Stylizacja fryzury pozwala nadać jej kształt, utrwalić ją oraz wygładzić lub pofalować pasma. Niezbędne są do tego odpowiednie akcesoria, w szczególności szczotka do modelowania włosów. Jak ją wybrać? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby ułatwić sobie codzienną stylizację.

Przy okazji sprawdź wczorajszy: Ranking najlepszych szczotek do włosów

Kryteria wyboru szczotek do modelowania włosów

szczotka

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest tyle rodzajów szczotek do modelowania, że trudno wybrać najlepszą dla siebie. Często trzeba przetestować kilka, aby znaleźć te, które będą spełniać nasze potrzeby.

Bywa, że kryterium wyboru akcesoriów jest ich uniwersalność i praktyczność. Tak jest w przypadku szczotek stosowanych do codziennej pracy w salonie fryzjerskim, które muszą być wygodne i lekkie. Najpopularniejsze są te z ceramicznym korpusem, syntetycznym włosiem i antypoślizgową rączką.

Te właściwości sprawiają, że przy wielu godzinach pracy dłoń stosunkowo mało się męczy. Do użytku domowego warto kierować się także cechami takimi jak przyjazność środowisku i przetestować np. bambusowe szczotki do modelowania włosów ilū by Tools For Beauty.

Jak dobrać właściwości szczotki?

Średnica

Średnica, jaką ma szczotka do modelowania włosów to jedna z podstawowych właściwości, na które trzeba zwrócić uwagę. Najmniejsze dostępne średnice mają zwykle kilkanaście centymetrów. Dobrze sprawdzą się do stylizacji krótkiej grzywki lub bardzo krótkich fryzur.

Kolejne zwykle występujące rozmiary mają średnice odpowiednio w okolicach 20, 30, 40, 50 i 60 centymetrów. Im dłuższe włosy, tym większa szczotka potrzebna do ich modelowania. Zazwyczaj do układania potrzebna jest więcej niż jedna. Dodatkowo im większa średnica, tym bardziej pozwala odbić pasma od nasady.

Włosie

Jeśli chodzi o rodzaj włosia, do wyboru jest włosie naturalne lub syntetyczne oraz proste, lub karbowane. Powszechniejszy jest wybór włókien syntetycznych, które łatwo „ślizgają się” po włosach zapewniając im wygładzenie i połysk. Dodatkowo bardzo dobrze rozczesują pasma.

Włókna naturalne nieco mocniej chwytają pasma – dla niektórych będzie to korzyść, dla innych wada. Podobnie jest z kształtem włókien – popularniejsze jest proste, natomiast karbowane mocniej chwyta pasma, a także jest bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury.

Korpus

Korpus najczęściej ma ceramiczną powłokę, ponieważ materiał ten jest odporny na wysokie temperatury oraz zapewnia równomierne nagrzewanie się i rozprowadzanie ciepła. Bardzo ważna jest także dobra wentylacja korpusu, ponieważ od niej zależy sprawny przepływ powietrza podczas stylizacji.

Jeśli chodzi o jego kształt najczęściej spotykany i najbardziej uniwersalny jest prosty. Gdy zależy Ci na uniesieniu fryzury u nasady wybierz szczotkę do modelowania włosów w kształcie klepsydry z wklęsłym korpusem, np. z serii Lussoni. Klepsydry bardzo dobrze dopasowują się do kształtu głowy, co ułatwia stylizację.

Dobra suszarka kluczem do sukcesu

Kluczem do udanej stylizacji fryzury jest także wybór dobrej suszarki do włosów. Szczególnie polecamy fryzjerskie marki typu Fox lub Wahl. Najlepiej, aby była wyposażona w funkcję jonizacji, która zapewnia ochronę przed elektryzowaniem się pasm. Dzięki niej fryzura zyskuje gładkość i połysk.

Ważna jest także opcja chłodnego nawiewu, która zastosowana pod koniec modelowania domyka łuski. Każdorazowo przy stylizacji warto też stosować zwężaną końcówkę, która koncentruje powietrze, zapewniając mu odpowiedni kierunek.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.