Zanim zaczniemy mówić o metawersach, poświęćmy chwilę na podkreślenie znaczenia klasycznych czatów wideo i usług wideokonferencyjnych. We współczesnym świecie stały się one bardzo ważnym narzędziem pracy, nauki oraz komunikacji z kolegami, rodziną i przyjaciółmi. W związku z tym Skype, Zoom, Google Meet i ich odpowiedniki będą nadal modne.

Co innego natomiast jeśli chodzi o randki i komunikację z nowymi osobami. Do tych celów Skype i jego alternatywy nie są najlepszym rozwiązaniem.

Po pierwsze, możesz czatować tutaj tylko z osobami, które już znasz. Po drugie, w wielu z tych aplikacji możliwości interaktywności są bardzo ograniczone. I tu na scenie pojawiają się metawersy!

Czym są metawersy, jak działają i jakie otwierają przed nami możliwości

real_ac7c5faf-cb4f-4d04-816b-c1e7a68535621

Metawers to stała przestrzeń wirtualna, w której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z innymi uczestnikami oraz różnymi obiektami cyfrowymi poprzez swoje awatary.

Coś podobnego zostało bardzo dobrze pokazane w filmie Stevena Spielberga „Ready Player One”, gdzie prawie każdy miał swój własny awatar w przestrzeni VR, a wirtualna rzeczywistość czasem zastępowała prawdziwe życie.

Oczywiście na tym etapie rozwoju metawersy są wciąż dalekie od tego, co znamy z filmów. I to poczynając od jakości środowiska wirtualnego, kończąc na możliwościach interakcji z elementami metawszechświata.

Mark Zuckerberg, właściciel Meta (poprzednio zwanego Facebook), był jednym z pierwszych, którzy zaczął poważnie mówić o metawersach. W 2021 roku około 10 miliardów dolarów przeznaczono na pracę Facebook Reality Labs — działu, który opracowuje oprogramowanie dla AR i VR. Według najnowszych danych w Facebook Reality Labs pracuje około 10 tys. osób.

Jakie możliwości otwierają przed nami metawersy w najbliższej przyszłości? Rozwój może przyjąć kilka ciekawych form.

  1. Łączysz się z wirtualną rzeczywistością i znajdujesz się w mieście VR wraz z tysiącami innych ludzi. Możesz spacerować po ulicach, robić zakupy w sklepach, spotykać się i rozmawiać z każdym znajdującym się w pobliżu, spędzać czas z przyjaciółmi itp. Wszystko jest jak w prawdziwym życiu, ale bez wychodzenia z domu.
  2. Bierzesz udział w koncercie swojego ulubionego zespołu. A wraz z Tobą tysiące awatarów innych fanów. Prawie jak w prawdziwym życiu. W tym przypadku również wcale nie trzeba wychodzić z domu. Brak ograniczeń i zagrożeń dla zdrowia. Biorąc pod uwagę sytuację związaną z Covid-19 i niepewność w przyszłości, jest to szczególnie ważne.
  3. Chodzicie na wirtualne randki, spotykacie się, lepiej się poznajecie, po czym spotykacie się w prawdziwym życiu, komunikujecie się i na koniec budujecie poważny związek.

Jeśli wydawało Ci się, że metawersy to coś z królestwa fantazji i że w najbliższych latach nie staną się one rzeczywistością, to niedługo przekonasz się, że jest zupełnie odwrotnie. One już istnieją.

Na przykład na blockchainie Etherium działa platforma Decentraland VR. Tutaj możesz tworzyć różnego rodzaju artefakty, obiekty interaktywne, przedmioty i obszary. Są to NFT, które można kupić i sprzedać w Decentralandii. Gracze Fortnite z pewnością zapamiętają wirtualny koncert Travisa Scotta w 2020 roku.

Innym przykładem jest projekt Sandbox. Jest to wieloosobowa gra online wykorzystująca technologię blockchain, w której można również tworzyć tokeny NFT, kupować i sprzedawać obiekty cyfrowe, zarabiając prawdziwe pieniądze.

