Kuchenki indukcyjne zyskały na popularności w ostatnich latach. Głównym powodem, dla którego ludzie decydują się na zakup tego typu kuchenki, jest ich energooszczędność względem innych kuchenek wykorzystujących energię elektryczną.

Są też dobrą alternatywą dla osób posiadających małe dzieci,  gdyż nie nagrzewają się tak jak zwykłe kuchenki. Utrzymanie w czystości indukcji jest znacznie prostsze od standardowej kuchni gazowej.

jak-sprawdzic-czy-garnek-nadaje-sie-pod-indukcje

Jednak, aby móc z nich korzystać należy zakupić specjalne garnki, umożliwiające gotowanie. Jak sprawdzić, czy garnek jest odpowiedni?

Problem pojawia się przy zakupie

Spis treści

Kupiłaś wymarzoną kuchenkę indukcyjną, a teraz stajesz przed wyborem zakupu naczyń, w których będziesz mogła przygotowywać potrawy na swojej kuchence. Wybór garnków w sklepie przyprawia Cię o zawrót głowy.

Przeczytałaś tyle artykułów na temat odpowiednich garnków, że sama już nie wiesz, co jest dobre, a co złe. Czas więc stanąć oko z oko z problemem i podjąć decyzję, jakie garnki zakupić.

Najważniejsze, to zrozumieć zasadę działania kuchenki indukcyjnej. Indukcja działa na zasadzie zmiennego pola magnetycznego, które wytwarza ciepło jedynie w połączeniu z naczyniem posiadającym właściwości magnetyczne.

Kupujący naczynia przystosowane do gotowania na płycie indukcyjnej zazwyczaj zadają sobie te same pytania?

  1. Jak kupić odpowiedni garnek?
  2. Czy da się sprawdzić ze naczynie jest odpowiednie?
  3. Jak gołym okiem odróżnić garnek przystosowany do indukcji?
  4. Z jakiego materiału powinien być wykonany garnek?

Misja – kupić dobre garnki

Garnki współpracujące z indukcją nie należą do najtańszych naczyń na rynku. Aby uniknąć wpadki i zakupu nieodpowiedniego garnka, co wiąże się ze stratą pieniędzy, przed zakupem pamiętaj o najważniejszych cechach charakterystycznych.

Symbol

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy garnek nadaje się do użytku na płycie indukcyjnej, jest symbol zwojnicy. Znaczek taki zazwyczaj wytłoczony jest ta dnie naczynia, zdarza się jednak, że producent nie zdecyduje się na umieszczenie go. Warto wtedy sprawdzić opakowanie i doczytać, czy garnek, który zamierzasz wybrać, będzie współpracować z kuchenką.

Magnes

Dna naczyń przystosowanych do płyt indukcyjnych posiadają ferromagnetyczne dno. Jeśli mamy możliwość zabrania ze sobą do sklepu magnesu, znacznie ułatwi nam to wybór odpowiedniego naczynia.

Garnki, które będą działać na indukcji, będą przyciągać się z magnesem. Kiedy magnes będzie zachowywać się odwrotnie i zamiast przyciągania nastąpi odpychanie się tych dwóch elementów – oznacza to, że naczynie nie nadaje się na płytę indukcyjną.

Dno

Sekret każdego garnka na indukcję tkwi w dnie. To właśnie na tej części zazwyczaj wytłoczony jest specjalny symbol, a także ta część powinna współpracować z magnesem. Garnki indukcyjne możemy sprawdzić jeszcze na kilka sposobów, oczywiście każdy z nich dotyczy dna. Najważniejszą cechą dna naczyń na indukcję jest grubość dna.

Z reguły posiadają one od 3 do 7 warstw, co w praktyce przekłada się na grubość dna garnka. Jeśli więc wpadnie nam w rękę garnek z grubym dnem, na 99% będzie on współpracować z indukcją, jeśli dodatkowo wytłoczony będzie symbol – pewność jest 100%.

Garnki na indukcję muszą mieć płaskie dno, które stykać się będzie idealnie z płytą indukcyjną. Zazwyczaj jest ono gładkie lub ma wytłoczone kółka. Jeśli garnek, który przeglądasz ma wytłoczone okrężne prążki – nie jest to typ, którego szukasz, gdyż nie będzie on działać na indukcji.

Materiał

Garnki, które nadają się na indukcję, powinny być żeliwne lub stalowe. Jeśli wybierzemy garnek aluminiowy, będzie on działać pod warunkiem wprasowania w dno żelaznego krążka. Garnki miedziane, szklane czy ceramiczne – nie nadają się do użytku na indukcji.

Idealnie dopasowany garnek

Jak widać, kupienie garnka na płytę indukcyjną wcale nie musi być trudne. Tradycyjnie zachęcamy do komentowania. Jeśli znalazłaś garnek, który działa na płycie indukcyjnej, podziel się, na co zwracałaś uwagę przy zakupie.

Twoje kilka słów jest na wagę złota dla innych. Chcesz pomóc bardziej – pokaż znajomym ten post poprzez udostępnienie go w social mediach.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.