Kalendarze adwentowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie modne są nie tylko te ze słodyczami dla dzieci, ale również wersje dla dorosłych – dla kobiet i mężczyzn.

Dlaczego kalendarze tak dobrze sprawdzają się w roli prezentu i jak dobrać odpowiedni dla bliskiej osoby?

Czym jest kalendarz adwentowy?

Pomysł na stworzenie kalendarza adwentowego narodził się przed rokiem 1930. Pierwszy kalendarz miał postać kartek z liczbami od 1 do 24. Do każdej kartki doczepione było ciasteczko, które chłopiec mógł zjeść, kiedy liczba na arkuszu pokrywała się z datą w kalendarzu. W taki sposób dziecko odliczało niecierpliwie dni do świąt Bożego Narodzenia, a słodkie wypieki umilały mu czas oczekiwania na gwiazdkę. 

kalendarze-adwentowe

Dzisiaj kalendarze wyglądają nieco inaczej, przyjmują różne formy i mają różnorodną zawartość, ale ich rola pozostała taka sama. Kalendarz składa się z 24 okienek. Każdego dnia od 1. grudnia otwiera się jedno z nich i wyjmuje zawartość.

W okienku może czekać między innymi słodka czekoladka, mała zabawka czy miniaturowy kosmetyk. Ponieważ dzisiejsze kalendarze tworzone są nie tylko dla dzieci, można nabyć je jako prezent przedświąteczny dla każdej osoby. 

Jaki kalendarz wybrać dla dziecka?

Już samo szukanie odpowiedniego okienka w kalendarzu sprawia dzieciom wiele radości. Zawartość to z kolei niespodzianka i swego rodzaju nagroda za cierpliwość. Najbardziej klasyczne kalendarze adwentowe dla dzieci mają postać płaskiego pudełka z 24 okienkami. W ich wnętrzu ukryte są czekoladki lub inne drobne słodycze, jak lizak czy cukierek.

Opakowanie kalendarza dekorowane jest grafiką, niekoniecznie świąteczną. Popularne są także motywy z bajek, książek czy filmów. Ponieważ duża część rodziców unika podawania dzieciom słodyczy, na rynku pojawiły się także inne wersje kalendarzy adwentowych.

Zawierają one albo alternatywne rodzaje zdrowych przekąsek (suszone owoce, orzechy, owoce liofilizowane, słodycze bez cukru), albo malutkie zabawki. Wybór świątecznych kalendarzy jest bardzo duży, dlatego można z łatwością dobrać taki prezent do zainteresowań pociechy i sprawić, że nie będzie mogła doczekać się otwarcia kolejnego okienka.

Jeśli rodzic chce, aby tegoroczny kalendarz adwentowy nie zawierał niespodzianek do jedzenia, może wybrać dla dziecka produkt wypełniony małymi figurkami kolekcjonerskimi. Bardzo ciekawą opcję stanowią kalendarze adwentowe Lego, w których malec znajdzie tematyczne figurki i niewielkie zestawy klocków do złożenia na przykład choinki, wozu świętego mikołaja czy bałwanka. 

Jaki kalendarz dla osoby dorosłej?

Kalendarz adwentowy sprawdzi się dla każdej osoby, która chce wprowadzić się w świąteczny nastrój. Ponieważ jego zawartość jest niespodzianką, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć taki kalendarz dla samego siebie i w ten sposób umilić sobie czas oczekiwania na nadejście świąt. Osoby dorosłe mogą wybrać kalendarz klasyczny, czyli ze słodyczami ulubionej marki.

Jeśli jednak również dbają o zdrową dietę, korzystniej będzie postawić na pudełko wypełnione czymś mniej tuczącym lub produktami, które w ogóle nie służą do spożywania, na przykład kosmetykami. Znajdziemy je zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. 

Pierwsza opcja to kalendarz z herbatkami. Te w okresie zimowym cieszą się znacznie większą popularnością niż w innych sezonach. Miłośnik gorącego naparu powinien ucieszyć się z różnych herbat smakowych, aromatyzowanych, z dodatkami suszonych kwiatów czy owoców.

Herbatki na grudniowe wieczory mogą być rozgrzewające, swoim aromatem przywodzące na myśl zapach świątecznego piernika. Taki wybór będzie doskonały zarówno dla młodszej osoby, jak i dla seniora. 

Z kolei kalendarze adwentowe z kosmetykami najbardziej spodobają się kobietom. Takie produkty również okazują się dzisiaj bardzo zróżnicowane. Kalendarz może być wypełniony kosmetykami kolorowymi (do makijażu), preparatami do domowego SPA (kule, sole kąpielowe), kosmetykami pielęgnacyjnymi do ciała, maseczkami do twarzy czy nawet kosmetykami przeznaczonymi wyłącznie do pielęgnacji włosów.

Bez trudu znajdziemy także kalendarz z kosmetykami dla mężczyzn oraz inne kalendarze “niespożywcze”, na przykład z kolorowymi skarpetkami, z biżuterią czy próbkami perfum. 

Własny kalendarz adwentowy

Co jeśli nie znajdujemy na rynku kalendarza adwentowego, który spełniałby wszystkie nasze oczekiwania? Warto pamiętać, że znając drugą osobę jak własną kieszeń, zawsze możemy stworzyć taki kalendarz samodzielnie.

Dzięki temu po pierwsze będzie on lepiej dopasowany i bardziej różnorodny, a po drugie zmieści się w nim więcej przedmiotów. Kalendarze mogą przyjmować formę ponumerowanych woreczków lub pudełek, a ich wnętrze da się wypełnić dosłownie wszystkim, co przyjdzie nam do głowy.

Tworząc kalendarz dla dziecka, do woreczków możemy włożyć naprzemiennie słodycze, małe zabawki, niewielkie zestawy klocków, ozdoby do włosów i wiele innych. Z kolei przygotowując kalendarz na przykład dla drugiej połówki, możemy łączyć miniaturowe kosmetyki z czymś na osłodę – wedle uznania. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.