Każdy z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, że na każdym etapie edukacji niektóre przedmioty szkolne są trudniejsze, aniżeli inne. W tej grupie przede wszystkim dominują nauki ścisłe, takie jak chemia, fizyka, czy też matematyka.

W rzeczywistości jednak, dziedziny te wcale nie są cięższe niż chociażby język polski, czy też języki obce. Po prostu sposób ich nauki jest odmienny – zasady gramatyki języka polskiego można kolokwialnie mówiąc wkuć na pamięć. Rozwiązywanie zadań matematycznych wymaga natomiast zrozumienia określonych reguł rządzących matematyką.

Należy więc zapewnić dziecku odpowiednie środowisko umożliwiające zrozumienie danej materii, gdyż jak powszechnie wiadomo – zazwyczaj ludzie nie lubią przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, jak stworzyć takie środowisko do nauki.

Organizacja przestrzeni

Jak tworzyć przyjazne i efektywne środowisko nauki dla dzieci walczących z trudnymi przedmiotami

Niezwykle istotnym – szczególnie w przypadku małych dzieci – jest otoczenie się tematyką związaną z danym przedmiotem. W tym celu można przykładowo odpowiednio zaaranżować przestrzeń w domu lub mieszkaniu, tworząc specjalną strefę poświęconą danej tematyce.

Nie trzeba koniecznie wygospodarowywać odrębnego pomieszczenia – wystarczy niewielki kącik w pokoju dziecka – zawiesić na ścianie tablicę korkową i przyczepić do niej chociażby tabliczkę mnożenia czy tez wzory skróconego mnożenia. W takim miejscu wręcz koniecznie należy umieścić gry edukacyjne, które będą wspaniałą rozrywką w trakcie przerw w nauce.

Warto również zauważyć, iż w kąciku do nauki nie może być żadnych rozpraszaczy – nie ma tam miejsca na telewizor, komputer, czy też konsolę do gier. Na te przyjemności będzie czas, ale kiedy indziej!

Materiały edukacyjne

Jak wiadomo, do nauki ciężkich przedmiotów warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały edukacyjne. Obecnie na rynku dostępność najróżniejszych pomocy naukowych jest niemal nieograniczona – bez najmniejszego problemu można znaleźć przeróżne książki, fiszki, gry, czy też inne materiały przydatne w nauce.

Warto pokusić się na przeszukanie internetu, na którym można znaleźć wiele pozycji darmowych! Wystarczy poświęcić nieco czasu i w oka mgnieniu w kąciku matematycznym lub fizycznym będzie dostępny ogrom materiałów do nauki!

Warto zadbać o jak najszerszą dywersyfikację materiałów edukacyjnych – można płynnie w ciągu godzinnej nauki przechodzić pomiędzy rozwiązywaniem zadań, a grą w planszówkę. W ten sposób dziecko polubi dany przedmiot, co jest w istocie najważniejsze.

Planowanie i organizacja czasu nauki

Organizacja czasu jest w zasadzie jedną z najważniejszych umiejętności dla każdego człowieka. Jest równocześnie niezwykle trudna – jak wskazano uprzednio, obecnie dostępnych jest mnóstwo rozpraszaczy, które niestety bardzo skutecznie odciągają dzieci od nauki.

Warto więc pokusić się o przygotowanie planu nauki – należy wybrać określone dni tygodnia, w których dziecko po szkole będzie poświęcać daną jednostkę czasu na doskonalenie w obrębie konkretnej dziedziny. Co najważniejsze – na tablicy korkowej, która zawiśnie na tablicy w kąciku nauki, znaleźć się musi kalendarz z zaznaczonymi dniami nauki.

Warto kształtować w dziecku umiejętność organizacji własnego czasu już od najmłodszych lat. Wybrawszy dni tygodnia i określiwszy czas poświęcany nauce, warto przewidzieć co najmniej jedną 15 minutową przerwę na każdą godzinę nauki – ciężko utrzymać koncentrację przez cały czas. W trakcie przerw można przykładowo pograć w grę edukacyjną. Nie będzie to czas stracony!

Indywidualne podejście do potrzeb dziecka i motywacja do nauki

Każde dziecko jest inne i wymaga odmiennego podejścia. Szczególną rolę – nawet bardziej istotną niż nauczyciele – pełnią więc rodzice, którzy jak nikt inny na świecie znają swe pociechy i jako jedyni znają ich preferencje dotyczące nauki. Z tego względu na nich ciąży obowiązek wspomagania dziecka w nauce i sprawdzania jego dobrych i słabszych stron.

Przede wszystkim nauka domowa, o której mowa w niniejszym artykule, obejmuje interakcję rodzica z dzieckiem. Ciężko oczekiwać, ażeby 8-latek samodzielnie, z własnej woli zasiadł do nauki. Zazwyczaj trzeba je odpowiednio zachęcić. Poza spędzaniem wspólnie czasu podczas wyznaczonych na naukę dni, warto regularnie pytać dziecko, jak sobie radzi z danym zagadnieniem i doceniać nawet najmniejsze sukcesy.

Podsumowanie

W szkole istnieją przedmioty, z którymi wiele dzieci sobie nie radzi. Nie do końca jednak wynika to z ich ciężkości lub skomplikowania, a z niezrozumienia zagadnienia. Trzeba więc poświęcić więcej czasu na ich naukę.

Poza nauczaniem domowym – po lekcjach w szkole podstawowej – warto również skorzystać z pomocy profesjonalistów! Zachęcić należy do odwiedzenia strony BUKI, na której można szybko i łatwo znaleźć korepetycje ze wszystkich przedmiotów szkolnych w każdym miejscu w naszym kraju. 

Podobne wpisy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.