Trwałość i jakość materiału, z którego wykonane jest obuwie, to, niezależnie od gustu i modowych upodobań klienta, cechy, na które każdy zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nic zatem dziwnego, że skórzane buty cieszą się nieprzemijalną popularnością i często stanowią centralny punkt całej stylizacji, niezależnie od jej charakteru.

Bogaty asortyment i piękny design modeli dostępnych w kolekcjach sprawiają, że klienci chętnie inwestują w kolejną parę skórzanych butów, a wszystkie liczące się marki mają je w swojej ofercie.

Żeby cieszyć się pięknym wyglądem butów wykonanych z naturalnej skóry przez co najmniej kilka sezonów, należy je właściwie pielęgnować. Warto mieć bowiem świadomość, że ten wyjątkowy materiał wymaga specjalnego traktowania. Usystematyzujmy więc zasady dbania o skórzane buty – poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad jak pielęgnować skórzane buty.

Preparaty do pielęgnacji dobieraj do rodzaju skóry

Zasada numer jeden brzmi: różne rodzaj skóry użyte do wykonania butów wymagają stosowania różnych preparatów do pielęgnacji. Nie przestrzegając tej prostej, choć jednocześnie kluczowej reguły, nie uda się zapewnić butom właściwej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Brak podstawowej wiedzy w tej kwestii może okazać się najszybszą droga do zniszczenia ulubionych, skórzanych butów. Aby temu zapobiec, warto zapamiętać cechy poszczególnych rodzajów skór i odpowiednie środki do ich pielęgnacji:

  • skóra lakierowana – w tym przypadku konieczne jest nie tylko czyszczenie,  lecz także lakierowanie butów. Do usuwania zabrudzeń wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną mydła. Można też użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do skór lakierowanych, np. delikatnego czyścika nasączonego płynem czyszczącym. Wilgotne buty należy wytrzeć do sucha, a następnie zastosować środek nabłyszczający, który oprócz pięknego połysku ochroni też skórę przed pękaniem. Najlepsze są środki z zawartością lanoliny i olejów mineralnych;

171113_Wittchen_Pielegnacja_butow_skorzanych_MRz_popr_1-min

  • skóra licowa – podobnie jak w przypadku skóry lakierowanej do usunięcia zabrudzeń wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną mydła lub specjalny preparat do czyszczenia, np. w postaci delikatnej pianki. Po oczyszczeniu skórzane buty należy wypastować, koniecznie dobrej jakości pastą dobraną do koloru obuwia. Na sklepowych półkach, oprócz klasycznej czerni, dostępne są tego rodzaju środki w kolorze brązowym, granatowym czy białym. Dobrą alternatywą jest bezbarwna pasta do butów;

171113_Wittchen_Pielegnacja_butow_skorzanych_MRz_popr_2-min

  • skóra nubukowa i zamszowa – każda z  nich wymaga wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jest delikatniejsza od skóry licowej, dlatego do czyszczenia należy używać wyłącznie specjalnych, gumowych szczotek. Po zlikwidowaniu zabrudzeń konieczne jest usunięcie z powierzchni butów pyłku, który pozostał po gumce. Można do tego użyć czystej szczotki do butów. Po oczyszczeniu obuwia warto zaimpregnować je specjalnym preparatem. Dla butów ze skóry zamszowej lub nubukowej najbezpieczniejszy jest impregnat w sprayu.

171113_Wittchen_Pielegnacja_butow_skorzanych_MRz_popr_3-min

Impregnuj skórzane buty

Wiele osób zadaje sobie pytanie „Po co impregnować skórzane buty?”. Odpowiedź jest bardzo prosta: dla przedłużenia ich trwałości i zachowania pięknego wyglądu przez co najmniej kilka sezonów.

Impregnaty chronią bowiem przed szkodliwym działaniem niskich i wysokich temperatur, przed solą, wilgocią i błotem, dlatego buty trzeba impregnować regularnie, również te nowe, jeszcze przed pierwszym ich użyciem. Mając w domu kilka par butów, które są wykonane z różnych skór, warto zdecydować się na uniwersalny impregnat – dobry zarówno do skór gładkich, jak i z włosiem.

