Odpowiednio przygotowana wyprawka dla dziecka przynosi komfort nie tylko maluchowi, ale i jego rodzicom. Jeśli Ty i Twój partner/partnerka zadbacie o podstawowe wyposażenie przed narodzinami Waszej pociechy, to zminimalizujecie ryzyko popełnienia pomyłki, a jeśli o czymś zapomnienie to nic nie szkodzi – w końcu będzie mieć czas na dokupienie najpotrzebniejszych rzeczy.
Oprócz funkcjonalnych akcesoriów i umeblowania musicie skompletować zarówno garderobę, jak i wszelkie inne tekstylia, a jedną z nich jest oczywiście ciepły kocyk dla malucha, który ogrzeje go w zimne dni.
Jakie materiały są najlepsze dla delikatnej skóry dziecka? Sprawdź, czym kierować się przy wybieraniu idealnej tkaniny dla niemowlaka!
Pierwszy kocyk dla niemowlaka – podstawowe informacje
Spis treści
Rola, którą odgrywa kocyk w wyprawce, jest nieoceniona, dlatego że ma niezwykle wiele zastosowań. W nocy otula maluszka i pozwala mu spokojnie spać, na spacerze zapewnia ciepło i chroni przed zimnem, a jego obecność kojąco i wyciszająco wpływa na dziecko. Od wyboru właściwej tkaniny zależy komfort Twojej pociechy.
To gadżet, który będzie Wam towarzyszyć zarówno w domowym zaciszu, jak i w podróży, dając maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Jesień i zima stanowią bardzo wymagające pory roku pod względem temperatury. Grubość i rodzaj tkaniny to główne czynniki, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Jakie są rodzaje kocyków?
Kocyki dla niemowląt różnią się przede wszystkim pod względem materiału. W zależności od przeznaczenia, skóry dziecka czy warunków atmosferycznych, możesz potrzebować zupełnie innych produktów. Dziecięce koce dzielą się m.in. na:
- bawełniane (najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna tkanina, najlepiej radzi sobie w letnie dni, dlatego że zapewnia maluchowi przewiew);
- bambusowe (oddychający i lekki materiał, który sprawdzi się niezależnie od pory roku, dzięki swoim unikalnym właściwościom termoregulacyjnym);
- muślinowe (idealne rozwiązanie na upalne miesiące, bardzo delikatna tkanina o rozmaitych splotach produkowana najczęściej z jedwabiu lub bawełny);
- ocieplane (wykonane np. z polaru lub flaneli zapewniają dodatkową, pluszową warstwę ciepła);
- z wełny merino (najlepszy wybór na mroźne dni, w dodatku rzadko ulega zabrudzeniom).
Ciepły kocyk dla malucha – praktyczne wskazówki
Opcji wyboru jest naprawdę sporo, a przekonał się o tym każdy rodzic, który postanowił odwiedzić sklep z produktami dla dzieci, bez względu na to, czy mowa o tym stacjonarnym, czy internetowym.
Znalezienie idealnego, ciepłego kocyka dla malucha to łatwe zadanie, o ile oczywiście dysponujemy podstawową wiedzą na ten temat. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji w trakcie kompletowania wyprawki:
- pamiętaj o higienie – przed pierwszym użyciem wypierz i wyprasuj tkaninę, stosuj specjalne, hipoalergiczne proszki do prania i płyny do płukania przeznaczone dla niemowląt i postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu;
- dopasuj materiał do pory roku (w tym wypadku jesieni i zimy) – najpewniejszym wyborem będę wełna, dlatego że ma największe możliwości termiczne;
- zwróć uwagę na certyfikaty – warto zadbać o ekologiczne tkaniny produkowane zgodnie ze światowymi standardami i regulacjami (np. IVN-Best-Guidelines, Oeko-Tex Standard 100, GOTS);
- uważaj na odpowiedni rozmiar – pierwszy kocyk nie powinien być za duży i dobrze przylegać do ciała.
Dla osób, które poszukują uniwersalnego produktu, który poradzi sobie w każdych warunkach, najczęściej poleca się głównie kocyki będące mieszanką bawełny i bambusa. Tkanina tego typu łączy zalety obu materiałów – wysoką jakość, miękkość i przewiewność. Niezależnie od tego, co wybierzesz pamiętaj o tym, że najważniejszym celem jest zapewnienie komfortu dziecku.