Decoupage – ozdabianie jajka

Do wykonania ładnej pisanki, która stanie się wielkanocną ozdobą naszego domu potrzebne nam będą:
• jajko ze styropianu,
• farby akrylowe, klej, serwetki i inne niezbędne akcesoria,
• narzędzia.

decoupage-jak-ozdobic-jajko

1. Pracę ze styropianowym jajkiem (lub bombką – zdobi się ją bardzo podobnie) rozpoczynamy od starannego zeszlifowania szwu z jajka – najczęściej ma ono taką wypukłą linię. Jeśli ją zostawimy, praca nie będzie estetyczna. Jajko czyścimy drobnoziarnistym papierem ściernym.

2. Po wyczyszczeniu jajka wbijamy w nie patyczek do szaszłyków – będzie on poręcznym uchwytem ułatwiającym malowanie, suszenie i odkładanie jajka w czasie pracy.

3. Jajko trzeba zagruntować akrylową farbą podkładową – najlepiej w kolorze złamanej bieli lub odcieniu zbliżonym do tła serwetki, którą chcemy jajko ozdobić.

4. Najlepiej jest wybrać motyw składający się z drobnych elementów, które zostaną naklejone pojedynczo – dzięki temu nie będą się marszczyły.

Naklejanie dużych elementów na wypukłej powierzchni musi spowodować zmarszczki, jeśli więc mamy taki motyw, musimy się liczyć z tym i z koniecznością zamaskowania zmarszczek, na przykład cieniowaniem.

5. Po naklejeniu motywów trzeba jajko zabezpieczyć jedną warstwą lakieru bezbarwnego.

6. Teraz można dodatkowo ozdobić jajko – w końcu to pisanka, można więc domalowywać kropki lub zawijaski. Zwykłymi farbami lub konturówką do szkła.

Decoupage – ozdabianie butelki

decoupage-jak-ozdobic-butelke

Niektóre butelki mają tak ładne kształty, że aż żal się z nimi rozstać. Zamiast wyrzucać, można ją ozdobić. Posłuży do napełnienia domowym winem lub nalewką, albo po prostu będzie sobie stać i ładnie wyglądać. Potrzebne są:

• pusta butelka,
• crack jednoskładnikowy,
• primer – akrylowy podkład, który zapewnia dobrą przyczepność farb do gładkich powierzchni,
• gąbka do tapowania,
• oraz wszystko to, czego do tej pory używaliśmy do decoupage.

1. Butelkę myjemy, usuwamy z niej nalepkę – jeśli nie wystarcza woda, trzeba użyć rozpuszczalnika – powierzchnia butelki musi być czysta, odtłuszczona i sucha.

2. Jeżeli chcemy, aby pod spękaniami było widać ciemne szkło butelki, to po prostu nakładamy na nią crack jednoskładnikowy. Kładziemy go dość grubo, a ponieważ ma tendencje do spływania, to w czasie schnięcia można kilka razy przeciągnąć pędzlem w miejscach, gdzie zbiera się farba.

3. Jasną farbę nakładamy przy pomocy gąbki do tapowania, pozwoli to uniknąć zacieków.

4. Po wyschnięciu farby i utworzeniu się spękań ozdabiamy butelkę serwetką i zabezpieczamy lakierem wodnym. Można przejść do wykończenia: dodać koronkę, wstążkę, sznurek.

Jeśli nie chcemy mieć spękań, a interesuje nas gładka, jednolita powierzchnia, to po umyciu butelki malujemy ją primerem. Jest on biały i po jego całkowitym wyschnięciu możemy malować farbę dowolnym kolorem – farby będą znacznie trwalsze niż gdybyśmy je nakładali bezpośrednio na szkło.

Decoupage – jak ozdobić pudełko

decoupage-jak-ozdobic-pudelko

Pudełka zdobimy tak jak inne przedmioty. Jednak zanim przystąpimy do pracy nad nimi, trzeba pamiętać o kilku sprawach:

• przed malowaniem należy pudełko starannie wyczyścić papierem ściernym,
• jeśli pudełko ma wieczko i duże lub ozdobne zawiasy, warto je przed malowaniem odkręcić – znacząco ułatwi to pracę,
• po wielokrotnym malowaniu mogą pojawić się kłopoty z domykaniem wieczka, dlatego wcześniej trzeba wewnętrzne krawędzie pudełka obniżyć poprzez zeszlifowanie,
• jeśli pudełko ma służyć do przechowywania ciasteczek lub herbaty – środka lepiej nie malować,
• płaskie wieczko można ozdobić metodą „na żelazko”, to znaczy pomalować powierzchnię klejem, odstawić do wyschnięcia na pół godziny, przyłożyć serwetkę (tylko jej górną warstwę), przykryć papierem do pieczenia (pergaminem) i prasować średnio ciepłym żelazkiem (bez pary); gdy ostygnie, odcinamy lub odrywamy (lekko mocząc) nadmiar serwetki i zabezpieczamy lakierem.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com