Plecaki są różne. Lżejsze, cięższe, usztywniane, bądź cienkie – każdy z nich ma swoich fanów i przeciwników. Tymczasem dużo się mówi o tym, jaki powinien być plecak do szkoły, aby nie powodował zbytnich przeciążeń i nie prowadził do bólu pleców.
Nie można kierować się tylko ciekawym designem, ale trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na czynniki praktyczne i zdrowotne.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu plecaka?
Spis treści
Kiedy dziecko wybierałoby plecak, na pewno zwróciłoby uwagę na kolor i aplikacje, później ewentualnie na ilość kieszonek. Te kwestie są bardzo ważne, ale najistotniejsze jest to, aby plecak nie był za ciężki, ale też, aby miał sporą pojemność.
Niestety, do szkoły trzeba nosić dużo książek (czasami za dużo) dlatego plecy dziecka, a szczególnie malucha, są mocno obciążone.
Jeśli do tego plecak jest niewygodny, jego ramiona uciskają ciało, a zbyt mocne usztywnienie powoduje ból pleców, to zdecydowanie jest coś nie tak.
Dlatego też liczy się przede wszystkim idealna regulacja szelek i ich odpowiednia grubość. Plecy plecaka powinny być też bardzo dobrze wyprofilowane, aby nie odstawały zbytnio od sylwetki dziecka.
Waga i rozmiar
Przyjmuje się, że waga plecaka nie może przekraczać 10-15% wagi ciała dziecka. Oczywiście, im młodszy uczeń, tym lżejszy powinien mieć plecak, choć o 200 gram. Z kolei rozmiar nie jest aż tak ważny. Niektórzy lubią większe plecaki, inni mniejsze, dlatego to już jest indywidualna kwestia.
Oczywiście nie można przesadzać i trzeba dopasować plecak rozmiarowo do wzrostu dziecka, aby nie krępował ruchów i nie wystawał górną krawędzią poza ramiona. Maluszek musi mieć mniejszy plecak, do którego zapakuje najpotrzebniejsze rzeczy i jeszcze zostanie trochę wolnego miejsca.
Zazwyczaj plecaki szkolne mają pojemność ok. 20-24 litrów, a ich waga oscyluje w granicach 1 kilograma.
Kieszenie, kieszonki, przegródki
Plecak dla dziecka z jedną (nieprzedzieloną) komorą jest bezużyteczny. Szczególnie dziewczynki preferują plecaki z mnóstwem mniejszych i większych przegródek, gdzie mogą włożyć zarówno przybory szkolne, telefony, klucze, jak i inne gadżety.
Niektóre kieszonki są pokryte warstwą przeźroczystej folii, inne siateczką, czy też całkowicie zabudowane. Warto kupić plecak, który ma specjalną kieszonkę-piórnik, z wydzielonym miejscem na długopisy i inne drobiazgi, czyli tzw. organizer.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że plecak szkolny musi mieć sporą komorę główną, w której dziecko trzyma książki, zeszyty i skoroszyty. Aby ciężar był odpowiednio rozłożony na plecach, większe przedmioty układa się bliżej pleców, a mniejsze dalej. Nie tworzą się wypukłości, które powodują ból pleców i zwiększają odczuwanie balastu.
Nie zaszkodzi też, aby plecak miał funkcjonalną kieszonkę boczną na bidon z wodą oraz większą zasuwaną na suwak czy rzepy, w której trzyma się śniadanie lub piórnik i kredki.
Bonusy
Niektóre modele, np. w większości przypadków plecak Vans, posiada dodatkowe rękawy wewnętrzne na laptopa. To świetna sprawa, ponieważ coraz więcej dzieci ma już swoje notebooki i z nich korzysta, niekoniecznie tylko w szkole.
Plecak stanie się więc uniwersalny, przydatny w różnych sytuacjach. Jeśli nie będzie potrzeby przenoszenia laptopa, wtedy można wykorzystać kieszeń na inne, większe gabarytowo książki czy teczki.
Czasami dołączane są do plecaków piórniki o takim samym designie. Dzieciaki lubią takie prezenty i mają podwójną radość.
Mocne dno i dobrej jakości materiał
Dobry materiał na plecaki to przede wszystkim poliester. Jest trwały, odporny na rozdarcia i chroni przed zawilgoceniem. Usztywniane dno zapobiega odkształcaniu się plecaka przez włożone do niego przedmioty. Jeśli dno jest wiotkie, wtedy plecak postawiony na ziemi łatwiej niszczeje i może zostać uszkodzona jego zawartość.
Oprócz tego dziecko będzie odczuwało zdecydowanie bardziej jego ciężar na plecach. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania, czyli przeszycia, wykończenia, zamki. Plecak szkolny (i nie tylko) musi być dopracowany w każdym szczególe, aby służył i umilał czas drogi do szkoły, a nie czynił go nieznośnym i pełnym bólu.
Plecaków jest dużo, dlatego trzeba wybierać powoli i rozsądnie, zwracając uwagę na wszystkie wyżej wymienione aspekty. Trzeba też pamiętać, aby plecak miał odblaski (które można założyć samodzielnie).
Powinien też cieszyć oczy dziecka ciekawym designem, odpowiednio dobranymi kolorami i ewentualnymi dodatkami (napisy, aplikacje). Jeśli praktyczność, komfort użytkowania i walory wizualne będą ze sobą współgrały ze sobą, wtedy można powiedzieć, że plecak jest idealny.
Koniecznie sprawdź: