Jesteś w ciąży i szukasz informacji o badaniu KTG? Nie musisz przeszukiwać miliona forów internetowych dla młodych mam. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje o tym badaniu.
Dowiesz się kiedy i gdzie wykonać KTG, od kiedy robi się KTG w ciąży i jak interpretować jego wyniki. Zachęcamy do lektury!
Czym jest i na czym polega badanie KTG?
Spis treści
KTG to skrót od słowa kardiotokografia. Badanie polega na monitorowaniu czynności serca płodu z równoległym zapisem skurczów macicy przyszłej mamy. Zapis KTG można najwcześniej wykonać już w 25. tygodniu ciąży, ale powszechnie, ginekolodzy zlecają je pod koniec ciąży i podczas trwania porodu.
Dzięki temu można rozpoznać czy praca serca dziecka jest prawidłowa i nie dochodzi np. do groźnego niedotlenienia albo zakażenia wewnątrzmacicznego.
Dzięki badaniu KTG lekarz ginekolog może ocenić, jaka jest średnia częstotliwość uderzeń serca dziecka (prawidłowa waha się od 110 do 160 uderzeń na minutę), jaka jest zmienna liczba uderzeń na minutę (od 5 do 25 uderzeń na minutę), oceni czy występują przyspieszenia lub zwolnienia pracy serca.
Jeśli tętno dziecka przekracza 160 uderzeń na minutę mamy do czynienia z tachykardią. Jej przyczyną może być niedotlenienie płodu lub zakażenie wewnątrz macicy. Zbyt niskie tętno płodu (mniejsze niż 110 uderzeń na minutę) jest symptomem bradykardii.
To zaburzenie może świadczyć m.in. o możliwości owinięcia się pępowiny wokół szyi dziecka, hipoglikemii albo niewydolności łożyska przyszłej mamy. Wszystkie te sygnały są przesłanką do jak najszybszego hospitalizowania, a w rezultacie zazwyczaj do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.
Jak powinno przeprowadzić się KTG?
Badanie KTG jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Do brzucha przyszłej mamy przypina się dwa pasy z niewielkimi czujnikami. Pierwszy z nich bada bicie serca dziecka, a drugi mierzy częstotliwość skurczy macicy. Wyniki badania są widoczne na monitorze w postaci wykresu.
Samo badanie wymaga od ciężarnej nieco cierpliwości, trwa bowiem od 30 minut do godziny, a w jego czasie nie można zmieniać pozycji. KTG przebiega w pozycji leżącej na plecach lub na lewym boku, tak aby nie uciskać żyły głównej.
A kiedy zrobić KTG, aby wynik był najbardziej wiarygodny? Odpowiedź jest prosta — w okresach największej aktywności płodu, zazwyczaj są to godziny poranne lub 30 minut przed zaśnięciem.
Ginekolodzy zalecają, aby przyszła mama przyszła na takie badanie około 1h po posiłku, ponieważ głód matki może przekłamać wynik badania. Gdy dziecko będzie głodne, może być ospałe i wtedy liczba uderzeń serca będzie niższa. Może także być rozdrażnione, co spowoduje zawyżony wynik.
Jakie są wskazania do badania?
Badanie zasadniczo powinna mieć wykonana każda ciężarna kobieta pod koniec ciąży, tj. w 39-40 tygodniu ciąży oraz podczas porodu. Czasami jednak lekarz prowadzący zleca wcześniejsze wykonanie takiego badania.
Tak jest w przypadku ciąży bliźniaczej, ciąż zagrożonych oraz takich gdzie przewidywane są powikłania. Ginekolodzy zlecają także wykonanie KTG w przypadku, kiedy doszło do urazu brzucha, mimowolnego krwawienia z pochwy, ale także wtedy, gdy mama skarży się na słabo wyczuwalne ruchy dziecka. Kiedy KTG daje niejednoznaczny obraz, należy je powtarzać i stale monitorować płód.
Kolejnym wskazaniem do pomiaru tętna dziecka jest cukrzyca, zarówno ta wcześniej zdiagnozowana, jak i indukowana ciążą. Standardem jest, że u takich ciężarnych należy wdrożyć nadzór KTG od 38. tygodnia ciąży. Podobnie jest w przypadku nadciśnienia tętniczego. W tym przypadku zaleca się monitorowanie ruchów płodu po 30. tygodniu ciąży.
Wcześniejsze badanie KTG jest także niezbędne u ciężarnych, które miały już problemy i komplikacje przy wcześniejszej ciąży.
Domowe KTG – Idealne rozwiązanie dla przyszłej mamy
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy ciąża jest zagrożona, kiedy KTG trzeba wykonywać często lekarz ginekolog może zasugerować zakup domowego aparatu KTG. Taki sprzęt jest jednak drogi i nie każdą mamę stać na taki zakup.
Na szczęście firmy ze sprzętem medycznym wyszły naprzeciw młodym mamom oferując możliwość wypożyczenia takiego aparatu do domu. Przyjrzeliśmy się ofercie jednej z takich firm, która ma w swojej ofercie m.in. wynajęcie aparatu do KTG i dowiedzieliśmy się, jak taki wynajem działa.
Wielkim plusem takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy. Młoda mama nie musi kupować drogiego sprzętu, który będzie jej służył przez krótki czas.
Może za to wynająć profesjonalne urządzenie, za przystępne pieniądze na tyle ile potrzebuje, a potem wygodnie je zwrócić. Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Kurier dostarcza i odbiera od nas paczkę z aparatem. Proste, prawda?
Domowy aparat do KTG to przede wszystkim spokój przyszłej mamy. Nieduże, przenośne urządzenie pozwala na bezpieczne i wiarygodne badanie akcji serca dziecka. Przy jego pomocy można usłyszeć bicie serca dziecka oraz zmierzyć jego puls już od 12 tygodnia ciąży. Domowe KTG pokazuje czy otrzymany pomiar mieści się w normie i czy jest poprawny.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w trakcie badania możliwy jest kontakt z infolinią firmy. Dodatkowo detektor jest kompatybilny ze smartfonem, co daje możliwość nagrywania bicia serca swojego dziecka. Taki zapis może być wspaniałą pamiątką z czasu oczekiwania na dziecko.
Podsumowanie
Ciąża to wyjątkowy stan dla kobiety – pełen emocji, szczęścia, radości oczekiwania na nowego członka rodziny, ale także lęków i obaw. Opieka prenatalna – wizyty u ginekologa, badanie USG częste badania krwi – mają na celu zminimalizować ryzyko powikłań i problemów zdrowotnych mamy i dziecka, ale także ją uspokoić.
Badanie KTG jest prostym, bezinwazyjnym pomiarem tętna dziecka. Kiedy na KTG młoda mama może zobaczyć wykres tętna i usłyszeć odgłos bicia serca dziecka może być pewna, że wszystko z jej maluchem jest w porządku.
Dzięki małym, przenośnym aparatom KTG można to zrobić w każdym momencie, bez konieczności wizyty u lekarza, w zaciszu domu, z przyszłym tatą u boku.