Chomiki, świnki morskie, myszki i szczurki są wyjątkowo pociesznymi zwierzętami, ale potrzebują szczególnej ochrony. Mają specyficzne wymagania co do przestrzeni, na której żyją.

Klatki dla gryzoni muszą być określonych wymiarów i właściwie wyposażone. Jak stworzyć gryzoniom odpowiednie warunki do życia?

Jakie klatki dla gryzoni sprawdzają się najlepiej?

jaka-klatka-dla-gryzonia

Chomiki są najczęściej wybieranymi, małymi zwierzątkami domowymi. Równie często towarzyszami ludzi stają się inne gryzonie, w tym świnki morskie, myszy i szczury. Aby wybierać odpowiednie klatki dla gryzoni, warto znać wymagania i tryb życia poszczególnych gatunków.

Na wolności zwierzęta te poruszają się przede wszystkim nocą i mają tendencję do chowania się w kryjówkach. Zanim wybierze się rodzaj klatki dla gryzonia, należy pamiętać, aby jej powierzchnia była odpowiednio duża, tj. dopasowana do potrzeb zwierzęcia. Minimalnie powinna mieć 60 x 40 cm.

Najlepiej, jeśli jest w kształcie kwadratu lub prostokąta. W klatce musi znaleźć się bowiem miejsce na poidełko, miseczkę z jedzeniem, zabawki i ulubione gadżety zwierzaka. Zaleca się, aby lokum gryzonia było nieco wyższe. Pozwoli to na wstawienie dodatkowego pięterka i schodów, po których chomik lub mysz będą się wspinały.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Pozbądź się tych nawyków przed 30-tką.

Z drugiej jednak strony zbyt wysoka klatka może stanowić duże zagrożenie dla bardzo małego zwierzaka. Istnieje wówczas ryzyko, że gryzoń, wspinając się na sufit, spadnie z dużej wysokości i uszkodzi nóżki lub kręgosłup.

Klatka ma dużą przewagę nad akwariami i terrariami, ponieważ zapewnia stały przepływ powietrza. Jest łatwa w czyszczeniu i przenoszeniu. Nie istnieje także ryzyko rozbicia jej tak jak w przypadku akwarium.

Dno klatki dla gryzoni należy wysypać ściółką, dzięki której gryzoń będzie miał miękko. Ściółka pozwala również na łatwe czyszczenie, jednak nie wolno zapominać o jej częstej zmianie. Aby zminimalizować ryzyko rozgrzebywania przez gryzonia trocin na zewnątrz klatki, warto wybrać taką z wysoką kuwetą. Jest to tym bardziej wskazane, że małe ssaki i gryzonie lubię drążyć tunele.

Nie mniejsze znaczenie mają odległości między kratkami. Dla chomików należy wybierać takie klatki, których pręty znajdują się w odstępach nieprzekraczających 1 cm. Mniejsze gatunki należy umieszczać w klatkach o mniejszych odstępach, tzn. <0,5 cm. Jeśli zwierzę jest drobne, warto dodatkowo zabezpieczyć sufit specjalną siatką. Zapobiegnie to ewentualnej ucieczce.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Termos nie tylko na ciepły napój – zorganizuj swój ciepły posiłek do pracy w termosie obiadowym

Wyposażenie klatki dla gryzonia

Sama klatka dla gryzonia nie wystarczy. Musi bowiem zawierać niezbędne akcesoria, które urozmaicą życie zwierzęcia i sprawią, że miejsce pobytu będzie dla niego atrakcyjne. Do podstawowych elementów wyposażenia zalicza się:

  • poidełko – nie musi być dużych rozmiarów. Ważne, aby bardzo często wymieniać w nim wodę;
  • kołowrotek – małe gryzonie mają dużo energii, którą muszą spożytkować w określony sposób. Najlepszym rozwiązaniem są kołowrotki metalowe;
  • karmidełko – najlepiej stabilne, wykonane z gliny lub ceramiki;
  • domek – małe gryzonie uwielbiają zabawy w chowanego w domku z dużą ilością otworów;
  • toaleta – musi być zlokalizowana w przeciwnym rogu klatki niż pożywienie. Zazwyczaj gryzoń wybiera miejsce sam.
1 Udostępnień
(2głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.