Bagaż podręczny w samolocie musi mieścić się w ograniczeniach wagowych i wymiarowych ustalonych indywidualnie przez każdego przewoźnika. Z tego powodu idealna walizka powinna być mała i lekka, ale jednocześnie pojemna. Warto wybierać tzw. kabinówki, czyli walizki zaprojektowane specjalnie do samolotu.

Bagaż podręczny: wymagania i wymiary

Każde linie lotnicze mają odrębne regulacje określające, jaką maksymalną wagę i wymiary mogą mieć torby, walizki czy plecaki przewożone jako darmowy bagaż podręczny. W tanich liniach lotniczych i u przewoźników rejsowych jest to najczęściej 55 cm x 40 cm x 20 cm (m.in. w Ryanair).

Wie o tym większość profesjonalnych sprzedawców produktów bagażowych, w związku z czym na rynku pojawiają się tak zwane kabinówki, o wymiarach idealnie dopasowanych do wymagań większości linii lotniczych. Jednocześnie, walizki Wittchen o tak małych gabarytach, mogą pomieścić nawet 30-32 litry bagażu. Jest to świetna propozycja dla osób, które planują kilkudniową podróż z tylko jedną walizką.

walizka-na-podroz

walizka-na-podroz

Walizka twarda czy miękka?

Linie lotnicze nie definiują, co może być bagażem podręcznym. Przyjmuje się więc, że taką funkcję spełnia jednakowo damska torebka, torba, walizka, plecak, a nawet reklamówka. Najlepiej sprawdzą się jednak wygodne walizki na kółkach. Występują one w dwóch rodzajach:

  • walizki twarde, wykonane np. z policarbonu lub innego trwałego tworzywa. Ich zaletą jest to, że zabezpieczają bagaż przed uszkodzeniem oraz nie zmieniają kształtu i wymiarów przy pakowaniu. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze wypełniać je do końca, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą ulec deformacjom.
  • walizki miękkie, wykonane np. z poliestru lub innego materiału. Są zwykle lżejsze od walizek twardych, dzięki czemu można do nich spakować więcej bagażu. Należy jednak uważać, żeby nie włożyć do środka za dużo rzeczy – miękka walizka może zwiększyć swoje wymiary i nie zmieścić się w punkcie kontrolnym na lotnisku.

Modne walizki kabinowe – na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie walizki podręcznej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę wbudowanych kółek. Na rynku dostępne są zarówno torby w wersji z 4 mechanizmami, jak i z dwoma.

Pierwsza wersja jest dużo wygodniejsza, ponieważ pozwala na łatwe manewrowanie walizką we wszystkich kierunkach. Wersja dwukołowa może być jednak odrobinę lżejsza. Inne udogodnienia, które warto mieć w walizce to między innymi:

  • dodatkowe przegrody i kieszonki,
  • szelki trzymające bagaż,
  • teleskopowa, blokowana rączka,
  • zabezpieczenia przed kradzieżą, np. zamek szyfrowy.

walizka-na-podroz

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.