Mówiąc o pieniądzach… Obecnie istnieją różne gry kryptowalutowe i platformy komercyjne, które wykorzystują elementy metawersum i pozwalają zarabiać: SynCity z Binance, SPACE Metaverse, DOGAMÍ i inne.

Metawersy oraz wideoczaty: wspólne cechy i kluczowe różnice

Porównywanie wideoczatów z metawersami nie jest w zasadzie do końca właściwe. Skype lub Zoom to tylko narzędzia komunikacji, nic więcej. Ale jeśli mówimy, na przykład, o czatruletkach, można zaobserwować w nich więcej podobieństw do metawersów. Wideoczat online to przestrzeń, w której znajdują się tysiące osób.

Wewnętrzny algorytm losowo łączy użytkowników ze sobą za pomocą łącza wideo, umożliwiając im rozpoczęcie komunikacji. Tak działa pierwszy losowy czat Omegle, a także wiele jego alternatywe: tinychat.com, ome.tv, monkey.cool i inne.

Dodajmy również, że wideo czat online w swojej klasycznej formie nie korzysta z technologii VR i blockchain. Ale to jest najprawdopodobniej tymczasowe. Kiedy metawers stanie się powszednością, alternatywy dla Omegle szybko zaczną korzystać z tych samych technologii. Możemy tylko czekać.

Jakie są główne wady metawersów?

Bądźmy szczerzy, jak na razie metawersy wyglądają pięknie tylko w teorii. W praktyce nadal czeka nas wiele pracy, aby udoskonalić rzeczywistość wirtualną. Na tym etapie metawersy mają wiele wad:

  1. Wysoki koszt wyposażenia VR i niska dostępność. Na przykład podstawowy zestaw VR firmy Valve kosztuje prawie 2000 USD. Kombinezony dotykowe kosztują dziesiątki tysięcy dolarów. Istnieje więcej rozwiązań o niższej cenie, ale pod względem technicznym nie dorównują one tym droższym.
  2. Zagrożenie fizyczne dla użytkownika. W kasku VR człowiek po prostu nie widzi otaczającego go świata rzeczywistego. A każdy nieostrożny ruch może prowadzić do poważnych obrażeń i smutnych konsekwencji. Do tej pory VR nadal nie jest w 100% bezpieczny.
  3. Odejście osoby ze świata rzeczywistego do wirtualnego. Teraz wygląda to bardziej jak fantazja, ale w przyszłości ludzie mogą spędzać więcej czasu w przestrzeni VR niż w rzeczywistości. A to jest poważne uzależnienie.

Trzeba również zrozumieć, że żaden metawers w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie w stanie zapewnić takich samych odczuć, jak rzeczywistość. Chodzi tu o ludzką fizjologię.

Rozdzielczość ludzkiego oka wynosi 576 megapikseli. Przestają one zauważać migotanie przy 60-90 klatek na sekundę, a w niektórych sytuacjach oko jest w stanie zauważyć migotanie 500 herców.

Oznacza to, że aby osiągnąć efekt obecności, karta graficzna musi wyświetlać obraz na kasku VR o rozdzielczości 24K i szybkości klatek 500 FPS oraz wyższej. W dającej się przewidzieć przyszłości nie zobaczymy takich kart graficznych. A kiedy się one pojawią, będą bardzo drogie.

Podsumowując

Metawersy stopniowo przenikają do naszego życia. Proces ten jest powolny i ciągle pojawiają się w nim pewne trudności. Z drugiej strony, wszelkie nowe technologie napotykają podobne przeszkody.

Prawdopodobnie za kilka lat wszechświaty VR staną się integralną częścią naszego życia. Ale jak dotąd tak się nie stało. Dla osób, które chcą znaleźć nowych przyjaciół lub nawet bratnią duszę w sieci, zalecamy korzystanie z wideoczatów online i portali randkowych.

Do tej pory jest to sposób znacznie bardziej wydajny, prostszy i, co ważne, tańszy. A kiedy metawersy osiągną wystarczający poziom rozwoju, zarówno wideoczaty, jak i portale randkowe z pewnością dostosują się do nowej rzeczywistości w bardzo krótkim czasie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.