Czy zdarzyło ci się, że spotykając się z przyjaciółmi wydajesz więcej niż zamierzałaś? Oto kilka porad jak walczyć z rozrzutnością. Jeśli zauważyłaś, że idąc z koleżankami na zakupy twój portfel cierpi bardziej niż wtedy, gdy chodzisz sama, musisz zastanowić się jakie są tego przyczyny i jak temu zaradzić.

Przyjaciele i pieniądze

Zdarza się, że różni przyjaciele mają różny wpływ na twoje finanse. Przy jednych kontrolujesz upływ swojej gotówki, a przy innych nie. Zastanów się dlaczego tak jest. Oto kilka możliwości:

– Być może jedna z twoich przyjaciółek ceni sobie tylko najdroższe rzeczy i najlepsze marki, a co za tym idzie stara się przekonać cię do takiego samego podejścia. Jej zakupowe tendencje zaczynają wpływać na twoje i sięgasz po rzeczy, na które nie do końca możesz sobie pozwolić. Staraj się więc nie ulegać namowom koleżanek i weź pod uwagę swój budżet.

– Kolejną sytuacją, w której kupujesz więcej niż to co zamierzałaś jest namawianie cię do kupna. Wychodzisz z domu z planem pójścia z koleżanką na lunch, a kończy się na lunchu i deserze.

Choć wcale nie miałaś na to ochoty, brak asertywności poprowadzi cię do niepotrzebnych zakupów. Innym razem idziesz z przyjaciółką po tusz do rzęs, ale widząc, że ona wybrała sobie nowe perfum, nie mogłaś się powstrzymać i również je kupiłaś. Zwłaszcza, że koleżanka tak je zachwalała i przekonywała cię, że to dobry wybór.

– Innym razem osoba, która ci towarzyszy chcę cię uszczęśliwić i doradza ci kupno sukienki, która bardziej ci się podoba, nie tej, która jest tańsza. Być może nawet oferuje, że pożyczy ci brakującą kwotę, ale musisz uważać. Ostatnią rzeczą jakiej w tej chwili potrzebujesz to popadanie w długi.

Dwie śliczne dziewczyny za zakupach w centrum handlowym uśmiechają się– Czy zdarzyło ci się kiedyś, że wychodząc ze znajomymi na imprezę stan twojej karty kredytowej znacznie się zmniejsza? Cóż, niekiedy towarzystwo w jakim przebywasz decyduje o tym gdzie i w jaki sposób spędzacie czas. Możesz jednak zasugerować wyjście do klubu, w którym nie ma wejściówek lub zdecydować się na piwo zamiast drogiego drinka.

Cóż, przyjaciele mogą mieć duży wpływ na twój budżet, ale to wcale nie musi oznaczać, że spędzając z nimi czas pogrążysz się finansowo.

Powiedz znajomym o swoich planach i celach. Nie ukrywaj faktu, że chcesz trochę oszczędzić i nie możesz sobie pozwolić na zbędne wydatki. Twoi przyjaciele z pewnością to zrozumieją i być może pomogą ci w tym abyś wydawała pieniądze rozsądnie.

– Poproś znajomych o pomoc. Być może twoi przyjaciele nie zdają sobie sprawy z twojej kondycji finansowej. Wspólnie możecie opracować plan – na czym najlepiej możesz zaoszczędzić. Twoi przyjaciele mogą dać ci wiele cennych wskazówek odnośnie oszczędzania.

Bądź asertywna. Nie daj się namówić koleżankom na drogie zakupy. Powiedz wprost, że nie możesz sobie pozwolić na rzeczy z najwyższej półki. Ustal jasno granice – ile jesteś w stanie wydać miesięcznie, ile uda ci się zaoszczędzić, czego nie musisz na razie kupować.

Dzięki temu będzie ci łatwiej kontrolować swoje wydatki. Przygotuj się jednak na różne opinie znajomych, również te negatywne. Niech cię one jednak nie zniechęcają przed swoimi postanowieniami.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

2 KOMENTARZE

  1. Ja właśnie miałam z tym problem. Moi znajomi ciągle chodziliby po knajpach, ciągle gadali o zakupach i promocjach. Masakra. Dobrze, że ograniczyłam kontakt. Strasznie dużo też wydawałam z nimi w klubach. Zawsze najdroższe kluby, taksówki, nawet kilka klubów. Dość!

  2. Każdy sposób jest dobry, aby zwiększyć swoją szansę na skuteczne oszczędzanie. Im więcej sprzyjających okoliczności, tym większa szansa, że nasze oszczędzanie będzie miało lepsze efekty. Dlatego też, jeżeli chcemy oszczędzać, warto zrobić ku temu bardzo wiele kroków.

    Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera,

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.