Chomiki, świnki morskie, myszki i szczurki są wyjątkowo pociesznymi zwierzętami, ale potrzebują szczególnej ochrony. Mają specyficzne wymagania co do przestrzeni, na której żyją.

Klatki dla gryzoni muszą być określonych wymiarów i właściwie wyposażone. Jak stworzyć gryzoniom odpowiednie warunki do życia?

Jakie klatki dla gryzoni sprawdzają się najlepiej?

jaka-klatka-dla-gryzonia

Chomiki są najczęściej wybieranymi, małymi zwierzątkami domowymi. Równie często towarzyszami ludzi stają się inne gryzonie, w tym świnki morskie, myszy i szczury. Aby wybierać odpowiednie klatki dla gryzoni, warto znać wymagania i tryb życia poszczególnych gatunków.

Na wolności zwierzęta te poruszają się przede wszystkim nocą i mają tendencję do chowania się w kryjówkach. Zanim wybierze się rodzaj klatki dla gryzonia, należy pamiętać, aby jej powierzchnia była odpowiednio duża, tj. dopasowana do potrzeb zwierzęcia. Minimalnie powinna mieć 60 × 40 cm.

Najlepiej, jeśli jest w kształcie kwadratu lub prostokąta. W klatce musi znaleźć się bowiem miejsce na poidełko, miseczkę z jedzeniem, zabawki i ulubione gadżety zwierzaka. Zaleca się, aby lokum gryzonia było nieco wyższe. Pozwoli to na wstawienie dodatkowego pięterka i schodów, po których chomik lub mysz będą się wspinały.

Z drugiej jednak strony zbyt wysoka klatka może stanowić duże zagrożenie dla bardzo małego zwierzaka. Istnieje wówczas ryzyko, że gryzoń, wspinając się na sufit, spadnie z dużej wysokości i uszkodzi nóżki lub kręgosłup.

Klatka ma dużą przewagę nad akwariami i terrariami, ponieważ zapewnia stały przepływ powietrza. Jest łatwa w czyszczeniu i przenoszeniu. Nie istnieje także ryzyko rozbicia jej tak jak w przypadku akwarium.

Dno klatki dla gryzoni należy wysypać ściółką, dzięki której gryzoń będzie miał miękko. Ściółka pozwala również na łatwe czyszczenie, jednak nie wolno zapominać o jej częstej zmianie. Aby zminimalizować ryzyko rozgrzebywania przez gryzonia trocin na zewnątrz klatki, warto wybrać taką z wysoką kuwetą. Jest to tym bardziej wskazane, że małe ssaki i gryzonie lubię drążyć tunele.

Nie mniejsze znaczenie mają odległości między kratkami. Dla chomików należy wybierać takie klatki, których pręty znajdują się w odstępach nieprzekraczających 1 cm. Mniejsze gatunki należy umieszczać w klatkach o mniejszych odstępach, tzn. <0,5 cm. Jeśli zwierzę jest drobne, warto dodatkowo zabezpieczyć sufit specjalną siatką. Zapobiegnie to ewentualnej ucieczce.

Wyposażenie klatki dla gryzonia

Sama klatka dla gryzonia nie wystarczy. Musi bowiem zawierać niezbędne akcesoria, które urozmaicą życie zwierzęcia i sprawią, że miejsce pobytu będzie dla niego atrakcyjne. Do podstawowych elementów wyposażenia zalicza się:

  • poidełko – nie musi być dużych rozmiarów. Ważne, aby bardzo często wymieniać w nim wodę;
  • kołowrotek – małe gryzonie mają dużo energii, którą muszą spożytkować w określony sposób. Najlepszym rozwiązaniem są kołowrotki metalowe;
  • karmidełko – najlepiej stabilne, wykonane z gliny lub ceramiki;
  • domek – małe gryzonie uwielbiają zabawy w chowanego w domku z dużą ilością otworów;
  • toaleta – musi być zlokalizowana w przeciwnym rogu klatki niż pożywienie. Zazwyczaj gryzoń wybiera miejsce sam.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.