Bieganie może stanowić skuteczną drogę do poprawy zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jako rodzaj ćwiczeń aerobowych, ma zdolność do redukowania stresu, korzystnie oddziałuje na wydolność serca, a nawet może wspomóc w łagodzeniu objawów depresji.

Jakie jeszcze korzyści może przynieść bieganie? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.

Dlaczego warto biegać?

Pierwszą i podstawową zaletą biegania jest oczywiście utrata masy ciała oraz spalanie kalorii. Podczas godzinnej przebieżki w umiarkowanym tempie można osiągnąć deficyt na poziomie nawet 800 kcal. Plusy wynikające z biegania nie ograniczają się jedynie do transformacji fizycznej.

Jakie-sa-najwieksze-korzysci-z-biegania

Bieganie łączy się również z poprawą stanu psychicznego. Niektórzy twierdzą nawet, że bieganie posiada właściwości zbliżone do leków psychotropowych, ponieważ może działać prewencyjnie wobec depresji oraz stanowić wsparcie dla osób, które borykają się z tą chorobą.

Choć oczywiście samo bieganie nie może zastąpić terapii ani farmakoterapii, to jednak jako uzupełnienie odpowiedniego leczenia, może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i poprawy samopoczucia. Specjaliści psychiatrzy od dawna zalecają aktywność fizyczną jako element profilaktyki zaburzeń emocjonalnych.

Bieganie wokół zieleni, odkrywanie nowych terenów i możliwość zagłębienia się w swoje myśli – tych kilka plusów zdecydowanie wystarcza, aby przekonać osoby niezdecydowane, aby założyły buty i poszły na swoją pierwszą przebieżkę.

Jak odpowiednio ubrać się do biegania?

Kiedy już zdecydujemy się, że chcemy rozpocząć takiego typu treningi, warto jest zastanowić się nad wybraniem odpowiednich ubrań. Najważniejsze to selekcjonować materiały techniczne, a przede wszystkim omijać bawełnę, która nie odprowadza skutecznie potu.

Zaleca się zwrócić uwagę na artykuły z delikatnymi szwami, szczególnie w rejonach podatnych na otarcia, takich jak pachy czy pod kolanami. Niebagatelny może być aspekt wyboru właściwej bielizny do biegania, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Gdy za oknem świeci słońce i jest bezchmurne niebo oraz spokojne warunki atmosferyczne, odzież sportowa damska może nie stanowić wielkiego wyzwania do skompletowania. Możemy założyć koszulkę z krótkim rękawem, takie same spodenki i możemy wyruszać w trasę.

Tutaj selekcja odpowiedniego stroju przekłada się na nasze samopoczucie podczas aktywności fizycznej. Trudniejsza sytuacja ma miejsce, gdy aura jest kapryśna i występują niskie temperatury.

W każdym przypadku priorytetem jest dobór ubrań wykonanych z cieplejszych materiałów, które jednocześnie będą przewiewne. Podobnie sprawa wygląda z butami – warto dodać do nich dobre skarpety do biegania, które zapobiegną niechcianym otarciom.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.