Jest wiele kwestii, o których przyszła mama powinna pamiętać przed porodem.
Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak przygotować się do porodu.
Jak przygotować się do porodu?
Pod koniec ciąży coraz intensywniej myślisz o zbliżającym się porodzie i próbujesz wyobrazić sobie moment przyjścia maluszka na świat.
Ostatnie tygodnie przed narodzinami to również okres przygotowań, podczas których podejmujesz decyzje i rozpoczynasz działania mające przygotować Cię do porodu.
Mimo że narodziny dziecka są zjawiskiem dynamicznym i nieprzewidywalnym, to na niektóre sytuacje możesz, a nawet powinnaś się przygotować. W jaki sposób? Sprawdź!
Wybór szpitala i położnej do porodu
Spis treści
Wybór szpitala do porodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice.
To od niej będą zależały warunki, w jakich na świat przyjdzie maluszek, rodzaj opieki, jaką mama i dziecko będą mogli otrzymać, możliwość pobytu taty z mamą i dzieckiem przez całą dobę oraz dostępność dodatkowych usług, takich jak np. pojedyncze sale na oddziale położniczym.
Przed odwiedzeniem różnych placówek warto przygotować sobie listę pytań dotyczących np.:
- warunków na sali porodowej (sale jedno- czy wieloosobowe, dostępność piłek, drabinek, materacy, pryszniców, wanny, krzesełek porodowych itp.)
- praktyk panujących w danej placówce (możliwość wyboru dowolnej pozycji porodowej, stosowane formy łagodzenia bólu)
- porodu rodzinnego, porodu do wody, obecności taty maluszka na sali cięć cesarskich, możliwości kangurowania przez tatę po cc.
Zależy Ci na indywidualnej opiece położnej w trakcie porodu? Sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu jest możliwość wykupienia usługi położnej, która będzie opiekowała się wyłącznie Tobą na sali porodowej. W niektórych placówkach można też, za opłatą, uzyskać pomoc położnej przez cały czas pobytu w szpitalu z noworodkiem.
Poród rodzinny, tylko z położną, a może z doulą?
Przed rozwiązaniem zastanów się, jakiego, a przede wszystkim – czyjego, wsparcia oczekujesz w trakcie porodu. Jeśli nie wyobrażasz sobie rodzenia bez partnera, porozmawiajcie szczerze o swoich pomysłach i oczekiwaniach oraz ustalcie, czy będziecie razem w tym ważnym dniu.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś rodziła tylko w obecności położnej – niektóre kobiety preferują taki rodzaj porodu lub nie mają innego wyjścia ze względu np. na konieczność opieki nad starszymi dziećmi przez tatę.
Podczas porodu może towarzyszyć Ci także doula. Jest to osoba, która będzie czuwała nad Twoim komfortem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, wesprze w trudnościach, pomoże w łagodzeniu bólu i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.
Doula może towarzyszyć Ci już od pierwszych skurczów w domu, a następnie udać się z Tobą do szpitala.
Niektóre szpitale zezwalają na obecność zarówno douli, jak i taty dziecka podczas porodu. Usługi douli są dodatkowo płatne, a ich koszt zależy od zakresu opieki (tylko podczas porodu, przez całą ciążę czy w ostatnich tygodniach „w dwupaku”).
Torba do szpitala – co zawiera wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka?
Chyba najbardziej namacalnym elementem przygotowania do porodu jest spakowanie torby z wyprawką do szpitala, czyli wszystkich rzeczy, których mama i maluszek będą potrzebować podczas porodu i pobytu na oddziale.
Jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, spakuj torbę najpóźniej na 4 tygodnie przed porodem. Oczywiście, możesz też zrobić to wcześniej – zyskasz więcej czasu na dopracowanie wyprawki i pozyskanie brakujących rzeczy.
W ciążach mnogich oraz obarczonych powikłaniami warto przygotować torbę już wcześniej. Kiedy dokładnie? Najlepiej zapytaj o to swojego lekarza, który powie Ci, od którego momentu ciąży powinnaś być gotowa na nagły wyjazd do szpitala.
Wyprawka do szpitala dla mamy to przede wszystkim rzeczy do porodu (dokumenty i wyniki badań, koszula, klapki, kompresy ciepło-zimno) oraz po porodzie, na 2-3 doby pobytu w szpitalu. Skład wyprawki dla noworodka będzie zależał od tego, co oferuje szpital.
Niektóre z nich (głównie prywatne) zapewniają wszystkie ubranka i środki higieniczne na cały pobyt, inne wymagają, by zabrać z domu absolutnie wszystko: od ubranek, przez pieluszki aż po maść do pupy.
Znieczulenie zewnątrzoponowe – jak się do niego przygotować?
Jeśli rozważasz poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym lub już jesteś pewna, że chcesz je otrzymać, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Przygotuj sobie też koszulę do porodu, która umożliwi łatwy dostęp do Twoich pleców, np. z napami lub rzepami z tyłu.
O możliwość podania znieczulenia zewnątrzoponowego warto pytać już na etapie wyboru szpitala. Niektóre placówki dbają o to, by do dyspozycji wszystkich rodzących był odpowiedni zespół anestezjologów – tylko oni mogą podać leki znieczulające.
Inne placówki mają ograniczoną liczbę tych specjalistów, dlatego możesz być zmuszona do dłuższego oczekiwania na lekarza. Różnice występują też w kwestii ustalania terminu konsultacji anestezjologicznej.
Praktykuje się zarówno konsultacje już w trakcie porodu, przed podaniem leku, jak i wcześniejsze umówienie spotkania ze specjalistą, np. na kilka lub kilkanaście dni przed terminem porodu. Warto ustalić wszystkie te kwestie, by później uniknąć bolesnych (dosłownie!) rozczarowań.
Przyszła mama powinna też mieć świadomość, jak przebiega podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i jakie odczucia mogą jej towarzyszyć zarówno w trakcie podawania leku, jak i już w momencie, kiedy zacznie on działać.
Przebieg porodu naturalnego – czas na odświeżenie wiedzy
Kiedy Twoja torba do szpitala jest już gotowa, a Ty pomyślnie przeszłaś kwalifikację do wybranego rodzaju porodu i masz za sobą wszystkie niezbędne konsultacje specjalistyczne, przychodzi czas na odpoczynek i przypomnienie sobie przebiegu porodu naturalnego.
Jeśli uczestniczyłaś w zajęciach w ramach szkoły rodzenia lub przygotowywałaś się do porodu na indywidulanych spotkaniach z położną, możesz odszukać swoje notatki i inne otrzymane materiały. W natłoku spraw związanych z ciążą i przygotowaniami na narodziny maluszka mogły umknąć Ci pewne ważne kwestie.
Może na ostatniej prostej warto ponownie przećwiczyć oddychanie w trakcie skurczu (skurcze przepowiadające to idealna okazja!) i sprawdzić, co dokładnie będzie działo się z Twoim ciałem w każdej z faz porodu.