Jak wyczyścić zamsz? Zamsz jest materiałem popularnym, często wykorzystywanym do produkcji obuwia i ubrań. Jednak jest również tkaniną delikatną, która wymaga regularnej i starannej pielęgnacji. Szczególnie trudne do usunięcia mogą być plamy tłuste.
Sprawdź wczorajsze zestawienie: Najlepszy proszek do prania – ranking!
Odzież wykonaną z zamszu należy więc chronić przed przypadkowym zabrudzeniem oraz bezpośrednim kontaktem z ciałem. Pot jest bowiem wrogiem tego materiału.
Jak dbać o zamsz na co dzień?
Spis treści
Na co dzień, do usuwania błota z butów czy okruszków na płaszczu, sprawdzi się szczotka. Specjalne modele, przeznaczone do czyszczenia zamszu można dostać u każdego szewca.
Jednak równie dobrze powinna nadać się do tego celu szczoteczka do zębów lub zwykła szczotka druciana. Zamsz trzeba traktować delikatnie i nie szorować zbyt mocno, aby przypadkiem nie zniszczyć wierzchniej warstwy skóry.
Materiał ten szczególnie wrażliwy jest na wilgoć. W razie zamoczenia należy więc działać szybko. Przyda się w takiej sytuacji ręcznik papierowy, który przyłożony do zamszu wchłonie część cieczy.
Tutaj też wskazana jest delikatność – zbyt mocny nacisk może bowiem spowodować efekt odwrotny do zamierzonego i wręcz wzmocnić absorpcję płynu przez zamsz.
Jak wyczyścić zamsz?
Z biegiem czasu na zamszu mogą pojawić się plamy. Są jednak i na to sposoby. Zawsze warto zacząć od suchej szczoteczki. Zamsz najlepiej czyści się gdy jest on całkowicie suchy.
Najbardziej podatny jest na tłuste zabrudzenia pochodzące np. z jedzenia. Tutaj powinien sprawdzić się zwykły, obecny w każdej kuchni ocet spirytusowy. Wystarczy zwilżyć nim lekko poplamiony materiał w celu jej zmiękczenia,, a następnie usunąć ją przy pomocy wspomnianej szczoteczki.
Szare plamy obecne niekiedy na zamszowych butach np. w na czubku, najłatwiej można usunąć przy pomocy gumki do mazania. Jak zawsze trzeba postępować delikatnie, aby nie naruszyć cienkiej i wrażliwej struktury materiału. Inne, trudniejsze do usunięcia plamy powinny z kolei zniknąć po użyciu specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia zamszu.
Jednak po takie środki należy sięgnąć tylko w ostateczności, kiedy wszystko inne nie zda egzaminu. Poza tym zawsze zamsz można oddać do prania chemicznego lub szewca. Specjaliści będą wiedzieli jak z nim właściwie postępować.
Jak przechowywać zamsz?
Właściwe przechowywanie i pielęgnacja zamszowej odzieży i obuwia może zaoszczędzić wiele czasu i problemów
Najlepszą ochronę daje w tym przypadku środek pielęgnacyjny do zamszu w sprayu. Dzięki niemu materiał staje się odporny na wodę oraz tłuste plamy, a także łatwiejszy do ewentualnego czyszczenia.
Pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne zamsz może wyblaknąć. Dlatego też rzeczy z niego wykonane powinny być przechowywane z dala od promieni słonecznych. Równie niebezpieczne są dla niego wilgotne pomieszczenia. Niewskazane są także szczelnie zamknięte, plastikowe pudełka i pojemniki.
Zamszowe buty zimowe przed schowaniem do szafy należy owinąć gazetą, co chroni je przed wilgocią. Dzięki temu jesienią będą prezentować się one niemal jak nowe.