Szczęściarzami możemy nazwać osoby, które posiadają swój ogródek lub działkę. Przyjemność sprawia bowiem nie tylko samo obserwowanie, jak to miejsce się zmienia, ale przede wszystkim dbanie o rośliny, przygotowywanie spotkań z bliskimi w tym wyjątkowym zakątku. Jeżeli ogród ma być oazą spokoju, miejscem wytchnienia od codziennych trosk, warto uzupełnić przestrzeń akcesoriami, które pozwolą na ten upragniony odpoczynek.
Spis treści
Jakie meble ogrodowe wybrać?
Zanim zaczniemy się jeszcze zastanawiać nad zabezpieczaniem mebli oraz ochroną ich przed czynnikami zewnętrznymi, należy zatrzymać się przez chwilę nad samymi opcjami wyboru. Rynek oferuje nam znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu, gdzie każdy miał w swoim ogrodzie plastikowe krzesła i niestabilny leżak, który składał się wraz z wypoczywającym. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzając coraz lepsze rozwiązania.
Dzisiejsze meble ogrodowe nie ustępują niczym tym, które mamy w domu, jeśli chodzi o wygodę użytkowania. Niegdyś popularne plastikowe krzesła, niewygodne, nagrzewające się w tempie błyskawicznym, zastąpiły drewniane odpowiedniki. Nawet jeśli spotkacie w sklepie krzesła czy stoły z innych materiałów, będą one i tak o niebo lepsze, niż dawniejsze plastikowe krzesła ogrodowe, choćby ze względu na większą stabilność oraz inne rozwiązania techniczne.
Jakie więc meble ogrodowe wybrać? Przede wszystkim zastanówcie się, jak bardzo będziecie wykorzystywać swój ogród i do czego. Oczywiście dużą rolę gra też ilość miejsca, którą chcecie zagospodarować. Jeżeli macie duże grono bliskich i uwielbiacie wspólnie biesiadować, najlepszą opcją będzie rozkładany stół i dowolna ilość krzeseł ogrodowych. Nie zapomnijcie o poduszkach, które znacznie umilą spędzanie wspólnego czasu. Dobrym rozwiązaniem są też stoły ogrodowe z ławami w zestawie. W ten sposób zaoszczędzicie sporo miejsca.
Ogród dla całej rodziny
Wybierając meble ogrodowe, trzeba mieć też na uwadze fakt, że czas wolny na powietrzu dobrze spędzić również z dziećmi. Chociaż można maluchy sadzać na krzesłach dla dorosłych, jest to dość niebezpieczne i męczące dla obu stron. Warto zainwestować w zestawy przystosowane dla szkrabów ze względu na ich wygodę. Na rynku mamy już małe, kolorowe krzesełka, podobne do tych, które są w przedszkolu. To nie jest jedyne rozwiązanie.
Jeśli lubicie harmonię i nie chcecie burzyć estetyki, nad którą pracowaliście tyle czasu, dobrym rozwiązaniem może być ławka ogrodowa, stworzona specjalnie w rozmiarze dziecięcym. Sprawdźcie takie meble ogrodowe w IKEA. Nie może zabraknąć również pufy, która będzie nie lada atrakcją również dla dorosłych. Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo takiego gadżetu. Dobrze byłoby, gdyby pufa posiadała bezpieczny zamek błyskawiczny, którym żaden malec nie zrobi sobie krzywdy.
Meble ogrodowe poza sezonem
Chociaż kupowanie mebli ogrodowych jest niewątpliwie przyjemnością, wiążą się z tym również pewne obowiązki. Jak i gdzie przechowywać takie meble zimą? Rozwiązań jest kilka. Działają na rynku firmy, które umożliwiają magazynowanie mebli. Jeżeli więc nie macie wystarczająco dużo miejsca, aby schować je poza sezonem, jest to doskonałe wyjście.
Kiedy decydujecie się na taką opcję, bez względu na to, czy są one w waszym garażu, czy w magazynie, zawsze pamiętajcie o pokrowcu. Takie zabezpieczenie przed kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi z pewnością pomoże waszym meblom zachować świetny wygląd na dłużej. Używajcie do tego materiałów, które są przewiewne i nie sprawią, że do drewna dostanie się pleśń.
Pamiętajcie, że ważne są warunki przechowywania mebli. Krzesła i stoły z tworzyw sztucznych nie potrzebują specjalnego traktowania, jednak meble drewniane to już inna historia. Warunki, w jakich powinniśmy przechowywać meble drewniane, muszą być naprawdę wyśrubowane. Zbyt suche i gorące powietrze może wysuszyć zbytnio meble. Duża wilgoć również będzie miała ogromny wpływ na drewno, ponieważ to materiał higroskopijny. Najlepszym miejscem więc będzie dla takich mebli po prostu garaż.
Jak dbać o meble ogrodowe?
Powiedzieliśmy sobie już, że wymagającym materiałem jest drewno. Należy przy tym pamiętać, iż zdecydowanie większą trwałość wykazują gatunki egzotyczne, jednak idzie za tym również wysoka cena. Najczęściej wykorzystywane, jeśli chodzi o rodzime gatunki, są: świerk, olcha, brzoza. Istotna jest tutaj konserwacja i zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych. Do tego używa się odpowiednich preparatów, którymi są np. impregnaty, oleje i lakiery.
Każdy z tych środków ma nieco inne działanie. Impregnat oczywiście chroni materiał m.in. przed owadami, wilgocią, promieniami słonecznymi. Olej zaś sprawia, że krople wody spływają po zabezpieczonym w ten sposób w drewnie, a dodatkowo olejowanie zapobiega pękaniu i nadmiernemu wysychaniu drewna. Lakierowanie wygładza strukturę drewna, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Drewno zdecydowanie wymaga najwięcej troski. W przypadku innych materiałów jest to znacznie prostsze. Meble żeliwne czyści się specjalną szczotką do tego przygotowaną, najlepiej drucianą, zaś aluminiowe, plastikowe i rattanowe wystarczy przetrzeć szmatką. Z wiklinowymi przedmiotami należy uważać.
Nylonowa szczoteczka usunie wszelkie zabrudzenia na powierzchni, jednak to woda z mydłem dopiero przywróci meble do nowości. Zadbajcie o swoje meble ogrodowe, aby posłużyły wam jeszcze na wiele spotkań z bliskimi.