Osoby studiujące często borykają się z przejściowymi problemami finansowymi. Powodem tego są niskie przychody pochodzące głównie od rodziców, ze stypendium czy z pracy dorywczej. Jednak idealnym rozwiązaniem są karty kredytowe dla studentów, które wydawane są przez niektóre banki w naszym kraju.

Karta kredytowa dla studenta

karta-kredytowaBy otrzymać kartę kredytową dla studentów musimy przede wszystkim znaleźć banki, które posiadają ten produkt w swojej ofercie. W Polsce jest ich obecnie kilka, z pewnością nie więcej niż dziesięć. Łatwo więc będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą z ofert. Do otrzymania karty konieczne będzie złożenie wniosku, a w nim znajdą się najważniejsze informacje na nasz temat.

Niezbędne będzie okazanie dowodu osobistego oraz legitymacji studenckiej, która koniecznie musi być ważna. Bank zweryfikuje też studenta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) gromadzącym wpisy na temat wszystkich produktów bankowych, z których do tej pory korzystał żak. Jeśli weryfikacja dokumentów i analiza kredytowa zostanie zakończona pozytywnie, to karta kredytowa zostanie wydana bardzo szybko.

Jaki limit możemy otrzymać?

karta-kredytowa-limit

Studenci, zwłaszcza na początku edukacji na uczelni wyższej, są osobami, które raczej nie osiągają stałych dochodów. Z tego też powodu banki nie będą skłonne do ryzykowania dużych pieniędzy i powierzania ich w ręce młodych osób. Najczęściej decydując się na karty kredytowe oferowane przez banki będziemy mieć dostęp jedynie do oferty kilku instytucji, a środki proponowane nam będą mieściły się w granicach od 500 do 2500 złotych.

Oczywiście w przypadku odpowiedzialnego korzystania z karty kredytowej czy też zwiększenia się naszej zdolności kredytowej bank będzie mógł zaoferować nam wyższy limit kredytowy. Jednak karty kredytowe dla studentów zaczynających swoją przygodę w świecie finansów będą miały raczej niskie limity. Nie zmienia to faktu, że kwota tysiąca czy dwóch tysięcy złotych może być olbrzymią w stosunku do przeciętnego budżetu studenckiego.

Jak umiejętnie korzystać z karty kredytowej?

jak-korzystac-z-karty-kredytowej

Przed rozpoczęciem korzystania z karty kredytowej należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem świadczenia usług i tabelą kosztów, które będziemy musieli ponieść decydując się na konkretne operacje. Niezwykle ważne jest też poznanie tak zwanego „grace period”, czyli okresu bez-odsetkowego. Jest to czas w którym nie ponosimy kosztów odsetek, o ile wszystkie pieniądze wcześniej wydane na zakupy kartą oddamy w określonym terminie. Okres bez-odsetkowy może wynosić nawet ponad pięćdziesiąt dni, jednak by dobrze poznać jego działanie konieczne jest dokładne przeanalizowanie tematu.

Warto też wspomnieć o dodatkowych bonusach – niektóre karty kredytowe umożliwiają zwrot części pieniędzy wydanych na zakupy, udział w konkursach i programach partnerskich czy też otrzymanie zniżek w niektórych sklepach czy lokalach gastronomicznych. Dobrze jest znać dokładnie ofertę wybranego banku, bo wszystkie oszczędności dla studenta są niezwykle ważne, zwłaszcza przy napiętym budżecie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.