Jeżeli żyjesz w stresie i dotyczy Cię problem wzdęć, bólów brzucha, zgagi i nieregularnego wypróżniania, to najprawdopodobniej cierpisz na zespół jelita drażliwego (IBS). Pamiętaj, że leczenie tej uciążliwej dolegliwości skupia się na łagodzeniu objawów.

Dowiedz się, co możesz zrobić, by w łatwy sposób sobie pomóc i złagodzić objawy IBS.

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego, które nie zagraża życiu, ale może powodować poważny dyskomfort w Twoim życiu.

jelito-drazliwe

IBS, określany kiedyś jako nerwica jelit, jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ towarzyszą mu takie same objawy jak w przypadku innych chorób układu pokarmowego. Należą do nich nawracające bóle brzucha, zgaga, wzdęcia, gazy, skurcze jelit, biegunki oraz nieregularne wypróżnienia[i].

Diagnoza i co dalej?

Leczenie zespołu jelita drażliwego skupia się przede wszystkim na usuwaniu objawów, a nie przyczyn. Co ważne, skuteczna terapia może obejmować zarówno wsparcie dietetyka, jak i psychologa. Dlaczego jest to potrzebne?

Ta uciążliwa dolegliwość wpływa na ośrodkowy i trzewny układ nerwowy. Silny stres, niepokój czy depresja – często towarzyszące osobom z IBS – potęgują objawy, dlatego odpowiednia opieka psychologiczna ma tak duże znaczenie [ii].

Leczenie farmakologiczne

Jednym z objawów IBS są bóle brzucha, najczęściej spowodowane skurczami mięśni gładkich jelit, dlatego, aby poczuć ulgę, sięgnij po leki rozkurczowe, takie jak Buscopan. Możesz się także wspomóc preparatami na bazie ziół, a jeśli dolegliwościom towarzyszą zaparcia lub biegunki, przydatne mogą się okazać również środki regulujące wypróżnianie. Pamiętaj jednak, aby stosować je pod ścisłą kontrolą lekarza [iii]!

Dieta kluczem do sukcesu

Nie zapominaj, że kluczową rolę w objawowym leczeniu IBS pełni odpowiednia dieta. Aby pozbyć się uciążliwych zaparć, wybieraj produkty bogatoresztkowe, czyli te o wysokiej zawartości błonnika – takie jak świeże warzywa, owoce, otręby i inne produkty zbożowe.

Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość tej substancji może powodować gazy, biegunki i wzdęcia, dlatego zwiększaj jego spożycie stopniowo. Dieta łagodząca objawy zespołu jelita drażliwego nie powinna natomiast uwzględniać słodyczy i innych cukrów prostych zawartych m.in. w białym ryżu i w białym pieczywie.[iv]

Zmiany wprowadzaj do jadłospisu stopniowo i obserwuj ich wpływ na Twój organizm. Unikaj też spożywania posiłków w stresie: delektuj się nimi, jedz powoli i dokładnie przeżuwaj.

Aktywność fizyczna

Pomocny w łagodzeniu objawów IBS jest także wysiłek fizyczny. Nieważne, czy wybierzesz spacer z psem, jogging czy trening crossfitowy – ruch w każdej postaci doskonale wpłynie na perystaltykę jelit, dotleni Twój organizm i pomoże Ci rozładować napięcie nerwowe. Dobrym rozwiązaniem będą również ćwiczenia mentalne, które prowadzone przy spokojnej, relaksującej muzyce pomogą ukoić nerwy, a przy okazji korzystnie wpłyną na pracę jelit [v].

Niestety do tej pory nie opracowano metody leczenia zespołu jelita drażliwego. Na szczęście dzięki odpowiedniej diecie, lekom i unikaniu stresu jesteś w stanie zredukować, a nawet wyeliminować uciążliwe objawy tej choroby.

[i] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25734736

[ii] https://www.webmd.com/ibs/guide/irritable-bowel-syndrome-ibs-depression#1

[iii] http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,7173506,Zespol_jelita_drazliwego.html

[iv] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-nadwrazliwego-jak-zmniejszyc-dolegliwosci_34091.html

[v] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-jelita-nadwrazliwego-jak-zmniejszyc-dolegliwosci_34091.html, https://www.webmd.com/ibs/guide/irritable-bowel-syndrome-ibs-depression#1

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Ja po latach borykania się z tą chorobą wreszcie znalazłam lek, który pozwala mi normalnie funkcjonować. Odkąd zaczęłam regularnie brać debutir z maślanem sodu, to skończyły się ciągłe biegunki i bóle brzucha

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.