Jak wyczyścić zamsz? Zamsz jest materiałem popularnym, często wykorzystywanym do produkcji obuwia i ubrań. Jednak jest również tkaniną delikatną, która wymaga regularnej i starannej pielęgnacji. Szczególnie trudne do usunięcia mogą być plamy tłuste.

Sprawdź wczorajsze zestawienie: Najlepszy proszek do prania – ranking!

Odzież wykonaną z zamszu należy więc chronić przed przypadkowym zabrudzeniem oraz bezpośrednim kontaktem z ciałem. Pot jest bowiem wrogiem tego materiału.

Jak dbać o zamsz na co dzień?

Na co dzień, do usuwania błota z butów czy okruszków na płaszczu, sprawdzi się szczotka. Specjalne modele, przeznaczone do czyszczenia zamszu można dostać u każdego szewca.

Jednak równie dobrze powinna nadać się do tego celu szczoteczka do zębów lub zwykła szczotka druciana. Zamsz trzeba traktować delikatnie i nie szorować zbyt mocno, aby przypadkiem nie zniszczyć wierzchniej warstwy skóry.

Materiał ten szczególnie wrażliwy jest na wilgoć. W razie zamoczenia należy więc działać szybko. Przyda się w takiej sytuacji ręcznik papierowy, który przyłożony do zamszu wchłonie część cieczy.

Tutaj też wskazana jest delikatność – zbyt mocny nacisk może bowiem spowodować efekt odwrotny do zamierzonego i wręcz wzmocnić absorpcję płynu przez zamsz.

Jak wyczyścić zamsz?

jak-wyczyscic-zamsz
Jak wyczyścić zamsz?

Z biegiem czasu na zamszu mogą pojawić się plamy. Są jednak i na to sposoby. Zawsze warto zacząć od suchej szczoteczki. Zamsz najlepiej czyści się gdy jest on całkowicie suchy.

Najbardziej podatny jest na tłuste zabrudzenia pochodzące np. z jedzenia. Tutaj powinien sprawdzić się zwykły, obecny w każdej kuchni ocet spirytusowy. Wystarczy zwilżyć nim lekko poplamiony materiał w celu jej zmiękczenia,, a następnie usunąć ją przy pomocy wspomnianej szczoteczki.

Szare plamy obecne niekiedy na zamszowych butach np. w na czubku, najłatwiej można usunąć przy pomocy gumki do mazania. Jak zawsze trzeba postępować delikatnie, aby nie naruszyć cienkiej i wrażliwej struktury materiału. Inne, trudniejsze do usunięcia plamy powinny z kolei zniknąć po użyciu specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia zamszu.

Jednak po takie środki należy sięgnąć tylko w ostateczności, kiedy wszystko inne nie zda egzaminu. Poza tym zawsze zamsz można oddać do prania chemicznego lub szewca. Specjaliści będą wiedzieli jak z nim właściwie postępować.

Jak przechowywać zamsz?

Właściwe przechowywanie i pielęgnacja zamszowej odzieży i obuwia może zaoszczędzić wiele czasu i problemów

Najlepszą ochronę daje w tym przypadku środek pielęgnacyjny  do zamszu w sprayu. Dzięki niemu materiał staje się odporny na wodę oraz tłuste plamy, a także łatwiejszy do ewentualnego czyszczenia.

Pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne zamsz może wyblaknąć. Dlatego też rzeczy z niego wykonane powinny być przechowywane z dala od promieni słonecznych. Równie niebezpieczne są dla niego wilgotne pomieszczenia. Niewskazane są także szczelnie zamknięte, plastikowe pudełka i pojemniki.

Zamszowe buty zimowe przed schowaniem do szafy należy owinąć gazetą, co chroni je przed wilgocią. Dzięki temu jesienią będą prezentować się one niemal jak nowe.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.