Jazda na rowerze to idealny sposób na połączenie przyjemności z aktywnością fizyczną. Przy okazji można zwiedzać i korzystać z pięknej pogody! A jakie realne korzyści dla zdrowia przynosi taka aktywność?

jazda-na-rowerze-a-zdrowie

Rusz wszystkim, co masz!

Jazda na rowerze to jeden ze sportów, który angażuje do ruchu prawie wszystkie mięśnie ciała. Dlatego rozwija je równomiernie. Pozwala spalać tłuszcz i kształtować sylwetkę. Jest to sport przydatny przede wszystkim paniom, ponieważ to one mają najwięcej problemu z nogami, pośladkami oraz tłuszczem się tam gromadzącym. Jazda w prędkości około dwudziestu kilometrów na godzinę spala nawet sześćset kalorii, w zależności od dystansu. Rower sprawia, że wiele organów na raz pracuje, przede wszystkim wzmocniony zostaje układ oddechowy, krwionośny, w tym serce.

Prawidłowo dobrany sprzęt rowerowy pozwala na zachowanie prostego kręgosłupa, wzmacnia obręcz barkową. To dobry sport dla osób cierpiących na bolesność stawów – są one ćwiczone, ale jednocześnie odciążone. Jest to sport odpowiedni dla osób w każdym wieku, nawet starszych, oraz dzieci.

Dla kogo rower nie jest odpowiedni?

Mimo wszystkich korzyści, tak i w tym sporcie niektóre osoby powinny uważać na jazdę na rowerze. Przede wszystkim są to osoby chore na osteoporozę, czyli kruchość kości. Niestety jazda na rowerze wiąże się z ryzykiem upadku, który u tych osób na pewno skończy się złamaniem. Dlatego na rower powinny wsiadać wyłącznie te osoby, które mają zdrowe kości. Innymi przeciwwskazaniami do uprawiania jazdy na rowerze jest zaawansowana ciąża, gdzie również istnieje ryzyko upadku.

Ponadto jazda na rowerze to silne wstrząsy, które nie są wskazane dla matki i dziecka. Również poważne wady wzroku, zaćma, jaskra wykluczają podróżowanie na rowerze, gdzie istotny jest dobry zakres wzroku, szczególnie na drogach, gdzie jeździ dużo samochodów. Na rower nie wolno wsiadać również, gdy nie zostaną zastosowane podstawowe środki bezpieczeństwa, czyli kask ochronny na głowę dla dzieci, ochraniacze, światła odblaskowe, działające oświetlenie. Rower powinien być sprawny technicznie, a koła napompowane.

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl