Zdrowy i piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjnie. Nie każdy z nas ma jednak proste zęby naturalnie – wówczas niezbędna okazuje się konsultacja ze specjalistą.

Aparaty na zęby stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto wiedzieć, od czego zacząć, jeśli chcemy poprawić wygląd naszego zgryzu.

Dlaczego warto nosić aparat na zęby?

Aparaty-na-zeby

Decyzja o podjęciu leczenia wad zgryzu jest niezwykle ważna. Oznacza to, że chcemy zadbać o zęby i zmienić ich wygląd. Wady zgryzu są różne. Niektóry z nich z estetycznego punktu widzenia nie stanowią większego defektu, ale nie dajmy się temu zwieźć, bowiem nawet nieznaczne skrzywienia mogą wpływać negatywnie na zdrowe uzębienie.

Dlaczego? W przypadku szczelin, między zębami gromadzą się resztki jedzenia, które trudno wydobyć – to z kolei może wpływać w późniejszym czasie na powstawanie próchnicy.

Krzywy zgryz wpływa także na nasz sposób mowy i może być źródłem dyskomfortu. Warto zatem podejść do sprawy nie tylko uwzględniając urodę, ale także zważać na skutki prozdrowotne leczenia wad zgryzu.

Przygotowanie do pierwszej wizyty u ortodonty

Zanim udamy się do ortodonty, koniecznie zróbmy przegląd zębów. Wszystkie muszą być wyleczone z próchnicy. Dopiero wówczas możemy zakładać aparat. To duże wyzwanie – będą czekać nas zmiany przyzwyczajeń oraz częste wizyty w gabinecie.

Chcąc się odpowiednio do tego przygotować, warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy już na starcie. Co ortodonta robi na pierwszej wizycie? Przede wszystkim wykona nam tzw. zdjęcie panoramiczne zębów. To bardzo ważne, by zweryfikować, czy mamy zęby mądrości (ósemki) – wówczas trzeba je usunąć.

Zdjęcie pozwala również przyjrzeć się zgryzowi dokładnie i ocenić, co będzie konieczne do zrobienia. Ortodoncja cały czas się rozwija, dlatego metody leczenia wad zgryzu stają się coraz nowocześniejsze. Możemy zatem być pewni, że cały proces leczenia zostanie przeprowadzony w pełni komfortowo.

Co więcej, zanim rozpocznie się leczenie, separacja zębów (polegająca na założeniu między zębami odpowiednich gumek rozpychających) przygotuje nasz zgryz do założenia aparatu ortodontycznego. Możemy zatem czuć się spokojni, ponieważ wszystko przebiegnie stopniowo.

Aparat ortodontyczny – najważniejsze informacje

Nasze zęby będą musiały „zaprzyjaźnić się” z aparatem na wiele miesięcy, zatem warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Obecnie w ortodoncji, np. w Dental Fraternity stosuje się:

  • aparaty stałe – klasyczne (np. ceramiczne, kryształowe, metalowe) lub lingwalne (z zamkami od wewnętrznej strony zębów),
  • aparaty ruchome – np. w postaci nakładki, dzięki której nie musimy nosić aparatu przez cały czas (często lekarze zalecają ich użytkowanie już po zakończeniu klasycznego leczenia zgryzu aparatem stałym).

Pamiętajmy, że to specjalista podejmuje decyzję o rodzaju leczenia i wie, który aparat ortodontyczny jest lepszy. Badając nasz zgryz, stwierdzi jednoznacznie, co będzie najskuteczniejsze i wdroży spersonalizowany plan leczenia.

Taki plan z góry nakreśla, co zostanie wykonane, jaką wadę zgryzu posiadamy i ile będzie nas kosztowało leczenie. Wizyty nie są zatem żadną niespodzianką i wiemy, jak się do nich przygotować finansowo.

Zalety noszenia aparatu ortodontycznego

Jest to zdecydowanie inwestycja w zdrowie i wygląd zębów. Jeśli dotychczas patrzyliśmy w lustro i z dozą sceptycyzmu ocenialiśmy wygląd zgryzu, możliwa jest zmiana tego stanu! Warto podjąć próbę i zdecydować się na metamorfozę, bo skorzystamy na nie tylko wizualnie, ale również zdrowotnie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.