Każdy tort, bez względu na to, czy powstaje na imieniny, urodziny, czy wesele, powinien być równie smaczny, co elegancki. Dbałość o estetykę wypieku zapewni masa cukrowa, inaczej nazywana także lukrem plastycznym.

Jest ona bowiem produktem, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w cukierni, a równie dobrze sprawdza się przy domowych wypiekach. Jakie daje możliwości dekoracyjne? Do czego może posłużyć? Sprawdź nasze poniższe sugestie i się zainspiruj!

Całkowite pokrycie tortu masą cukrową

masa-cukrowa-tort

Pierwszym proponowanym przez nas sposobem na ozdobienie tortu przy użyciu masy cukrowej jest wykorzystanie jej do całkowitego pokrycia przygotowanego wypieku. Lukier plastyczny jest świetnym sposobem do nadania gotowemu ciastu odpowiedniego charakteru, pełnego elegancji.

Jak to możliwe? To bardzo proste — masa cukrowa jest bowiem bardzo elastycznym produktem spożywczym, który odpowiednio rozprowadzony po powierzchni tortu ukryje jego wszelkie mankamenty, jakie mogą pojawić się na biszkoptach czy przy mało estetycznym rozprowadzaniu kremu między nimi.

Masa cukiernicza nadaje każdemu wypiekowi elegancji, ale jest także szansą na dostosowanie go do indywidualnych preferencji.

Może być ona bowiem w różnych kolorach, od klasycznej bieli, poprzez delikatny róż, do intensywnej zieleni, czerwieni, a nawet czarnego. Kolorowa masa cukrowa będzie idealnym ozdobnikiem każdego tortu, bez względu na okazję, na którą jest przygotowywany.

Ozdobne elementy tortu z lukru plastycznego

Masa cukrowa na tort nie musi oznaczać całkowitego przykrycia danego wypieku. Równie dobrze może stanowić wyłącznie częściową ozdobę, np. w formie okrytych boków lub pokrytej tylko góry.

tort-masa-cukrowaJest to ciekawa propozycja zarówno dla klasycznych, pojedynczych, jak i piętrowych tortów. Wyłącznie częściowe pokrycie wypieku masą cukrową daje możliwość połączenia różnych metod ozdobniczych.

Na przykład, masa plastyczna cukrowa może posłużyć do wyrównania wierzchu tortu, którego boki zostaną przykryte np. pokruszonymi orzeszkami lub migdałami. Równie dobrze masy cukrowe sprawdzą się w odwrotnej wersji — jako przykrycie boków, gdy góra toru zostanie udekorowana np. owocami lub słodyczami.

Kolorowa masa cukrowa — idealna do stworzenia napisu

Masa cukrowa jest bardzo plastycznym produktem, dzięki czemu można ją wykorzystać do stworzenia ozdobnych elementów na wypieki, takich jak, chociażby napis.

Lukier plastyczny  pozwoli na ulepienie literek czy cyferek w ulubionym kształcie i wielkości, dając tym samym szansę na personalizację tortu. W ten sposób wypiek nabierze charakteru, dopasowując się do okazji, na którą został przygotowany, np. urodzin.

Kwiaty, wstążki i inne ozdoby z masy cukrowej

Kolorowa masa cukrowa może posłużyć również do wytwarzania niewielkich ozdób na tort w postaci m.in. różnorodnych kwiatów, gwiazdek czy wstążek. Tak elastyczny produkt pozwala na wiele prób tworzenia, dzięki czemu można uzyskać piękne ozdoby nawet w domowym zaciszu.

Pracę mogą ułatwić foremki o konkretnych kształtach, którymi wytniemy wzory z rozwałkowanej masy. Ale równie dobrze można stworzyć coś samodzielnie, przy użyciu niewielkiego nożyka lub specjalnych akcesoriów kuchennych, stworzonych do tego typu zadań.

Figurki z masy cukierniczej — wyzwanie dla wymagających

Lukier plastyczny jest na tyle uniwersalny, że może posłużyć nie tylko do oklejania wypieku czy tworzenia minimalistycznych dekoracji, ale także do produkcji tych bardziej zaawansowanych ozdób. Figurka z masy cukrowej jest strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy nam na dużej atrakcyjności wypieku.

Dlaczego dokładnie? Ponieważ pozwala na stworzenie np. ulubionych postaci z bajek na tort urodzinowy dziecka czy tematycznych figurek w postaci pary młodej na wypiek weselny.

Dzięki nim ciasto zyska na atrakcyjności, a co najważniejsze — będzie równie gustowne, co smaczne. Przy krojeniu można je później również skonsumować, więc nic się nie zmarnuje.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.