Trening uważności zyskuje coraz większą popularność. Pozwala m.in. na redukowanie stresu i poczucia lęku, a także umożliwia lepsze zarządzanie emocjami. Składa się na niego wiele różnorodnych ćwiczeń.

Warto znać przynajmniej kilka z nich, ponieważ dzięki nim w łatwy sposób można się odprężyć.

Czym jest trening uważności?

jak-trenowac-uwaznosc

Uważność znana jest również jako mindfulness. Pod tym pojęciem kryje się proces psychologiczny polegający na koncentrowaniu swojej uwagi na bodźcach (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), które występują w konkretnej chwili. Można więc powiedzieć, że trening uważności opiera się na świadomości bieżącego doświadczenia, związanej z doznaniami umysłu i ciała.

Jego specyfiką jest celowe, a przy tym nieoceniające przekierowywanie własnej uwagi na to, co dzieje się tu i teraz. Ważnym elementem w praktykowaniu mindfulness jest wyciszenie emocji i odsunięcie od siebie myślenia o innych rzeczach.

Dzięki temu możliwe jest pełne doświadczanie danej chwili i postrzeganie jej taką, jaka jest – bez patrzenia na nią przez pryzmat ukształtowanych już poglądów czy odczuć. Takie podejście sprawia, że łatwiej jest osiągnąć stan relaksu, nauczyć się pełnej koncentracji, a także zmniejszyć stres.

Trening uważności uczy cieszyć się nawet drobnymi i na pozór nieistotnymi rzeczami oraz czerpać z każdej chwili to, co najlepsze.

W jaki sposób można ćwiczyć uważność?

Mindfulness można realizować przez skorzystanie z różnych programów. Najbardziej znanym jest MSBR, czyli Redukcja Stresu Oparta na Uważności. Oprócz tego wyróżnia się podejście MBCT, czyli Terapię Poznawczą Opartą na Uważności. Oba rozwiązania opierają się na spotkaniach z wykwalifikowanym trenerem.

Co istotne, trening w ramach mindfulness bez problemu można też wdrażać samodzielnie w domowym zaciszu. Poza tradycyjną medytacją warto wykonywać inne ćwiczenia pozwalające osiągnąć uważność i świadomą obecność.

Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:

  • koncentracja na oddechu przez minutę (lub dłużej) – takie ćwiczenie można wykonywać w dowolnym miejscu. Polega na próbach pełnego skupienia się na procesie oddychania. Najlepiej rozpocząć je od wdechu, policzyć do 5, a następnie zrobić powolny wydech. Całość należy powtórzyć kilka razy. Istotą ćwiczenia jest to, aby skoncentrować się wyłącznie na wdechu i wydechu oraz zachowaniu własnego ciała, odcinając uwagę od wszystkiego, co dzieje się obok;
  • przygotowywanie i picie herbaty – ćwiczenie polega na całkowitym skupieniu się na jednej czynności. Podczas przygotowywania herbaty zazwyczaj robi się też inne rzeczy – w tym przypadku należy je odrzucić i skoncentrować się na przeżywaniu danej chwili. Z kolei podczas picia napoju warto celebrować to doświadczenie i skupić się zapachu i smaku naparu;
  • obserwowanie wybranego obiektu – w tym ćwiczeniu należy znaleźć jakiś przedmiot lub obiekt, np. kwiat, drzewo lub wazon i skoncentrować uwagę wyłącznie na nim przez około 2 minuty. Należy przyglądać mu się w taki sposób, jakby widziało się go po raz pierwszy w życiu i odkrywało wszystkie jego aspekty na nowo. W trakcie obserwacji ważny jest tylko dany obiekt oraz przypatrująca mu się osoba.

Jak widać, ćwiczenia w ramach treningu uważności można wykonywać nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Dzięki temu w łatwy sposób można nauczyć się bycia tu i teraz.

*Artykuł ma charakter wyłącznie poradnikowy, oraz nie jest poradą zdrowotną czy terapeutyczną. Dokładne wytyczne co do treningu, należy skonsultować z lekarzem, terapeutą lub trenerem personalnym.

Artykuł sponsorowany przez Samsung.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.