Dzisiaj postaramy się nieco podpowiedzieć nowym kierowcom, jak podczas egzaminu opanować swój stres i zdać prawo jazdy za pierwszym razem. Ważne, aby podczas egzaminu skoncentrować się w pełni i nie popełniać głupich błędów opowiada autor serwisu jakzdacprawojazdy.pl

Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

jak-zdac-prawo-jazdy

Po pierwsze, będąc uczciwym – do kursu trzeba rzetelnie się przygotować, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Napisaliśmy poradnik o tym, jak zdać prawo jazdy i jest on naprawdę skuteczny, ale naturalnie potrzeba jeszcze zaangażowania osoby drugiej.

Niestety nie wejdziemy za kursanta na jego miejsce podczas egzaminu i nie zdamy za niego prawa jazdy. Dlatego przede wszystkim powtarzam wszystkim, że do egzaminu trzeba odpowiednio się przygotować.

Dużo osób popełnia wiele błędów, nawet przed samym rozpoczęciem nauki jazdy. Ludzie wybierają szkoły ze względu na lokalizację, czy też ceny, a później narzekają na swoich instruktorów, czy też na przebieg nauki. Drugim najczęściej popełnianym błędem – już w trakcie rozpoczęcia kursu jest rozpoczęcie zajęć praktycznych bez opanowanej wiedzy teoretycznej.

Wyjeżdżając na miasto bez opanowanej wiedzy o ruchu drogowym, nie wiemy jak dynamicznie zachować się w szybko pojawiających się sytuacjach na drodze. Wtedy najczęściej wkracza instruktor, my dostajemy pouczenie, a sama sytuacja odbierana jest przez kursanta jako stresowa.

Samo opanowanie prowadzenia pojazdu nie jest skomplikowane, najwięcej problemu sprawia kursantom niezastosowanie się do zasad ruchu drogowego. A żeby wiedzieć, jak się do nich dostosować trzeba się ich nauczyć.

W inny sposób nie zbudujemy pewności siebie za kierownicą. A pewność siebie jest kluczem do sukcesu, który w omawianym przypadku jest oczywiście zdanie prawa jazdy.

Paraliżuje mnie stres podczas nauki jazdy

Istnieją również przypadki, w których kursant opanował wiedzą teoretyczną, przykłada się do praktyki, instruktor nie ma większych zastrzeżeń, ale podczas egzaminu, kiedy siada obok egzaminatora, to paraliżuje go stres. Czy da się taki stres w jakiś sposób okiełznać?

Oczywiście, że się da. W naszym poradniku udzieliliśmy kilka konkretnych wskazówek na to, jak pokonać stres podczas egzaminu. Niemniej jednak, bazując na naszym doświadczeniu, w 9 na 10 przypadkach ten stres powstaje z uwagi na popełnione błędy podczas nauk jazdy. Większości z nas nie stresują sytuacje, w których czujemy się pewni siebie. Stresujemy się, kiedy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności.

Warto też pamiętać, że nie ma sensu próbować „wyrzucać” stresu na siłę. Stres jest czymś zupełnie naturalnym i potrzebnym do normalnego działania. Szkodliwy natomiast jest jedynie nadmiar stresu i sytuacje, w których nas on paraliżuje.

Na stres wpływają też czynniki zewnętrzne, np. stresujące sytuacje w życiu prywatnym, dlatego przed samym egzaminem warto spróbować „odciąć się” lub w miarę (jeśli jest taka możliwość) uporządkować swoje życie prywatne.

Jak przygotować się na egzamin?

Wiele instruktorów doradza, aby przed egzaminem nie brać żadnych dodatkowych godzin nauki jazdy, bo to bez sensu. My mamy całkowicie inne spojrzenie na to. Traktujmy jazdy jako zabawę, a nie rzecz, od której trzeba odpoczywać. Jeśli lubisz grać na gitarze, to przed ulubionym coverem nie robisz sobie dnia przerwy, prawda? Podejdź w ten sam sposób do egzaminu na prawo jazdy.

Nie myśl o tym jakoś przesadnie. Jeśli czujesz, że chciałbyś jeszcze pojeździć autem, to weź sobie godzinę lub dwie przed egzaminem, lub jeden dzień przed nim. Z pewnością Ci to nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie.

Złota rada dla kursanta

Nie powielać błędów innych kursantów. Postaraliśmy się wszystkie te błędy wyszczególnić w naszym poradniku „Jak zdać prawo jazdy” oraz zawarliśmy praktyczne wskazówki, ale dla osób, które nie chcą płacić, wiele ciekawych porad znajdą czytelnicy również na naszym blogu, czy też w Internecie.

Nasza wiedza jest wtórna, nie wymyśliliśmy czegoś spektakularnego, ale bazując na naszym doświadczeniu, stworzyliśmy poradnik, który pomaga ludziom zdać prawo jazdy..

Czy egzamin na prawo jazdy jest trudny?

Skoro egzamin na prawo jazdy zdaje co trzeci kursant, to można wysunąć taką hipotezę. Niemniej jednak nasz poradnik jak zdać prawo jazdy mówi zupełnie co innego. Myślę, że statystyki psują osoby, które idą na egzamin zupełnie nieprzygotowane, w rzeczywistości sam egzamin na prawo jazdy nie jest trudny.

Oczywiście, zdarzają się nadgorliwi egzaminatorzy, którzy tylko patrzą, aby się do czegoś przyczepić, ale uwierzcie – obecnie takich instruktorów jest bardzo mało. W rzeczywistości, nikt na siłę nie będzie próbował oblać Twojego egzaminu. Tym bardziej jak będziesz dobrze przygotowany.

Nie zdałem egzaminu na prawo jazdy

To żaden problem do wstydu! Wiele osób nie zdało prawa jazdy za pierwszym razem, ale nie każdy się do tego otwarcie przyznaje. Jeśli Cię stresuje opinia innych, to nie rozpowiadaj o swoim negatywnym wyniku. Co więcej, nie musisz nawet wspominać o tym, że masz egzamin. Z pewnością Cię to w pewien sposób zrelaksuje.

Jeśli egzamin na prawo jazdy nie wyszedł z powodu głupiego błędu, to się nie przejmuj, zapisz się na drugi i tyle. Aż do skutku. Jeśli natomiast czujesz, że jazda samochodem jeszcze nie wychodzi Ci tak dobrze wykup dodatkowe godziny, a najlepiej u innego instruktora. Wyjdą o wiele taniej od kolejnego egzaminu, a przy okazji się nauczysz czegoś nowego.

Możesz również też zakupić nasz poradnik – jak zdać prawo jazdy w promocyjnej cenie. Znajdziesz w nim 40 stron praktycznych wskazówek, popartych doświadczeniem. Idealny dla osób przed rozpoczęciem nauki i jednakowo dla tych, którzy szykują się do egzaminu na prawo jazdy. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.