Lato, to niezwykle łaskawa pora roku, która sprzyja wypoczynkowi i zachęca do ruszenia na wakacje, w góry czy nad wodę.

Letnie kąpiele słoneczne również pozytywnie wpływają na organizm – mają nie tylko właściwości zdrowotne, lecz upiększające, pozwalając uzyskać piękny, złocisty kolor skóry. Mimo tego, podczas opalania warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

Długotrwała ekspozycja na silne słońce bez użycia odpowiedniego kremu może przynieść negatywne – a czasem wręcz katastrofalne! – skutki dla zdrowia. Jaki krem do opalania wybrać? Proponujemy!

Krem z filtrem do opalania – dlaczego jest konieczny?

Jaki krem z filtrem zabrać na wakacje 20, 30, czy 50 SPF

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne to ryzyko dla twojej skóry. Wywołuje ono proces tzw. fotostarzenia skóry, czyli przewlekłe zapalenie tego narządu.

Powoduje ono powstawanie zmarszczek, nieestetycznych przebarwień, suchość i nadmierne rogowacenie naskórka.

Opalanie bez filtra zabezpieczającego jest również niebezpieczne dla zdrowia – grozi poparzeniami słonecznymi, które objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem.

Filtr SPF – jaki wybrać do jasnej karnacji?

Wybierając odpowiedni krem z filtrem do opalania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest fototyp skóry. Ważne są również inne czynniki, takie jak ciąża czy wrażliwa cera.

Osoby o bardzo jasnej karnacji, posiadające wrażliwą skórę oraz kobiety w ciąży, powinny używać kremu do opalania 50.

Dla kogo krem z filtrem 30 SPF?

Krem 30 SPF to odpowiedni wybór dla tych, którzy posiadają fototyp skóry II. To karnacja ciemniejsza niż porcelanowa, osoby te zazwyczaj mają włosy w kolorze jasnego albo ciemnego blondu, a ich skóra pozbawiona jest piegów.

Kto może pozwolić sobie na SPF 20?

Krem z filtrem do opalania 20 SPF jest najlepszy dla osób posiadających fototyp III. Oznacza on włosy w ciemnym kolorze piwne, brązowe albo zielone oczy i oliwkowy kolor skóry. 10 i 15 SPF jest przeznaczony dla IV fototypu.

Osoby te mają ciemne włosy i śniadą karnację. Ich skóra opala się na brązowo i jest wysoce odporna na oparzenia słoneczne.

Jak poprawnie używać kremu z filtrem?

Krem z filtrem powinien być aplikowany przed każdorazowym wyjściem na zewnątrz, na 15 minut przed wyjściem. Nos, ramiona, kark oraz uszy to miejsca, które należy szczególnie dokładnie wysmarować kremem z filtrem. Jeśli zażywasz kąpieli, nawet w przypadku kremów wodoodpornych, aplikację preparatu należy powtórzyć po wyjściu z wody.

Nową warstwę kremu z filtrem należy nakładać co 2-4 godziny. Po powrocie do domu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Dzięki temu skóra będzie wyglądała lepiej i zostanie odpowiednio zabezpieczona.

Pamiętaj, że dla zdrowia naszej skóry krem z filtrem powinno się go stosować zawsze, a nie tylko wówczas, gdy planowane jest opalanie. Podczas upalnych dni, zwłaszcza jeśli spędzasz czas na plaży, warto także pamiętać o osłanianiu karku oraz głowy. W tym celu doskonale sprawdzi się przewiewna chusta, lekka czapka czy kapelusz.

W czasie letnich upałów należy dbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Godziny od 12 do 15 to czas, w którym należy unikać ekspozycji na słońce – warto wtedy wybrać odpoczynek w zacienionych miejscach.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.