Szatki do chrztu to obok gromnicy najważniejsze pamiątki związane z tym sakramentem. Zgodnie z tradycją do kościoła powinny przynieść je rodzice chrzestni dziecka.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat szatek do chrztu? Co mają symbolizować?

Szatki do chrztu dla dziewczynek i chłopców

Co ciekawe, dawniej szatki do chrztu szyto samodzielnie. Często haftowano na nich imię dziecka czy datę jego urodzin. Czasami kolorystycznie oznaczano płeć bobasa. Niebieska nić lub lamówka symbolizowała chłopca, a różowa dziewczynkę.

szatka-do-chrztu

Klasyczne szatki do chrztu powinny być białe. Ma to związek z ich symboliką. Są bowiem znakiem przemiany, która dokonuje się z chwilą Chrztu Świętego. Zmazywany jest wówczas grzech pierworodny i dziecko zaczyna nowe życie w wierze chrześcijańskiej. Biel to symbol czystości i niewinności.

Jak wygląda klasyczna szatka do chrztu?

Zgodnie z tradycją za zakup szatki do chrztu odpowiedzialna jest matka chrzestna. W ten sposób zobowiązuje się ona do pomocy rodzicom w wychowywaniu malucha w wierze katolickiej.

Na szatce do chrztu często znajduje się wyhaftowane imię dziecka i data udzielenia sakramentu. Mniej popularne są modele z różnego rodzaju grafikami.

Warto wybierać szatki do chrztu utrzymane w klasycznej stylistyce. Są one szyte z satyny i bawełny. Czasem mają subtelne zdobienia. Mogą być wykończone koronką lub obszyte lamówką. Haft niekiedy bywa złoty. Szatki zazwyczaj są kwadratowe.

Kiedy nakłada się na dziecko szatkę do chrztu?

Białą szatkę do chrztu dziecko otrzymuje w czasie ceremonii udzielania sakramentu. Matka chrzestna kładzie ją na jego klatce piersiowej na znak kapłana. Element ten często przez rodziców przechowywany jest później jako cenna pamiątka.

To ważne, bo Chrzest Święty zazwyczaj udzielany jest niemowlakom. Po wielu latach jest to więc przedmiot, który budzi same pozytywne emocje.

Założenie na malucha szatki ma charakter symboliczny. Nie ma konieczności jej całkowitego rozkładania. Z tego powodu jej wielkość czy wygląd nie ma bardzo dużego znaczenia.

Jakie szatki do chrztu cieszą się największą popularnością?

Wybór szatek do chrztu w sklepach jest coraz większy. Do wyboru są modele o zróżnicowanej kolorystyce. Bardzo popularne są obecnie szatki personalizowane i to w różny sposób.

Zazwyczaj na szatce haftowane jest imię chrzczonego dziecka i data przyjęcia sakramentu. Staje się ona wtedy świetną pamiątką na długie lata. W kwestii kolorystyki cały czas króluje czysta biel i barwy jej pokrewne np. ecru.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.