Plastry nakleja się na ciało, gdy się skaleczymy. Ale robić to w celu leczenia, a nawet uniknięcia kontuzji? Okazuje się, że kinesiotaping, czyli naklejanie kolorowych pasów na skórę ma właśnie takie zadanie.

Kinesiotapingu – podstawy

Podstawą tego typu działania jest znajomość działania mięśni, stawów i kości oraz ich zachowania, przydaje się znajomość anatomii i fizjologii człowieka. Dzięki znajomości działania organizmu, naklejone w specjalny sposób taśmy są w stanie według twórców tej metody zapobiegać bolesnym naciągnięciom mięśni, mikro urazom, naderwaniom, kontuzjom zdarzającym się w czasie treningu. Poprawiają również krążenie krwi. Wydaje się dziwne, ale wszyscy pamiętamy, że na mdłości i chorobę lokomocyjną najlepsze było przecież… zaklejenie pępka. Być może zatem rzeczywiście naklejanie taśm na ciało przynosi korzyści trenującym osobom, niwelując dolegliwości.

Początkowo kinesiotaping był stosowany głównie przez ortopedów, którzy zalecali go do przyśpieszenia leczenia kontuzjowanych miejsc, poprzez zmniejszanie ucisku w danym miejscu i odciążanie innych miejsc, lecz z czasem doszli do wniosku, że równie dobrze może to zmniejszać ryzyko kontuzji.

Skuteczność i koszty kinesiotapingu

Choć dla niektórych osób sposób ten wydaje się dziwaczny i są przekonani o jego nieskuteczności, okazuje się, że ma solidne podstawy. Osoby, które stosują kinesiotaping rzeczywiście po pierwsze szybciej wracają do pełnego zdrowia. Pojawiają się jednak głosy, że jest to wyłącznie wynik działania placebo. Z drugiej strony nawet jeśli to placebo, a pomaga, to znaczy, że terapia jest skuteczna. Ponadto w żaden sposób nie szkodzi osobom, które ją stosują. Szczególnie, że terapia ta jest znacznie tańsza niż leczenie konwencjonalne.

Specjalne taśmy kosztują około pięćdziesiąt złotych lub mniej. Jednak istotne jest, że należy skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Ponieważ to właśnie we właściwym sposobie użycia i naklejenia taśm tkwi ich cała tajemnica, nie wystarczy tylko nakleić, trzeba też wiedzieć gdzie dokładnie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.