Haluksy czyli choroba dużego palca u stopy polega na tym, że nasz palec odchyla się w stronę drugiego. Problem ten dotyka 4% społeczeństwa w Polsce i u połowy pojawia się jeszcze przed 20stym rokiem życia. W większości przypadków problem dotyczy obu stóp. Jakie są sposoby na zwalczenie haluksów?
Czym jest Hallux?
Spis treści
Haluks jest chorobą zwyrodnieniową polegającą na zniekształceniu stopy, sprawia ona duży ból podczas chodzenia i utrudnia poruszanie się. Choroba dotyczy głównie kobiet z nadwagą, noszących buty na wysokich obcasach, z wąskim czubkiem. Do powstania haluksów może przyczynić się także płaskostopie lub stojący tryb życia. Objawami haluksów oprócz nasilającego bólu mogą być też zapalenie wysiękowe kaletki, zgrubienia naskórka powodujące ból i narastające podwinięcie stawu śródstopno-palcowego.
Co jest powodem powstawania Haluksów?
Oprócz nadwagi, płaskostopia czy noszenia nieodpowiedniego obuwia, do powstania haluksów może przyczynić się nasza genetyka. Jesteśmy narażeni na tą chorobę jeśli dziedziczymy po naszych przodkach nieprawidłowy kształt stawu śródstopno-palcowego, zbyt wysoką wiotkość tkanki łącznej czy stopę o kształcie „egipskim” tzn. nasz duży palec u stopy jest dłuższy nic palec drugi.
Jak zapobiegać zniekształceniu dużego palca?
Przede wszystkim powinniśmy nosić wygodne obuwie o właściwym rozmiarze aby nasze stopy prawidłowo rozwijały się, zwłaszcza w okresie dziecięcym. Niezwykle ważne jest zapobieganie płaskostopiu poprzez noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych. Jeśli problem choroby zwanej haluksami występował w naszej rodzinie wcześniej, powinniśmy ograniczyć noszenie butów na wysokich obcasach, ze spiczastymi czubkami.
Jak leczyć haluksy?
Gdy zauważysz pierwsze objawy zniekształcenia dużego palca u stopy, koniecznie w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza ortopedy! Lekarz obejrzy dokładnie twoją stopę, wykona roentgen i wybierze adekwatną metodę leczenia. Najczęściej spotykanymi rodzajami leczenia są:
Żelowe plastry na haluksy często nasączone olejkami mającymi na celu wzbogacić leczenie chroniąc bolące miejsca na stopie.
Peloty czyli poduszki, żelowe wkładki mające kształt kropelki. Spowalniają one rozwój koślawości dużego palca i zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu. Mogą je używać również kobiety noszące buty na wysokich obcasach.
Wkładki metatarsalne z silikonu przeznaczone dla osób z płaskostopiem poprzecznym i problemami z haluksami. Poprzeczne sklepienie stopy zostaje uniesione ku górze dzięki czemu koryguje się ustawienie dużego palca u stopy.
Kliny międzypalcowe, które umieszcza się między palcem dużym, a drugim palcem u stopy. Zmniejszają one ból spowodowany haluksem, przywracają prawidłowe ustawienie palców. Polecane są przy leczeniu haluksów lub odcisków na palcach.
Opaska na haluksy to żelowa wkładka chroniąca duży paluch przed otarciami i utrzymująca go w prawidłowej pozycji. Zapobiega ona zniekształceniu kości i osłabieniu mięśni u stóp. Dzięki niej nacisk na stopie rozprowadza się równomiernie.
Aparaty korekcyjne polecane w leczeniu haluksów jak i rehabilitacji pooperacyjnej. Hamują one pogłębianie się bólu oraz zapobiegają zniekształceniu się palców.
Hallufix czyli szyna zalecana podczas leczenia zniekształcenia dużego palca u stopy w fazie początkowej, jeśli jego deformacja jest niewielka oraz podczas rehabilitacji pooperacyjnej. Szyna koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest przyczyną powstania haluksa.
Lekarz może zalecić stosowanie mocnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli metody wymienione wyżej nie przyniosą efektów a zniekształcenie dużego palca jest znaczne, może wystąpić konieczność przeprowadzenia operacji. W leczeniu pooperacyjnym zaleca się noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego już w pierwszej dobie po przeprowadzeniu zabiegu. Pacjent powinien chodzić w takim obuwiu około 4-5 tygodni. Dodatkowo lekarz zaleca stosowane masaży wirowych, fizjoterapii oraz wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych polegających głównie na złapaniu palcami u stóp danego przedmiotu.
Nowa metoda na leczenie haluksów- Kinesiotaping!
Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na umieszczanie na naszych palcach elastycznej taśmy w postaci wyciętych plastrów. Wykonane są one z bawełny i odrobiny kleju akrylowego. Nie krępują one ludzkich ruchów i przepuszczają powietrze. Metoda ta została wprowadzona w latach 70-tych przez japońskiego doktora KenzoKase i jest używana do dziś przez sportowców podczas wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Ostatnimi czasy zaczęli stosować ją również ortopedzi i rehabilitanci, między innymi w przypadku leczenia haluksów. Rolka plastrów przeznaczonych do Kinesiotapingu kosztuje zazwyczaj w granicach 35-50 zł. Nie zaleca się jednak samodzielnego stosowania tego sposobu leczenia, może to nie przynieść zamierzonych rezultatów. Aby metoda przyniosła efekty, należy udać się do fizjoterapeuty, który prawidłowo wykona zabieg.
Fajny artykuł :) Popieram niektóre przedstawione tu metody , ale dla mnie numer 1 to stosowanie szyn korekcyjnych np świetne są Marcinki polskie, te na noc i na dzień. Do tych nocnych dodawana jest obecnie guma, do ćwiczeń, bardzo prosta a jednocześnie pomocna sprawa. Kinesioteping, też fajny, tylko jak dla mnie cena nieadekwatna do działania niestety… Pozdrawiam.