W czasach, gdy aktywność fizyczna jest nie tylko sposobem na zdrowie i estetyczne ciało, ale także swego rodzaju modą, ludzie szukają różnych form jej realizacji, aby tylko nie doprowadzić do pojawienia się znudzenia przy wykonywaniu regularnych treningów.

Fitness kluby co i rusz wprowadzają więc nowe zajęcia, w tym ćwiczenia na taśmach TRX, jogę z elementami akrobatyki, pole dance w wodzie czy surfset fitness. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się także jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinach. Co warto wiedzieć o tego rodzaju sprzęcie?

Trampolina od zawsze kojarzy się przede wszystkim z dziećmi. To właśnie młodzi fani skoków najczęściej szaleją na trampolinach w specjalnych parkach trampolin. I słusznie, bowiem skakanie na batucie uczy równowagi, rozwija mięśnie i zwiększa kondycję.

Trampolina ogrodowa to już prawdziwe „must have” każdego właściciela przydomowej działki, jeśli tylko posiada dzieci. Co warto wiedzieć o sprzęcie typowo przeznaczonym dla młodzieży?

Trampolina dla dzieci

Spis treści

Wielu rodziców zarzuca trampolinom ogrodowym jeden poważny defekt. Otóż trudno namówić dzieci, które z nich korzystają, aby skończyły zabawę, gdy przyjdzie pora na powrót do domu. I jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, bowiem dzieci tak bardzo uwielbiają skakać, że mogą to robić godzinami.

Kiedyś trampoliny były dostępne wyłącznie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, dziś każdy może zakupić taki sprzęt do własnego ogrodu. Trzeba jednak zadbać o to, aby nie był to produkt kiepskiej jakości, który zamiast dawać dzieciom przyjemność, będzie dla nich utrapieniem lub nawet doprowadzi do urazu. Jakich wskazówek warto przestrzegać przy nabywaniu trampoliny?

Trampolina ogrodowa musi mieć ciężką, stabilną konstrukcję. Przed zakupem należy przyjrzeć się profilom, które powinny być grube i wykonane z ocynkowanej stali.
Każda trampolina dla dzieci musi być wyposażona w siatki zabezpieczające. Młodszym użytkownikom (do 3 lat) poleca się trampoliny z siatkami wewnętrznymi, natomiast siatki zewnętrzne to dobra ochrona dla starszych dzieci.

  • Sprężyny trampoliny muszą być dobrze osłonięte. Sprzęt nie może też posiadać żadnych wystających elementów.
  • Mata trampoliny powinna być sprężysta, mocna i odporna na deszcz oraz słońce. Takie parametry zapewni tworzywo PE mesh.

Trampolina fitness

trampolina-fitness

Osoby dorosłe, które marzą o szczupłej sylwetce, powinny spróbować zajęć z jumping fitnessu. To bardzo dynamiczne ćwiczenia na trampolinach wykonywane w rytm muzyki. Można realizować je także w domu, ale wówczas konieczny staje się zakup odpowiedniego sprzętu.

W tym przypadku trampolina ogrodowa nie spełni zadania. Dlaczego? Bowiem trampolina fitness jest od trampoliny ogrodowej znacznie mniejsza – ma średnicę około 1 metra, choć wcale nie musi być okrągła. Dostępne są także trampoliny fitness w kształcie wielokątów.

Cechą charakterystyczną tych trampolin jest specjalny uchwyt, który pomaga w ćwiczeniach. Trampolina fitness nie musi mieć sprężyn, ich rolę mogą bowiem pełnić specjalne grube gumy.

Ranking trampolin

Wiele osób zastanawia się, która trampolina ogrodowa czy fitness będzie najlepsza. Pomoże w tym ranking trampolin. Najlepsze trampoliny to produkty cenionych producentów, solidnie wykonane, stabilne, z matami PE mesh.

W przypadku trampolin dla dzieci prym wiodą takie marki jak Zipro, Sapphire, Hiton, Gofit czy Sonifit. A co w przypadku trampolin fitness? Tutaj użytkownicy najchętniej sięgają po produkty inSPORTline, Kettler czy Neo-Sport.

Trampolina to doskonały przyrząd do zabawy dla dzieci, a także sprzęt treningowy. Młodym fanom aktywności fizycznej poleca się trampoliny ogrodowe, mające nawet 5 metrów średnicy, o elastycznej macie i koniecznie z siatkami zabezpieczającymi.

Dorosłym marzącym o zrzuceniu paru zbędnych kilogramów i wzmocnieniu mięśni, zwłaszcza dolnych partii ciała, poleca się trampoliny fitness z uchwytem, na których można wykonywać ćwiczenia w rytm muzyki.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.