Ciemieniucha u niemowlaków zdarza się niezwykle często. To bardzo uciążliwa dolegliwość, która charakteryzuje się brązowymi, żółtymi albo beżowymi łuskami. Są one przyklejone w okolicach brwi, nosa i czaszki najczęściej do owłosionej skóry dziecka.

Jeżeli problem dotyczy także Twojego malucha, zapewne często myślisz o tym, jak go skutecznie na trwałe rozwiązać. Aby Ci w tym pomóc, zawarliśmy w tym artykule konkretne porady na zwalczanie ciemieniuchy. Poznaj je już teraz!

Czym właściwie jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest przypadłością skórną, która dotyka dzieci najczęściej we wczesnym stadium ich rozwoju. Jako jej przyczyny podaje się wiele czynników. Są to: rozwój grzybów na skórze, nadmiar hormonów kobiecych w organizmie niemowlaka, niewystarczający rozwój gruczołów łojowych.

Jednak co trzeba koniecznie wiedzieć, wymienione wyżej czynniki to jedynie skutki produkcji przez gruczoły łojowe zbyt dużej ilości sebum. A ta substancja otacza skórę, zapewniając jej prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie.

A jak powstaje ciemieniucha u dziecka? Nadmierne ilości sebum łuszczą się wraz z naskórkiem, tworząc skorupę w postaci brązowych, żółtych czy beżowych łusek. To właśnie nazywa się ciemieniuchą. Czy masz potrzebę szybkiej reakcji na tę dolegliwość dziecięcą?

Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych preparatów na ciemieniuchę. W internecie można przeczytać także o oryginalnych sposobach na ciemieniuchę. Jednak nie zalecamy ich stosowania, ponieważ mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka. Co ważne, ciemieniucha nie boli i nie swędzi. A jako przypadłość zalicza się ją do stanów zapalnych o charakterze łojotokowym.

Najlepszy sposób na ciemieniuchę u dziecka

Szczególnie polecamy Ci naszym zdaniem najlepszy preparat na ciemieniuchę. Jest to wysokiej jakości, w pełni bezpieczny szampon na ciemieniuchę. Pamiętaj, aby używać go wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak skutecznie to robić? Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość piankowego szamponu i delikatnie go wmasujesz w mokre włosy dziecka. Nie dotykaj tego miejsca. Po prostu poczekaj od jednej do dwóch minut. Natomiast po upłynięciu tego czas dokładnie spłucz szampon, jednocześnie zmywając wszelkie pozostałości ciemieniuchy.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na zwalczenie ciemieniuchy u dziecka

Trzeba koniecznie podkreślić, że ciemieniucha uniemożliwia prawidłowe oddychanie skóry głowy. Powinno się jak najszybciej zwalczyć tę dolegliwość. Można to zrobić na wiele różnych sposobów.

dobry-szampon-na-ciemieniuche

Jeżeli nie chcesz inwestować w odpowiedni szampon na ciemieniuchę, wystarczy, że na piętnaście minut przed kąpielą swojego malucha wmasujesz mu w głowę wysokiej jakości oliwkę. Prawidłowe natłuszczanie skóry dotkniętej ciemieniuchą niemal zawsze daje doskonałe rezultaty. Dzięki tej metodzie twarde łuski na skórze głowy dziecka mocno zmiękną.

Kolejnym krokiem jest kąpanie malucha według w taki sposób, w jaki robisz to zazwyczaj. Następnie wysusz dokładnie dziecko ręcznikiem, a później wyczesz ciemieniuchę z włosów szczotką. Co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Twojego malucha, musi być ona bardzo miękka.

Jak jeszcze możesz odnieść sukces w walce o zdrową skórę głowy swojego podopiecznego? Tuż przed snem posmaruj ją dokładnie, ale bardzo delikatnie oliwką dla dzieci i nałóż miękką, bawełnianą czapeczkę. Jeżeli jakieś łuski odpadną, należy oczyścić czapeczkę, a także powoli wyczesywać ciemieniuchę z włosów podopiecznego bardzo miękką szczotką.

Tego nigdy nie rób, gdy Twoje dziecko ma ciemieniuchę!

Pod żadnym pozorem nigdy nie wyskubuj czy zdrapuj ciemieniuchy. To prosty sposób na uszkodzenie skóry głowy swojego malucha. A to może prowadzić to poważnych problemów zdrowotnych!

Wiele osób radzi również natłuszczać skórę głowy u dziecka przy pomocy oliwy z oliwek. Nigdy nie powinno się tego robić! Tak możesz doprowadzić jedynie do zaostrzenia ciemieniuchy.

Mamy nadzieję, że przy pomocy naszych sposobów na tę dziecięcą przypadłość szybko zapomnisz o tej dolegliwości Twojego podopiecznego. Wierzymy, że łatwo pokonasz ciemieniuchę, a skóra głowy Twojego dziecka będzie przez resztę czasu po prostu zdrowa. Powodzenia!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.