga to konsultacji z lekarzem, który albo przepisze leki antygrzybiczne, albo zleci przyjmowanie antybiotyków oraz glikokortykosteroidów. Więcej o tym, jak postępować w kwestii odparzeń, można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/.

Właściwa pielęgnacja i odpowiednie nawyki

Nie ważne, czy działamy profilaktycznie, czy może walczymy z pierwszymi oznakami zapalenia skóry. W obu przypadkach ważna jest właściwa pielęgnacja. Opiekując się dzieckiem, łatwo jednak o błędy, które będą miały zły wpływ na jego skórę.

Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na jakość kupowanych pieluszek – powinny mieć one niskie działanie drażniące. Ważne, by maluszek ubrany był w przewiewne i pozwalające oddychać skórze ubranka. Należy zwrócić także uwagę na to, jak osuszana jest skóra dziecka po kąpieli.

Niestety, wielu rodziców pociera skórę ręcznikiem, co może wywoływać podrażnienia. Zamiast tego, powinno się ręcznik do skóry przykładać i lekko docisnąć, tak, aby wchłonął on wilgoć.

W większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry można wyleczyć poprzez miejscowe stosowanie kremu oraz właściwą pielęgnację. Na wypadek, gdyby na skórze dziecka pojawiły się pierwsze symptomy odparzeń, warto mieć pod ręką odpowiednią maść.

Świetnie sprawdzi się Sudocrem, który można stosować także profilaktycznie. Niestety, noszenie pieluszki wiąże się z wieloma zagrożeniami, które mają negatywny wpływ na skórę. Da się jednak im skutecznie zapobiegać oraz je leczyć.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.