W miarę upływu kolejnych tygodni i miesięcy ciąży, przyszłe mamy coraz częściej myślą o zbliżającym się porodzie. To ważne i przełomowe wydarzenie wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno fizycznego, jak i mentalnego. Sprawdź, jak możesz przygotować się do porodu i co warto zrobić, zanim nadejdą pierwsze skurcze.

małe buciki zrobione na drutach leżą na brzuchu kobiety w ciąży

Przygotuj torbę z wyprawką dla noworodka i dla siebie

Pakowanie torby do szpitala to jeden z najbardziej namacalnych elementów przygotowania do porodu. Warto zabrać się za to odpowiednio wcześniej, najlepiej około 7. miesiąca ciąży. Dzięki temu będziesz przygotowana na ewentualny poród przed terminem lub na konieczność wcześniejszego zgłoszenia się do szpitala.

W Twojej torbie powinny znaleźć się rzeczy potrzebne podczas porodu, pobytu na sali poporodowej oraz na oddziale położniczym. Nie zabieraj ze sobą zbyt dużo ubrań. Większość mam i maluszków wychodzi do domu po 2-3 dobach i na taki okres powinnaś być przygotowana. Dobrym pomysłem jest podzielenie swojej walizki na 2 części lub spakowanie 2 mniejszych toreb. Pierwsza przeznaczona będzie na czas porodu i pierwsze godziny po porodzie, a druga przyda się Wam już po przenosinach na zwykłą salę.

Jeśli planujesz poród rodzinny, zaangażuj w pakowanie swojego partnera. Kiedy Ty będziesz zajęta oddychaniem i odpoczynkiem pomiędzy skurczami, to właśnie on zajmie się szukaniem w walizce niezbędnych rzeczy. Możesz też pogrupować wszystkie przedmioty i umieścić je w opisanych woreczkach. W ten sposób nie tylko tata, ale też personel medyczny bez trudu znajdzie to, co potrzebne.

Skorzystaj z zajęć w szkole rodzenia

Szkoła rodzenia to bardzo ważny etap przygotowań do porodu. Można skorzystać z zajęć grupowych finansowanych z budżetu samorządów, wybrać indywidualne wizyty u położnej środowiskowej (refundowane przez NFZ) lub skorzystać z płatnych spotkań organizowanych przez podmioty prywatne.

Szkoła rodzenia to również świetna okazja do zadawania pytań specjalistom i podzielenia się doświadczeniami z innymi parami oczekującymi dziecka. Podczas zajęć, przyszli rodzice poznają:

  • sposoby na przygotowanie się do porodu,
  • listę objawów porodu,
  • przebieg porodu naturalnego i cesarskiego cięcia,
  • metody łagodzenia bólu porodowego,
  • techniki i pozycje do karmienia piersią,
  • tajniki pielęgnacji i opieki nad maluszkiem,
  • zmiany zachodzące w ciele kobiety w połogu,
  • sposoby na radzenie sobie z najczęstszymi problemami pojawiającymi się u mamy i dziecka po porodzie.

przyszła mama przygotowuje się do porodu wykonując ćwiczenia w ciąży

Po części teoretycznej, zwykle przechodzi się do praktyki, czyli nauki technik oddechowych, korzystania ze sprzętu na sali porodowej i ćwiczenia ruchów, które są pomocne podczas poszczególnych etapów porodu naturalnego. Sprawdź, jak przebiega poród naturalny i poznaj jego fazy.

Bądź aktywna fizycznie i wykonuj masaż krocza przed porodem

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie ciała przyszłej mamy do porodu. Jeśli Twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, możesz wykonywać ćwiczenia od samego początku ciąży aż do porodu. Powinny być one dopasowane do Twoich możliwości, tygodnia ciąży, ewentualnych dolegliwości oraz do poziomu aktywności przed ciążą.

Aktywność fizyczna w ciąży ma wiele zalet zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Wśród tych bezpośrednio dotyczących porodu wymienia się:

  • szybsze rozwieranie się szyjki macicy i krótszy poród,
  • mniejsze odczuwanie bólu podczas skurczów partych,
  • rzadsze występowanie powikłań okołoporodowych,
  • wyższą punktację Apgar u dziecka.

