Toner do włosów służy do delikatnej koloryzacji. To świetna alternatywa dla farb, które poza nanoszeniem koloru, mogą osłabiać i wysuszać włosy. Tonery nie zawierają amoniaku lub mają go niewiele i działają jedynie na powierzchni, dlatego można je stosować częściej bez obaw o kondycję włosów.

Świetnie nadają się one nie tylko do zmiany koloru włosów, ale także do jego korekty czy odświeżenia. Toner często używany jest również do neutralizacji niechcianych refleksów, a także uzyskania chłodnych odcieni blondów bez żółtych nut kolorystycznych.

Jak wybrać odpowiedni toner dla siebie, żeby uzyskać pożądane efekty? Oto kilka ważnych wskazówek.

Najważniejsze informacje o tonerach do włosów

toner do włosów

Zanim użyjesz tonera do włosów, musisz lepiej poznać ten produkt. Możesz używać go jako alternatywy dla klasycznej farby do włosów, a także jako jej uzupełnienie. Tonery do włosów proponowane przez Natu.Care nie zawierają amoniaku, przez co nie mają negatywnego wpływu na kondycję włosów.

Dzięki temu można ich używać częściej niż farb, eksperymentując, podkreślając i zmieniając kolor fryzury, bez obaw o zdrowie włosów. Co więcej, wiele tonerów przybiera formę odżywek, masek, czy balsamów, które dodatkowo odżywią Twoje włosy.

Tonery nie wnikają w strukturę włosa, a tworzą powłokę na jego powierzchni. Z jednej strony kolor szybciej blednie niż w przypadku klasycznych farb, ale przy tym nie niszczą włosów i mogą być używane częściej.

Dzięki temu sprzyjają eksperymentom i pierwszym próbom zmiany koloru. Trwałość tonerów zależy przede wszystkim od częstotliwości mycia włosów – najczęściej jest to kilka lub kilkanaście myć lub od 6 do 8 tygodni.

Toner to dobra alternatywa dla farby przy zmianie koloru włosów – zwłaszcza na włosach jasnych i niefarbowanych. Możesz go wykorzystać jako uzupełnienie koloryzacji, korektę niepożądanych refleksów lub wstępny pre-toning.

Tonery często wybierane są przez blondynki, zwłaszcza te, którym zależy na pozbyciu się żółtych tonów i chcą uzyskać odcień chłodnego, wręcz platynowego blondu. Odpowiednio dobrany toner może także podkreślić ciemniejsze odcienie włosów.

Zwróć uwagę na skład tonera

Zdecydowana większość tonerów do włosów nie zawiera szkodliwego amoniaku. Wybierając produkt dla siebie, warto jednak sprawdzić, czy ten składnik nie jest w nim obecny. Jeśli pojawia się w składzie tonera, warto zweryfikować jego stężenie. Amoniak jest obecny w tonerach w znikomej ilości, która w żaden sposób nie zagraża włosom.

Tonery mogą przybierać różne formy – delikatnych, organicznych kosmetyków takich, jak szampony czy odżywki tonujące, po nieco silniejsze emulsje z aktywatorem dające wyraźniejszy efekt kolorystyczny.

Zwłaszcza wybierając toner dla włosów jasnych, niefarbowanych albo osłabionych, sięgaj po produkty, które poza koloryzacją odżywią włosy. Będą to tonery w maskach, balsamach i odżywkach wzbogacone o składniki odżywcze i nawilżające, w tym witaminy, olejki, czy woski.

Jak wybrać toner w odpowiednim kolorze?

Dobór odpowiedniego koloru zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcesz uzyskać z jego pomocą. Jeżeli zamierzasz podkreślić kolor noszony na włosach, wyciągnąć z niego maksimum efektu i uwidocznić estetyczne refleksy, wybierz odcień zbliżony do tego, który masz na włosach aktualnie.

Tonerem zbliżonym do koloru farby skorygujesz koloryzację, natomiast o ton jaśniejszy dobrze sprawdzi się jako baza przy koloryzacji wstępnej.

Nieco trudniejszy jest wybór koloru tonera, którego użyjesz do neutralizacji niepożądanych odcieni i refleksów. Dla neutralizacji jednego koloru musisz wybrać odcień znajdujący się po przeciwnej stronie koła barw.

Przykładowo, żółte refleksy, zostaną zneutralizowane fioletowym tonerem. Niebieskie tonery neutralizują nuty miedziane i rude, natomiast tonery zielone – odcienie truskawkowe i lekkie czerwienie.

Różne formy tonerów do włosów

Tonery do włosów to szeroka kategoria produktów do koloryzacji. W sklepach dostępne są tonery pod postacią szamponu, odżywki do codziennego stosowania, balsamu, maski do włosów, czy emulsji wymagającej połączenia z aktywatorem.

Tonery w odżywkach bądź maskach stosuje się podobnie jak kosmetyki odżywcze bez składników koloryzujących. Wystarczy nałożyć je na wilgotne włosy i pozostawić na nich na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut – w zależności od zaleceń producenta. Profesjonalne tonery w emulsjach nakłada się na włosy pasmami, podobnie jak farbę.

Wybór tonera i jego aplikacji dostosuj do swoich potrzeb i efektów, jakie zamierzasz osiągnąć. Dla widocznego odświeżenia koloru, jego korekty albo całkowitej zmiany – zwłaszcza na ciemnych włosach – sięgnij po produkt o mocniejszym działaniu.

A jeśli zależy Ci na utrwaleniu efektu chłodnego blondu i neutralizacji żółtych tonów, możesz wybrać delikatniejszy szampon. Nie da on od razu tak widocznych efektów, jednak z każdym użyciem będą one coraz wyraźniejsze i silniejsze.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.