Człowiek poświęca aż 1/3 swojego życia na sen. Stanowi on podstawę do regeneracji organizmu, dlatego tak ważne, by był niezakłócony. Niestety coraz więcej osób ma problem z bezsennością, której długofalowe skutki mogą być naprawdę poważne. Jakie są najczęstsze?

Skutki braku snu

Jakie mogą być skutki braku snu

Przewlekła bezsenność, czyli taka, która trwa dłużej niż miesiąc, wymaga leczenia. Wszystko ze względu na fakt, że jej skutki to nie tylko zmęczenie, sińce pod oczami czy apatia, ale też znacznie poważniejsze problemy. Naukowcy wskazali, że bezsenność koreluje m.in. ze wzrostem masy ciała, prowadząc tym samym do nadwagi i otyłości. To zaś prosta droga do innych przewlekłych chorób takich jak choroby serca oraz cukrzyca typu 2.

Kolejnym skutkiem bezsenności jest wzrost ryzyka nowotworów. Okazuje się, że spanie poniżej 6 godzin na dobę zwiększa ryzyko nowotworu jelita grubego aż o 50 proc. Brak snu jest również czynnikiem rozwoju w przypadku raka prostaty, piersi oraz jajnika.

Droga od bezsenności do depresji

Bezsenność może być nie tylko objawem, ale również jedną z przyczyn depresji, choć akurat w tym przypadku bardzo trudno stwierdzić, który problem jest pierwszy. Niewątpliwie jednak bezsenność przyczynia się do ogólnego rozdrażnienia, apatii, drażliwości oraz niechęci kojarzonych z depresją.

Spadek libido

Stres oraz związana z nim bezsenność przyczyniają się również do spadku popędu seksualnego. Brak snu niszczy bowiem testosteron oraz estrogen, które stanowią główną siłę napędową dla libido. Im więc mniej śpimy, tym mniejsza szansa na satysfakcjonujące współżycie oraz bliskość z partnerem.

Bezsenność a tabletki nasenne

Tabletki nasenne wydają się być prostym i szybkim remedium. Mają one jednak szereg niepożądanych skutków ubocznych, często powodują bowiem lęk, niepokój czy zaburzenia koncentracji. Nie zawsze więc są wskazane, również wtedy, gdy pacjent ma inne towarzyszące dolegliwości, przy których nie powinno zażywać się tego typu preparatów.

Dlatego też pierwszym krokiem do wyleczenia bezsenności jest poznanie jej przyczyny, do czego niezbędna jest konsultacja lekarska. Można umówić ją i odbyć poprzez serwis haloDoctor.pl, na którym zapisanych jest ponad 5 tys. lekarzy, w tym m.in. psychiatrów pomagających w leczeniu problemu bezsenności.

Bezsenność może być też wynikiem chorób, w tym m.in. nadczynności tarczycy, przy której niezbędny jest kontakt z endokrynologiem, czy chorób przewodu pokarmowego wymagających konsultacji z gastrologiem.

Tabletki nasenne – przeciwwskazania

W niektórych przypadkach lekarze decydują się na czasowe włączenie tabletek nasennych, nie zawsze jednak jest to możliwe. Oprócz uczulenia na składniki zawarte w tego typu preparatach nie powinny stosować ich kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Dodatkowo w przypadku środków na bazie pochodnych kwasu barbiturowego, nie mogę być one przepisywane osobom z chorobami nerek.

W każdej sytuacji niezbędna jest jednak konsultacja lekarza, który przepisze bezpieczny środek na bezsenność.

Bezsenność jest poważną przypadłością, która odbiera radość życia i koreluje z wieloma chorobami przewlekłymi. Remedium na nią nie są jednak pastylki, a leczenie mające na celu poznanie, jakie są jej główne przyczyny.

Na szczęście kontakt z lekarzem można nawiązać szybko i wygodnie poprzez platformę haloDoctor.pl. Wejdź i umów się na konsultację z e-Receptą.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.