Parasol ogrodowy świetnie sprawdza się nie tylko w ogrodzie, ale także i na tarasach, czy nawet balkonach. Decydując się na tego rodzaju ochronę przed słońcem, należy pamiętać, że wymienia się kilka rodzajów parasoli ogrodowych, z czego każdy będzie odpowiedni w nieco innych warunkach.

Jakie są rodzaje parasoli, czym się między sobą różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, żeby cieszyć się solidnym i stabilnym zadaszeniem?

Rodzaje parasoli ogrodowych – co warto wiedzieć?

Najpopularniejszy rodzaj parasola to klasyczny model na prostej nodze. Przez swoją nieskomplikowaną budowę tego rodzaju parasole są zwykle najtańsze. Prosty stelaż nie daje możliwości regulacji, jednak tkanina rozciągnięta na rozkładanym szkielecie dobrze spełnia swoje podstawowe zadanie – skutecznie chroni przed słońcem.

Klasyczne parasole ogrodowe to dobry wybór między innymi na niewielkie tarasy, gdzie mają one zaciemniać jedynie kilkuosobowy stół.

Kolejny rodzaj parasoli ogrodowych to modele łamane. Dzięki temu, że są one wyposażone w dodatkowy przegub, możliwa jest regulacja kąta nachylenia parasola. Pozwala to choćby na lekką zmianę ustawienia ochrony przed słońcem, kiedy z biegiem czasu zmieni ono ułożenie na niebie.

Możliwość zmiany konta nachylenia umożliwia także montaż parasola bezpośrednio do ściany, co jest przydatne między innymi na balkonach, gdzie stojący stelaż zajmowałby zbyt wiele miejsca.

parasol_ogrodowy_szary_piza_3_5m_garden_point_parasole_z_boczna_noga_6139
Parasol ogrodowy z boczną nogą, fot. Ogrodosfera.pl

Jeszcze bardziej zaawansowany rodzaj parasoli ogrodowych to modele z wysięgnikiem. Pozwalają one na pełną regulację ułożenia parasola, w tym nie tylko kąta jego nachylenia, ale także i wysokości, na której jest powieszony.

Parasole z wysięgnikiem są zwykle najdroższymi modelami, jednak cechują się największą stabilnością i zakresem regulacji.

W ofercie sklepu ogrodosfera.pl poza tradycyjnymi modelami parasoli ogrodowych znaleźć można także żagle przeciwsłoneczne. Są one zazwyczaj znacznie tańsze od parasoli, a świetnie sprawdzają się jako ochrona przed słońcem na wielu tarasach i balkonach. Co więcej, zachęcają one swoim ciekawym wyglądem, szczególnie gdy rozciągana tkanina to model o ciekawym kształcie i kolorze.

zagiel-przeciwsloneczyny-coolfit-nesling-kwadrat-3-6x3-6m-30163
Żagle przeciwsłoneczne zacieniające taras, fot. Ogrodosfera.pl

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze parasola do ogrodu?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, wybierając parasol ogrodowy, jest trwałość i stabilność jego stelaża. W dużej mierze zależy to od materiału jego wykonania.

Najczęściej stelaże do parasoli wykonywane są z metalu, który jest materiałem niezwykle trwałym, choć dla pełnej stabilności wymaga odpowiedniego wyważenia.

Spotkać można również parasole na stelażu drewnianym, który wyróżnia się eleganckim wyglądem, jednak dla pełnej odporności wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym przede wszystkim zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.

Zwracając uwagę na stabilność stelaża, ważna jest grubość nogi utrzymującej parasol. Cienkie konstrukcje mogą być stabilne, jeśli stelaż ma odpowiednią wagę. Co ważne, do większości modeli parasoli ogrodowych konieczny jest stojak, najczęściej betonowy, dzięki któremu parasol nabierze pełnej stabilności pomimo lekkości konstrukcji, która staje się zaletą, kiedy trzeba przenieść ją w inne miejsce.

parasol_ogrodowy_szary_piza_3_5m_garden_point_parasole_z_boczna_noga_6102

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać przy wyborze parasola, są właściwości rozciągniętej na nim tkaniny ochronnej. Dobrze, jeśli jest ona odporna na działanie promieni UV, przez co nie będzie tracić swojego koloru pod wpływem działania słońca. Zaleca się wybór modeli, w których tkaninę można zdjąć do czyszczenia.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.