Każdy etap szkolny ma swoje prawa i powinności. W każdym też motywację czerpiemy z innego źródła. W wieku przedszkolnym działa jeszcze bardzo silnie wrodzona chęć zaspokajania ciekawości, z którą przychodzimy na świat.

Jak umilić dziecku naukę?!

Im jednak dziecko starsze, tym bardziej potrzebuje mobilizacji do nauki. Dzieje się tak dlatego, że natłok materiału do przyswojenia i mnóstwo czasu spędzanego w szkolnej ławce, zaczyna powoli acz bardzo skutecznie zniechęcać do przerabiania kolejnych zagadnień i tematów. Jak temu zapobiec?

Jak umilić dziecku naukę?!

Konsekwencja i jednoczenie siła

Stwierdzenie, że dziecko ma się uczyć i już na niewiele się zdaje. Trzeba szukać takich metod, które faktycznie przyniosą oczekiwane efekty. Pomocą mogą tu być na przykład dobre relacje z wychowawcą i nauczycielami dziecka.

Wspólne omawianie postępów w nauce oraz rozmowa o problemach ucznia, to pierwszy i najważniejszy krok, dzięki któremu dziecko zrozumie, że jego ociągania nic nie dadzą.

Chwalmy ale i gańmy jeśli trzeba

W gruncie rzeczy kary mogą być równie motywujące jak pochwały. I choć to dziwnie może zabrzmi, trzeba solidnie obserwować dziecko by stwierdzić, która z tych metod jest bardziej skuteczna w tym konkretnym przypadku.

Na szczęście jednak z reguły bywa tak, że każdy młody człowiek potrzebuje obu tych metod wychowawczych do prawidłowego funkcjonowania.

Trzeba jedynie potrafić wypośrodkować je w taki sposób, by nie przesadzić w żadną ze stron i przede wszystkim być w nich konsekwentnym.

Staraj się iść w dobrą stronę

Istotną rolę w motywacji do nauki odgrywa również ukierunkowywanie dziecka na te dziedziny wiedzy, które istotnie go interesują.

Wspieranie jego umiejętności z danego przedmiotu owocuje tym, iż bierze ono udział w olimpiadach tematycznych, konkursach na różnych szczeblach: szkolnym, wojewódzkim, krajowym.

To niebywałe w jakim stopniu działa na umysł młodego człowieka zdobywanie osiągnięć w czymś, co jest dla niego nie tylko nauką, ale także rozwijaniem zainteresowań, wynikających z jego charakteru i pasji. Nie każdy bowiem jest dobry we wszystkich dziedzinach.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.