Używaj wypełniaczy do butów

Starsze pokolenia doskonale znają wypełniacze do butów, ponieważ dawniej były bardzo popularne i często używane. Wszystko po to, aby skórzane buty nie uległy deformacji, kiedy stoją nieużywane. Dzięki temu ich delikatna powierzchnia nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.

Dzisiaj bez przeszkód można kupić takie wypełniacze, które różnią się w zależności od przeznaczenia – do butów damskich lub męskich. Warto mieć kilka takich akcesoriów i stosować je szczególnie po zakończeniu sezonu, np. po zimie wkładając wypełniacze do kozaków w oczekiwaniu na kolejny sezon

Osuszaj mokre buty

Wilgoć to jeden z największych wrogów butów wykonanych ze skóry naturalnej. Jesienią i zimą trudno uniknąć przemoczenia obuwia, ale zaraz po powrocie do domu trzeba je osuszyć. W tym przypadku sprawdzi się metoda stosowana przez starsze pokolenia: do wnętrza butów wystarczy włożyć kawałki gazety, która doskonale wchłonie całą wilgoć.

Bardzo ważne jest też pozostawienie wilgotnych butów do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Stawianie ich w bezpośrednim sąsiedztwie gorącego kaloryfera albo używanie suszarki może spowodować pęknięcia na powierzchni skóry.

Skórzane buty noś z głową

Choć brzmi to przewrotnie, buty skórzane należy nosić z głową. O co dokładnie chodzi? Obuwie, które jest wykonane ze szlachetnych, naturalnych materiałów, nie może być noszone bez przerwy. Warto co kilka dni zmieniać buty, aby skóra, z której są uszyte, mogła „odpocząć”. Zapobiegnie to szybkiemu niszczeniu obuwia m.in. na skutek przepocenia, nadmiernej wilgoci i zabrudzeń.

Buty skórzane – co jeszcze należy wiedzieć o pielęgnacji?

Oprócz powyższych zasad istnieje kilka uniwersalnych reguł, których należy przestrzegać podczas pielęgnacji butów skórzanych.

Po pierwsze ściereczka do usuwania zabrudzeń ze skóry licowej i lakierowanej musi być miękka i biała. Dzięki temu powierzchnia skóry nie zostanie uszkodzona i zabrudzona barwnikiem, który mógłby pochodzić z kolorowej szmatki.

Po drugie buty skórzane można impregnować tylko wtedy, kiedy są suche i dokładnie wyczyszczone.

Po trzecie warto wybierać specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji skórzanych butów, szczególnie że na sklepowych półkach znajdziemy wiele tego typu środków, w dodatku w przystępnych cenach. Używanie ich pozwoli na dłużej zachować niemal idealny stan butów, które są wykonane z delikatnej, naturalnej skóry.

Mam nadzieję, że wiesz już jak pielęgnować skórzane buty!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

4 KOMENTARZE

  1. Podpowiedzcie mi proszę czym pastować buty ze skóry naturalnej? sprawiłam sobie wreszcie butki jakie od dawna chodziły mi po głowie (dosłownie). Nie chcę ich zniszczyć dlatego zanim wezmę się za czyszczenie to posłucham Waszych rad oraz tych w artykule (dzięki!). Chętnie dowiem się też Wasz sprawdzone i domowe sposoby na czyszczenie butów ze skóry naturalnej, oprócz tych które autorka wspomina w artykule. Najlepsze są sposoby polecane przez innych, sprawdzone itd. czekam z niecierpliwością :)

  2. Mam buty w rzadko spotykanym odcieniu, proszę o pomoc, jak czyścić buty ze skóry naturalnej jasnej – matowej? mam też inne buty zamszowe i na tych butach pojawiły się plamy a jak wiecie zamsz bardzo szybko je przyjmuje. Teraz ciężko mi się tych plam z butów pozbyć nie niszcząc zamszu. Skóra wiadomo, że zniesie więcej “dręczenia” ale zamsz już nie :/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.