Serum z witaminą C to kosmetyk, który każdy powinien mieć w swojej kosmetyczce, niezależnie od wieku i płci. Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem, który skutecznie zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co spowalnia procesy starzenia.

Nie powinno Cię dziwić, dlaczego półki sklepowe uginają się pod ciężarem kosmetyków z tym składnikiem. Ale jakie serum z witaminą C warto wybrać spośród tego tłumu? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak działa serum z witaminą C?

serum z witaminą C

Serum z witaminą C działa wielokierunkowo i ma zbawienny wpływ na ogólną kondycję skóry. Nic dziwnego, że często nazywane jest kosmetologicznym „eliksirem młodości”, gdyż jego działanie obejmuje m.in.:

  • zapobieganie nowym zmarszczkom – właściwości antyoksydacyjne chronią skórę przed powstawaniem wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek.
  • redukowanie istniejących oznak starzenia – witamina C stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Są to substancje, które warunkują gęstość i jędrność skóry.
  • rozjaśnianie przebarwień – zdolność do hamowania enzymu produkującego melaninę pomaga w rozjaśnianiu przebarwień.
  • właściwości przeciwzapalne – zmniejsza stany mikrozapalne, dlatego pomaga w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Rodzaj skóry a serum z witaminą C

Witamina C w kosmetykach niejedno ma imię. Technolodzy prześcigają się w nowych formach utrwalania i stabilizacji czystego kwasu askorbinowego, gdyż ma od dość niską stabilność. Ich praca owocuje tym, że na rynku mamy przeróżne stabilne formy, które umożliwiają stosowanie serum z witaminą C nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry!

Skóra sucha

Osoby z suchą skórą pokochają nowoczesną i bardzo stabilną formę witaminy C Ascorbyl Tetraisopalmitate, która jest rozpuszczalna w oleju. Olejowa formuła wykazuje dobre powinowactwo do głębszych warstw naskórka, co umożliwia lepszą penetrację kosmetyku. Wykazuje silne działanie już przy niewielkich stężeniach (od 1 do 3%). Ze względu na swoje neutralne pH (około 7)  nie działa także tak drażniąco na skórę jak czysty kwas askorbinowy, którego pH jest znacznie niższe.

Skóra tłusta lub skłonna do trądziku

Skóry tłuste mogą niespecjalnie polubić olejowe formuły witaminy C. Na szczęście w takiej postaci możesz spotkać najczęściej ww. „tetrową” formę. Jakiej pochodnej szukać w przypadku skóry tłustej i/lub skłonnej do niedoskonałości? W tym zadaniu świetnie poradzi sobie 3-O Etylowy kwas askorbinowy. To najnowsza pochodna kwasu askorbinowego, która jest rozpuszczalna w wodzie. Jest bardzo stabilna i nie wymaga niskiego pH, co znacząco zmniejsza ryzyko podrażnień.

Skóra naczynkowa

Masz cerę naczynkową? W takim razie szczególnie powinna Cię zainteresować glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside). To pochodna witaminy C wytwarzana z połączenia kwasu askorbinowego z cząstką glukozy. Jest zalecana właśnie w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych. Cechuje ją stopniowe uwalnianie, co znacząco ogranicza potencjał drażniący i pomaga głębiej penetrować naskórek.

Skóra dojrzała

Zazwyczaj dojrzałe skóry nie są już tak wrażliwe na działanie niskiego pH, dlatego z powodzeniem mogą stosować czystą formę kwasu askorbinowego. Ciekawym rozwiązaniem będzie także Ascorbyl Tetraisopalmitate, czyli wspominana już wyżej pochodna witaminy C rozpuszczalna w tłuszczach.

Oprócz formy witaminy C warto zwrócić także uwagę na pozostałe substancje aktywne, gdyż cera dojrzała potrzebuje więcej nawilżenia i odżywienia. Sera, których formuły będą uzupełnione o składniki, takie jak olej z ogórecznika czy resweratrol, będą świetnym wyborem.

Skóra wrażliwa

W pielęgnacji skóry wrażliwej zdecydowanie lepiej sprawdzą się nowoczesne pochodne witaminy C, które nie mają bardzo niskiego pH. Etylowe (3-O Etylowy kwas askorbinowy) i „tetrowe” (Ascorbyl Tetraisopalmitate) formy nie powinny podrażnić Twojej buzi. Jeśli dodatkowo ich formuła będzie wsparta o łagodzące substancje aktywne, takie jak prebiotyk czy woda ryżowa, to bez obaw będziesz mogła/mógł używać takiego produktu codziennie.

Jakich dodatkowych składników szukać serum z witaminą C?

Niemal każde serum z witaminą C zawiera dodatkowe składniki, które poprawiają stan skóry. Takie substancje mogą boostować efekty. Jakie sprawdzają się najlepiej w tej roli?

  • Witamina E – idealna partnerka dla witaminy C. Jest również silnym przeciwutleniaczem. Badania wykazują, że razem zdecydowanie lepiej chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które powodują m.in. starzenie się skóry.
  • Kwas ferulowy – kwas przeciwutleniający pomaga stabilizować kwas L-askorbinowy. Wzmacnia działanie witaminy C i pomaga lepiej chronić skórę przed stresem oksydacyjnym.
  • Kwas hialuronowy – pomaga osiągnąć wszystkie efekty związane ze stosowaniem z witaminą C, przy jednoczesnym zadbaniu o prawidłowe nawilżenie skóry.

Kiedy należy stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C należy stosować na suchą i oczyszczoną skórę. Po aplikacji należy odczekać około 2-3 minuty przed nałożeniem kolejnego produktu.

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne ten kosmetyk najczęściej polecany jest w porannej pielęgnacji, by lepiej chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak smog czy promienie UV.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego serum z witaminą C może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem możesz znaleźć produkt, który będzie idealny dla Twojej skóry.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, więc to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie musi działać też u Ciebie. Nie bój się eksperymentować i szukać najlepszego dla siebie kosmetyku.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.