Przebywanie na słońcu jest przyjemne i zapewnia estetyczną opaleniznę, jednak może negatywnie wpływać na kondycję skóry. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem nie musi być unikanie słońca.
Opalanie się może być bezpieczne przy odpowiedniej ochronie i pielęgnacji. W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym pogodzisz opaleniznę i zdrowie swojej skóry.
Zawsze używaj kosmetyków z filtrem UV
Kosmetyki ochronne z filtrem UV blokują szkodliwe działanie promieni UV w świetle słonecznym. To właśnie one uważane są za najważniejszy czynnik przyspieszający starzenie się skóry. Wśród preparatów z filtrem znajdziesz szeroki wybór lekkich kremów idealnych do stosowania na co dzień, jak i gęstszych balsamów z dodatkowym działaniem nawilżającym idealnych na słoneczną plażę.
Bezpieczne opalanie wymaga użycia kosmetyku z filtrem UV, najlepiej nałożonego na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce. Bez niego rzeczywiście możesz szybciej uzyskać efektywną opaleniznę, jednak z pewnością pójdzie ona w parze z oparzeniami słonecznymi, podrażnieniami i osłabieniem kondycji skóry. Pamiętaj także, żeby podczas długich dni spędzonych na słońcu ponownie nakładać warstwę kremu ochronnego średnio co 2 lub 3 godziny.
Rób przerwy i korzystaj z kosmetyków po opalaniu
Planujesz długi dzień niemal w całości spędzony na plaży? Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie na słońcu nawet przy stosowaniu mocnych kosmetyków ochronnych może prowadzić do podrażnień i poparzeń. Jeśli chcesz tego uniknąć, opalaj się stopniowo.
Dobrze zacząć od krótkiego czasu jak 30 minut, zwłaszcza jeśli słońce świeci naprawdę mocno. Później czas na chwilę przerwy, przejście do cienia i sprawdzenie stanu skóry. Czy kolejne 30 minut na słońcu będzie dobrym pomysłem, czy może lepiej wrócić do opalania jutro? Zdecydujesz sama.
Kiedy postanowisz, że na dziś koniec z opalaniem, dokładnie umyj skórę i spłucz z niej resztki kosmetyków ochronnych. Po oczyszczeniu nałóż na nią kosmetyki łagodzące po opalaniu, które zadbają o właściwe nawilżenie i złagodzą ewentualne podrażnienia.
W wielu preparatach tego typu znaleźć można składniki antyutleniające, które dodatkowo eliminują wolne rodniki pojawiające się w skórze po ekspozycji na słońce. To w dużej mierze właśnie one odpowiadają za utratę elastyczności czy pojawiające się przebarwienia.
Pij wodę i pamiętaj o nakryciu głowy
Poza zdrowiem skóry podczas opalania musisz pamiętać także o ogólnym bezpieczeństwie. Kiedy wychodzisz na silne słońce, zawsze noś nakrycie głowy. Lekkie kapelusze dobrze sprawdzają się na plażach czy nawet podczas kąpieli w basenie.
Bez nich Twoje włosy szybko się nagrzeją, zwłaszcze jeśli jesteś brunetką, a to prosta droga do przegrzania lub nawet udaru. Nie zapomnij również o ochronie oczu, najlepiej w postaci przyciemnianych okularów z filtrem UV.
Kiedy przebywasz na słońcu, Twój organizm traci dużo wody, którą musisz uzupełnić. Idąc się opalać, koniecznie zabierz ze sobą zapas napojów, a najlepiej dużą butelkę czystej wody, którą najlepiej nawodnisz organizm, nie dostarczając mu zbędnego cukru.
Ilość wypijanej wody ma wpływ na wiele kwestii związanych ze zdrowiem, od samopoczucia, po wygląd skóry. Pamiętaj, że nawilżenie to nie tylko działanie od zewnątrz z pomocą kremów i innych kosmetyków. Ma na nie wpływ także wypijana woda, która jest magazynowana w naskórku.