Jest wiele kwestii, o których przyszła mama powinna pamiętać przed porodem.

Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak przygotować się do porodu.

Jak przygotować się do porodu?

przyszła mama trzyma w ręce małe buciki dla dziecka

Pod koniec ciąży coraz intensywniej myślisz o zbliżającym się porodzie i próbujesz wyobrazić sobie moment przyjścia maluszka na świat.

Ostatnie tygodnie przed narodzinami to również okres przygotowań, podczas których podejmujesz decyzje i rozpoczynasz działania mające przygotować Cię do porodu.

Mimo że narodziny dziecka są zjawiskiem dynamicznym i nieprzewidywalnym, to na niektóre sytuacje możesz, a nawet powinnaś się przygotować. W jaki sposób? Sprawdź!

Wybór szpitala i położnej do porodu

Wybór szpitala do porodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice.

To od niej będą zależały warunki, w jakich na świat przyjdzie maluszek, rodzaj opieki, jaką mama i dziecko będą mogli otrzymać, możliwość pobytu taty z mamą i dzieckiem przez całą dobę oraz dostępność dodatkowych usług, takich jak np. pojedyncze sale na oddziale położniczym.

Przed odwiedzeniem różnych placówek warto przygotować sobie listę pytań dotyczących np.:

  • warunków na sali porodowej (sale jedno- czy wieloosobowe, dostępność piłek, drabinek, materacy, pryszniców, wanny, krzesełek porodowych itp.)
  • praktyk panujących w danej placówce (możliwość wyboru dowolnej pozycji porodowej, stosowane formy łagodzenia bólu)
  • porodu rodzinnego, porodu do wody, obecności taty maluszka na sali cięć cesarskich, możliwości kangurowania przez tatę po cc.

Zależy Ci na indywidualnej opiece położnej w trakcie porodu? Sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu jest możliwość wykupienia usługi położnej, która będzie opiekowała się wyłącznie Tobą na sali porodowej. W niektórych placówkach można też, za opłatą, uzyskać pomoc położnej przez cały czas pobytu w szpitalu z noworodkiem.

Poród rodzinny, tylko z położną, a może z doulą?

Przed rozwiązaniem zastanów się, jakiego, a przede wszystkim – czyjego, wsparcia oczekujesz w trakcie porodu. Jeśli nie wyobrażasz sobie rodzenia bez partnera, porozmawiajcie szczerze o swoich pomysłach i oczekiwaniach oraz ustalcie, czy będziecie razem w tym ważnym dniu.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś rodziła tylko w obecności położnej – niektóre kobiety preferują taki rodzaj porodu lub nie mają innego wyjścia ze względu np. na konieczność opieki nad starszymi dziećmi przez tatę.

kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia na piłce

Podczas porodu może towarzyszyć Ci także doula. Jest to osoba, która będzie czuwała nad Twoim komfortem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, wesprze w trudnościach, pomoże w łagodzeniu bólu i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.

Doula może towarzyszyć Ci już od pierwszych skurczów w domu, a następnie udać się z Tobą do szpitala.

Niektóre szpitale zezwalają na obecność zarówno douli, jak i taty dziecka podczas porodu. Usługi douli są dodatkowo płatne, a ich koszt zależy od zakresu opieki (tylko podczas porodu, przez całą ciążę czy w ostatnich tygodniach „w dwupaku”).

Torba do szpitala – co zawiera wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka?

Chyba najbardziej namacalnym elementem przygotowania do porodu jest spakowanie torby z wyprawką do szpitala, czyli wszystkich rzeczy, których mama i maluszek będą potrzebować podczas porodu i pobytu na oddziale.

Jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, spakuj torbę najpóźniej na 4 tygodnie przed porodem. Oczywiście, możesz też zrobić to wcześniej – zyskasz więcej czasu na dopracowanie wyprawki i pozyskanie brakujących rzeczy.

W ciążach mnogich oraz obarczonych powikłaniami warto przygotować torbę już wcześniej. Kiedy dokładnie? Najlepiej zapytaj o to swojego lekarza, który powie Ci, od którego momentu ciąży powinnaś być gotowa na nagły wyjazd do szpitala.

Wyprawka do szpitala dla mamy to przede wszystkim rzeczy do porodu (dokumenty i wyniki badań, koszula, klapki, kompresy ciepło-zimno) oraz po porodzie, na 2-3 doby pobytu w szpitalu. Skład wyprawki dla noworodka będzie zależał od tego, co oferuje szpital.

Niektóre z nich (głównie prywatne) zapewniają wszystkie ubranka i środki higieniczne na cały pobyt, inne wymagają, by zabrać z domu absolutnie wszystko: od ubranek, przez pieluszki aż po maść do pupy.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – jak się do niego przygotować?

Jeśli rozważasz poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym lub już jesteś pewna, że chcesz je otrzymać, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Przygotuj sobie też koszulę do porodu, która umożliwi łatwy dostęp do Twoich pleców, np. z napami lub rzepami z tyłu.

O możliwość podania znieczulenia zewnątrzoponowego warto pytać już na etapie wyboru szpitala. Niektóre placówki dbają o to, by do dyspozycji wszystkich rodzących był odpowiedni zespół anestezjologów – tylko oni mogą podać leki znieczulające.

Inne placówki mają ograniczoną liczbę tych specjalistów, dlatego możesz być zmuszona do dłuższego oczekiwania na lekarza. Różnice występują też w kwestii ustalania terminu konsultacji anestezjologicznej.

Praktykuje się zarówno konsultacje już w trakcie porodu, przed podaniem leku, jak i wcześniejsze umówienie spotkania ze specjalistą, np. na kilka lub kilkanaście dni przed terminem porodu. Warto ustalić wszystkie te kwestie, by później uniknąć bolesnych (dosłownie!) rozczarowań.

kobieta w ciąży siedzi na łóżku i patrzy na swój ciążowy brzuszek

Przyszła mama powinna też mieć świadomość, jak przebiega podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i jakie odczucia mogą jej towarzyszyć zarówno w trakcie podawania leku, jak i już w momencie, kiedy zacznie on działać.

Przebieg porodu naturalnego – czas na odświeżenie wiedzy

Kiedy Twoja torba do szpitala jest już gotowa, a Ty pomyślnie przeszłaś kwalifikację do wybranego rodzaju porodu i masz za sobą wszystkie niezbędne konsultacje specjalistyczne, przychodzi czas na odpoczynek i przypomnienie sobie przebiegu porodu naturalnego.

Jeśli uczestniczyłaś w zajęciach w ramach szkoły rodzenia lub przygotowywałaś się do porodu na indywidulanych spotkaniach z położną, możesz odszukać swoje notatki i inne otrzymane materiały. W natłoku spraw związanych z ciążą i przygotowaniami na narodziny maluszka mogły umknąć Ci pewne ważne kwestie.

Może na ostatniej prostej warto ponownie przećwiczyć oddychanie w trakcie skurczu (skurcze przepowiadające to idealna okazja!) i sprawdzić, co dokładnie będzie działo się z Twoim ciałem w każdej z faz porodu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.