Jakie witaminy korzystnie wpływają na twój wzrok, a jakie na skórę? Gdzie ich szukać? Oczywiście w rybach! Sprawdź, które zawierają ich najwięcej!
O rybach powiedziano już niemal wszystko. Ale czy wiesz, że ryby dostarczają człowiekowi znaczne ilości makro- i mikroelementów, a pod względem zawartości niektórych składników mineralnych znacznie przewyższają inne surowce mięsne i roślinne? [1].
Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i składników mineralnych, dlatego badania wskazują, że na naszych talerzach ryby powinny pojawiać się przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Wykorzystaj ich potencjał i dowiedz się, które witaminy zawarte w rybach mogą pomóc ci utrzymać świetną formę i poradzić sobie z problemami zdrowotnymi.
A, B, D, E – alfabet witamin w rybach
Spis treści
Powodów, dla których warto jeść ryby z puszki, jest wiele, ale czy są najważniejsze? Jak podkreśla dietetyczka kliniczna Maria Brzegowy, ryby dostarczają m.in. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także składników mineralnych takich jak: jod, selen, a nawet wapń (w przypadku drobnych ryb spożywanych wraz z ośćmi).
Tłuste gatunki ryb np. śledź – są wartościowym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy A oraz D [2]. Co ważne, witamina A, D, a także E zawarte w rybach mają znakomity wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Dodatkowo korzystnie oddziałują na wzrok.
W przypadku witaminy D warto też wspomnieć o jej niebagatelnej roli w rozwoju układu kostnego. Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego. Również zawartość witamin grupy B i organicznie związanego z nią kobaltu pozytywnie wyróżnia mięso ryb, gdyż kobalt w tej formie jest łatwo przyswajalny.
Mięso ryb zawiera czterokrotnie więcej witamin grupy B niż wołowina i 5 razy więcej niż wieprzowina [3]. Wiesz już, jakie witaminy znajdziesz w rybach. Pozostaje tylko pytanie, w których rybach jest ich najwięcej. Sprawdź nasz mini przewodnik!
Które ryby zawierają najwięcej witamin?
- Makrela – zawiera dużo witaminy A wpływającej na piękną skórę. Znajdziesz w niej również żelazo niezbędne do produkcji hemoglobiny.
- Szprot – stanowi bogate źródło selenu, jodu, a także witaminy D. By jak najlepiej ją przyswajać, szprotki spożywaj z oćmy. Szprotki z puszki mają miękkie ości, przez co jedzenie ich jest bezpieczne.
- Karp – jest bogaty w witaminę B1, B5, B12, PP.
- Śledź – jako ryba tłusta, bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witaminy E, D (ponad 10 razy więcej niż mleko), B2, B6, wapń i fosfor jest cennym źródłem potasu, selenu i żelaza [4].
- Pstrąg – nie jest jedną z najbardziej tłustych ryb, jednak dostarcza organizmowi witamin A, D, E oraz kwasów Omega-3. Ryba ta ma korzystny wpływa na koncentrację i pamięć oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.
- Tuńczyk – jest bogaty w witaminę PP. Witamina ta wpływa na właściwe funkcjonowanie mózgu oraz obwodowego układu nerwowego, a także prawidłowe syntetyzowanie hormonów.
- Łosoś – zawiera witaminy A, E, D, a także jod i selen.
Włączając ryby do codziennej diety, warto pamiętać, że zalecenie Instytutu Żywności i Żywienia, to spożywanie ryb w różnej postaci minimum dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, ryby z puszki mogą być świetną alternatywą dla świeżych ryb.
Według Morskiego Instytutu Rybackiego, zarówno świeże ryby, jak i przetwory rybne zaliczają się do żywności funkcjonalnej ze względu na obecność kwasów Omega 3.
Szczególnie cenne z uwagi na obecność Omega 3 są makrele w zalewie wodnej, które możesz znaleźć m.in. w ofercie marki Graal. W linii WILD FISH lub linii GRAAL dla DIABETYKÓW każdy może wybierać ulubione smaki makreli, zanurzone w naturalnej, wodnej zalewie z dodatkiem przypraw.
A jeśli szukasz inspiracji na potrawy z rybami z puszki, zobacz: jak świetnie mogą smakować pasty rybne i rybne tapas.
Odkrywaj rybne tapas na bazie ryb z puszki – w kilka minut wyczarujesz posiłki pełne ważnych składników odżywczych na cały dzień!
Źródła:
[1] Parol Jarosław (2010) „Czynniki kształtujące skład kwasów tłuszczowych i wybranych ksenobiotyków w tłuszczu mięsa ryb słodkowodnych”
[2] Brzegowy Maria (2019) „Ryby – jak wybrać dobrą rybę i po jakie gatunki sięgać?” Źródło: https://www.doz.pl/czytelnia/a13221-Ryby_8211_jak_wybrac_dobra_rybe_i_po_jakie_gatunki_siegac (data dostępu:23.05.2019 r.)
[3] Parol Jarosław (2010) „Czynniki kształtujące skład kwasów tłuszczowych i wybranych ksenobiotyków w tłuszczu mięsa ryb słodkowodnych”
[4] Informacje o zawartości witamin w poszczególnych rybach na podstawie publikacji Kowalski Radosław i Kowalska Grażyna (2017) „Ryba rybie nierówna”. Źródło: https://www.researchgate.net/publication/327776129_Ryba_rybie_nierowna (data dostępu: 23.05.2019 r.)