Po 36. tygodniu ciąży do regularnych ćwiczeń możesz dodać też natłuszczanie i masaż krocza (zewnętrzny i wewnętrzny). Pozwala on zwiększyć elastyczność i rozciągliwość tkanek oraz ogranicza ryzyko pęknięcia lub konieczności nacięcia krocza.

Porozmawiaj z lekarzem i położną o zbliżającym się porodzie

III trymestr ciąży jest dobrym czasem na rozmowę ze swoim lekarzem o przebiegu porodu. Możesz poprosić go o pomoc w wyborze szpitala położniczego, o wspólne przygotowanie planu porodu oraz o wyjaśnienie przebiegu różnych procedur medycznych (np. podania znieczulenia zewnątrzoponowego).

Jeśli Twoja ciąża jest zagrożona albo powikłana, omów z lekarzem sposób porodu i dowiedz się, czy Ciebie lub dziecko czekają np. dodatkowe badania, dłuższy pobyt w szpitalu lub konieczność przyjęcia leków.

przyszła mama rozmawia z lekarzem o przebiegu porodu

Dobrym pomysłem jest też rozmowa z położną środowiskową, która rozwieje wszystkie Twoje obawy i wątpliwości. Podczas wizyt przysługujących Ci od 21. tygodnia ciąży, możesz poprosić o przypomnienie lub rozwinięcie różnych kwestii omawianych w szkole rodzenia, uzyskać indywidualne wskazówki co do dbania o siebie przed porodem, zapytać o naturalne metody wywołania porodu lub listę sprawdzonych sposobów na rozkręcenie laktacji.

Nie bój się zadawać nawet nietypowych lub z pozoru oczywistych pytań. Zarówno lekarz, jak i położna są profesjonalistami, dla których nie ma tematów tabu. Mają oni doświadczenie w opiece nad kobietami w ciąży i po ciąży, dlatego będą w stanie udzielić Ci rzetelnych informacji, byś czuła się pewnie i bezpiecznie w obliczu zbliżającego się porodu. Pytania, które warto zadać lekarzowi lub położnej w poszczególnych tygodniach i miesiącach znajdziesz w kalendarzu ciąży.

Przygotuj się do połogu – wsparcie w okresie poporodowym

Jednym z elementów przygotowania się do porodu jest też zdobycie wiedzy o tym, co czeka Cię po narodzinach dziecka. Połóg, czyli pierwsze 6 tygodni po porodzie, to czas regeneracji organizmu mamy oraz cofania się ciążowych zmian.

Ten okres często bywa przedstawiany w negatywnym świetle – w sieci możemy spotkać relacje młodych mam, które doświadczyły wielu trudności i zmagały się z licznymi dolegliwościami. Takie informacje mogą wywoływać strach przed porodem i niezbyt optymistycznie nastrajać na pierwsze tygodnie z maluszkiem. Postaraj się unikać negatywnego przekazu i skupić się na pozyskaniu informacji o przebiegu połogu i sposobach na radzenie sobie z ewentualnymi problemami. Sprawdź, jak wygląda połóg po porodzie naturalnym i cesarce.

Musisz wiedzieć, że w tym czasie czekają Cię nie tylko skurcze obkurczającej się macicy, nawał pokarmu i baby blues, ale też wiele pięknych chwil. Mała dłoń chwytająca Twój palec, błogi wyraz twarzy śpiącego, najedzonego malucha, przytulanie, głaskanie i masowanie jego ciałka oraz pierwsze nieśmiałe uśmiechy to niepowtarzalne i wzruszające wydarzenia, które pomagają łatwiej radzić sobie z trudnościami.

Aby móc lepiej odpocząć po trudach porodu, postaraj się zapewnić sobie pomoc bliskich w tym okresie. Świeżo upieczeni dziadkowie, wujkowie i ciocie mogą wspierać Was w codziennych obowiązkach lub na pewien czas przejąć opiekę nad dzieckiem, np. zabierając je na spacer, byście mogli przez chwilę pobyć tylko we dwoje.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.