Decoupage – ozdabianie jajka
Spis treści
Do wykonania ładnej pisanki, która stanie się wielkanocną ozdobą naszego domu potrzebne nam będą:
• jajko ze styropianu,
• farby akrylowe, klej, serwetki i inne niezbędne akcesoria,
• narzędzia.
1. Pracę ze styropianowym jajkiem (lub bombką – zdobi się ją bardzo podobnie) rozpoczynamy od starannego zeszlifowania szwu z jajka – najczęściej ma ono taką wypukłą linię. Jeśli ją zostawimy, praca nie będzie estetyczna. Jajko czyścimy drobnoziarnistym papierem ściernym.
2. Po wyczyszczeniu jajka wbijamy w nie patyczek do szaszłyków – będzie on poręcznym uchwytem ułatwiającym malowanie, suszenie i odkładanie jajka w czasie pracy.
3. Jajko trzeba zagruntować akrylową farbą podkładową – najlepiej w kolorze złamanej bieli lub odcieniu zbliżonym do tła serwetki, którą chcemy jajko ozdobić.
4. Najlepiej jest wybrać motyw składający się z drobnych elementów, które zostaną naklejone pojedynczo – dzięki temu nie będą się marszczyły.
Naklejanie dużych elementów na wypukłej powierzchni musi spowodować zmarszczki, jeśli więc mamy taki motyw, musimy się liczyć z tym i z koniecznością zamaskowania zmarszczek, na przykład cieniowaniem.
5. Po naklejeniu motywów trzeba jajko zabezpieczyć jedną warstwą lakieru bezbarwnego.
6. Teraz można dodatkowo ozdobić jajko – w końcu to pisanka, można więc domalowywać kropki lub zawijaski. Zwykłymi farbami lub konturówką do szkła.
Decoupage – ozdabianie butelki
Niektóre butelki mają tak ładne kształty, że aż żal się z nimi rozstać. Zamiast wyrzucać, można ją ozdobić. Posłuży do napełnienia domowym winem lub nalewką, albo po prostu będzie sobie stać i ładnie wyglądać. Potrzebne są:
• pusta butelka,
• crack jednoskładnikowy,
• primer – akrylowy podkład, który zapewnia dobrą przyczepność farb do gładkich powierzchni,
• gąbka do tapowania,
• oraz wszystko to, czego do tej pory używaliśmy do decoupage.
1. Butelkę myjemy, usuwamy z niej nalepkę – jeśli nie wystarcza woda, trzeba użyć rozpuszczalnika – powierzchnia butelki musi być czysta, odtłuszczona i sucha.
2. Jeżeli chcemy, aby pod spękaniami było widać ciemne szkło butelki, to po prostu nakładamy na nią crack jednoskładnikowy. Kładziemy go dość grubo, a ponieważ ma tendencje do spływania, to w czasie schnięcia można kilka razy przeciągnąć pędzlem w miejscach, gdzie zbiera się farba.
3. Jasną farbę nakładamy przy pomocy gąbki do tapowania, pozwoli to uniknąć zacieków.
4. Po wyschnięciu farby i utworzeniu się spękań ozdabiamy butelkę serwetką i zabezpieczamy lakierem wodnym. Można przejść do wykończenia: dodać koronkę, wstążkę, sznurek.
Jeśli nie chcemy mieć spękań, a interesuje nas gładka, jednolita powierzchnia, to po umyciu butelki malujemy ją primerem. Jest on biały i po jego całkowitym wyschnięciu możemy malować farbę dowolnym kolorem – farby będą znacznie trwalsze niż gdybyśmy je nakładali bezpośrednio na szkło.
Decoupage – jak ozdobić pudełko
Pudełka zdobimy tak jak inne przedmioty. Jednak zanim przystąpimy do pracy nad nimi, trzeba pamiętać o kilku sprawach:
• przed malowaniem należy pudełko starannie wyczyścić papierem ściernym,
• jeśli pudełko ma wieczko i duże lub ozdobne zawiasy, warto je przed malowaniem odkręcić – znacząco ułatwi to pracę,
• po wielokrotnym malowaniu mogą pojawić się kłopoty z domykaniem wieczka, dlatego wcześniej trzeba wewnętrzne krawędzie pudełka obniżyć poprzez zeszlifowanie,
• jeśli pudełko ma służyć do przechowywania ciasteczek lub herbaty – środka lepiej nie malować,
• płaskie wieczko można ozdobić metodą „na żelazko”, to znaczy pomalować powierzchnię klejem, odstawić do wyschnięcia na pół godziny, przyłożyć serwetkę (tylko jej górną warstwę), przykryć papierem do pieczenia (pergaminem) i prasować średnio ciepłym żelazkiem (bez pary); gdy ostygnie, odcinamy lub odrywamy (lekko mocząc) nadmiar serwetki i zabezpieczamy lakierem.