Wśród odpustowych straganów, na festiwalu czy na koncercie – stoisko z watą cukrową zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Kto z nas nie marzył jako dziecko, aby móc zajadać się codziennie tą słodką, puszystą chmurką na patyczku.
Dawniej rodzice nie pomyśleliby nawet o posiadaniu urządzenia, jakim jest maszyna do waty cukrowej, jednak obecnie każdy może mieć ją na własność i spełnić marzenia z dzieciństwa, a także sprawić wielką radość własnym pociechom.
Jak powstaje wata cukrowa?
Spis treści
Puszysty obłoczek na patyku to nic innego jak bardzo cienkie nitki cukru, który najpierw rozpuszcza się w wysokiej temperaturze, a następnie tężeje w kontakcie z chłodniejszym powietrzem. Wata cukrowa w swojej podstawowej, białej wersji to zwykły cukier – bez żadnych chemicznych dodatków.
Jedna porcja zawiera około 5 łyżeczek cukru, czyli mniej więcej 100 kcal, dlatego wbrew pozorom ten wyjątkowo lekki, lecz bardzo słodki deser nie jest tak kaloryczny, jak mogłoby się wydawać.
Kolorowa wata cukrowa dostępna na stoiskach w pięknych pastelowych odcieniach różu, zieleni czy niebieskiego to wzbogacona o barwnik spożywczy tradycyjna wata. Można spotkać także watę o dodanym smaku, na przykład truskawkowym.
Dla wielu najcenniejszym wspomnieniem dzieciństwa jest jednak klasyczny wariant białej chmurki, którą zrywało się z patyczka, zgniatało lekko w palcach i wpychało do buzi. To za tym wyjątkowym, bo przeznaczonym tylko na specjalne okazje doznaniem, tęsknimy najbardziej.
Jak zrobić watę cukrową w domu?
Wykonanie waty cukrowej w domowych warunkach jest trudne, ale nie niemożliwe. Oczywiście jej wygląd i smak będą odbiegały od tego, jaki udaje się osiągnąć w specjalnych maszynach do waty cukrowej. Warto jednak spróbować stworzyć namiastkę tego puchatego deseru poprzez rozpuszczenie cukru na zwykłej patelni.
Następnie z delikatnie ostudzonego karmelu przy pomocy zwykłej rózgi należy wyciągać cienkie nitki płynu i formować z nich kulki. Taka wata cukrowa będzie zdecydowanie mniej puszysta, twardsza i karmelowa w smaku.
Czy warto kupić maszynę do waty cukrowej?
Domowa wersja waty cukrowej może nie sprostać oczekiwaniom osób, które pragną cofnąć się do swoich słodkich wspomnień z dzieciństwa – poczuć zapach rozpuszczanego cukru, obserwować magiczny proces nawijania niteczek na patyczku w bębnie, a później oddać się przyjemności kosztowania cukrowego obłoczka kawałek po kawałku. Taką wersję deseru można przygotować wyłącznie z użyciem prawdziwej maszyny do waty cukrowej.
Urządzenia tego typu zostały dostosowane do domowego użytku, dlatego nie trzeba obawiać się ogromnych rozmiarów sprzętu, który zajmowałby zbyt wiele miejsca w kuchni. Te większe, stylizowane produkty warto kupić wtedy, kiedy często urządzamy przyjęcia w ogrodzie.
Własna maszyna do waty cukrowej na imprezie dla dzieci byłaby prawdziwym hitem. Należy wiedzieć, że urządzenia tego typu mogą być zasilane zarówno przy użyciu gazu, jak i elektrycznie. Do tych pierwszych trzeba podłączyć butlę z gazem, zaś te drugie wystarczy podpiąć do gniazdka.
Do codziennego użytku w domu przeznaczone są miniaturowe wersje maszyn do waty cukrowej. Są one na tyle niewielkie, że bez problemu ustawimy je na blacie czy kuchennym stole. Tego typu sprzęt zawsze zasilany jest sieciowo.
Po zakupie takiej maszyny można podłączyć ją do prądu i rozpocząć zabawę. Przygotowanie własnej waty cukrowej jest banalnie proste – potrzebny jest jedynie zwykły biały cukier i patyczki do szaszłyków.
Jak przygotować watę cukrową w specjalnej maszynie?
Co do zasady, każda maszyna do waty cukrowej wymaga uprzedniego rozgrzania. Po około 5 minutach od uruchomienia należy wyłączyć ją, napełnić głowicę odpowiednią ilością cukru i uruchomić ponownie. Głowica zacznie się obracać, wypuszczając ze środka wirujące niteczki rozpuszczonego cukru.
Wystarczy wsunąć do środka patyczek, aby nitki nawinęły się na niego – i gotowe! Dokładny proces przygotowania waty może różnić się w zależności do danego modelu urządzenia, dlatego przed przystąpieniem do działania należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi.