Po tym artykule włączysz kiełki do codziennej diety! Wszystko co żyje, czy to człowiek, czy zwierzę, czy roślina wkłada wiele wysiłku w swój rozwój. Szczególnie na jego początku potrzebuje ogromnej ilości energii. Dlatego właśnie jaja są tak zdrowe. Innym smacznym i zdrowym pokarmem są zarodki roślin, czyli kiełki.
Spis treści
Kiełki – bomby witaminowe
Popularnie stosowane do jedzenia, jako dodatek do sałatek i kanapek są kiełki różnych roślin. Na przykład brokuła, soczewicy, lucerny, słonecznika, grochu, soi, rzodkiewki.
Właściwie każde wyhodowane kiełki, z jakiejkolwiek jadalnej rośliny, będą niosły ze sobą prawdziwe wartości odżywcze.
Z reguły zawierają one zestaw niezbędnych do życia witamin i mikroelementów. Doskonale uzupełniają wszystkie braki, mogą być stosowane jako naturalne suplementy diety. Tym lepsze, że znacznie lepiej wchłaniane i nie zawierające żadnych sztucznych dodatków.
Kiełki są bardzo łatwo strawne, w ogóle nie obciążają układu pokarmowego. Zawierają sporą ilość witaminy C, dzięki czemu podnoszą odporność, na przykład w sezonie zimowym. Są bardziej kaloryczne niż dojrzałe warzywa, lecz i tak zawierają znacznie mniej kalorii niż na przykład zwykła kromka chleba.
Samodzielna hodowla kiełków
Jak się okazuje wszystkie te najlepsze zalety nie są wcale trudne do zdobycia na co dzień. Wystarczy samodzielnie wyhodować własne kiełki. Nie jest to trudne, a wręcz banalnie proste.
W supermarketach dostępne są specjalne naczynie, pomagające w hodowli, o nazwie kiełkownica, lecz tak naprawdę wystarczy tylko kawałek gazy i słoik.
Jeśli komuś wydaje się, że taki zwykły słoik będzie szpecił otoczenie, lepiej, żeby wybrał coś ładniejszego, szczególnie, że kiełkownice są dostępne w różnych wzorach, kolorach i materiałach. Po zakupie nasionka roślin należy zwilżyć wodą i wysiać na rozpiętą na naczyniu gazę.
Wszystko powinno być wilgotne. Nasiona kiełkują też na przykład na sitku, czy zwykłej wacie, co wie każdy kto hodował kiedykolwiek rzeżuchę.
Warto pamiętać, że nasiona powinny mieć zapewnioną temperaturę około dwudziestu dwóch stopni. Wyższa i niższa temperatura bywa szkodliwa.