Kłopoty z wypróżnianiem miewa bardzo wiele osób, statystycznie ujmując co czwarty mężczyzna i co druga kobieta miewa tego typu problemy. W przeważającej części przypadków, za problemy z zaparciami odpowiedzialny jest mało aktywny styl życia i nieodpowiednia dieta.

Zaparcia na ogół pojawiają się, gdy jelita funkcjonują nieprawidłowo, aby można było mówić o problemie z zaparciami, wypróżnianie się w ciągu tygodnia powinno odbywać się rzadziej niż 3 razy.

Bardzo często wypróżnianiu towarzyszą różne trudności oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Tak jak pisaliśmy, za problemy z wypróżnianiem się odpowiadają w głównej mierze:

  • brak ruchu,
  • zła dieta,
  • i stres.

Oczywiście przyczyn problemów z wypróżnianiem się może być znacznie więcej i mogą one przybierać różne formy, dlatego, jeśli wywiad lekarza z pacjentem nie przyniesie jednoznacznej diagnozy, pacjenta kieruje się na badania dodatkowe.

Jakie to badania? są to najczęściej:

  • USG,
  • badanie kontrastowe jelita grubego,
  • badanie kału na krew utajoną,
  • kolonoskopie,
  • czy rektoskopię.

Długotrwałe problemy z wypróżnianiem się mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • złe samopoczucie,
  • schorzenia odbytu i odbytnicy,
  • zapalenie jelita grubego,
  • niedrożność i owrzodzenia jelit.

Jak leczyć zaparcia i problemy z wypróżnianiem?

Mimo że jest to powszechna dolegliwość, to na pewno nie można jej lekceważyć. Nie ma też sensu od razu sięgać po środki farmakologiczne. Najlepiej zmobilizować jelita do wzmożonej pracy przez zastosowanie naturalnych domowych sposobów.

Oto najważniejsze zasady, którymi należy się kierować:

Nie wstrzymuj wypróżniania

Jak pewnie zauważasz, jelito grube wykazuje swoją największą aktywność rano. Jest to idealny moment na dłuższe posiedzenie w toalecie, niestety nie wszystkim dana jest chwila spokoju, by móc skupić się swoich najważniejszych fizjologicznych potrzebach.

Natomiast wstrzymywanie wypróżnienia powoduje, że ten poranny odruch z czasem zanika i jelito grube nie daje już sygnałów do porannego wypróżnienia się. To oznacza, że zapewne przez większość dnia będziesz nosić się ze złogami kałowymi wewnątrz jelit, co powoduje duży dyskomfort.

Pij duże ilości wody

Niedobór płynów to kolejny powód zaparć i problemów z wypróżnianiem się. Zbyt mała ilość płynów w ciągu dnia doprowadza do odwodnienia, wtedy organizm broniąc się przed tym, zaczyna wchłaniać wodę z zawartości jelitowej.

W ten sposób w jelitach powstaje twarda i sucha masa, którą później bardzo ciężko jest wydalić. Zadbaj więc o to, aby codziennie wypijać 2-3 litry wody.

Relaksuj się

Spróbuj się zrelaksować, stres jest wielkim wrogiem systematycznego i prawidłowego wypróżniania się, bowiem właśnie przez stres, wegetatywny układ nerwowy słabiej funkcjonuje, wpływając tym samym na wszystkie wewnętrzne organy, upośledzając ich funkcjonowanie.

Obciążenie i napięcie psychiczne mogą być powodem słabszego funkcjonowania układu trawiennego, a więc i zaparć. Staraj się rozluźniać tak często – jak to tylko możliwe.

Warto więc wyciszyć się, uspokoić emocje i rozluźnić mięśnie, można tego dokonać w czasie ciepłej aromatycznej kąpieli, na spacerze, w czasie jogi, czy oglądając dobry film.

Wypróżniaj się we właściwej pozycji

Mechanizm odpowiedzialny za zamykanie jelita jest tak stworzony, że niestety całkowicie nie otwiera się w pozycji siedzącej. Wypróżnianie się w pozycji siedzącej często więc jest utrudnione, niepełne i czasem bardzo bolesne.

Najlepszą pozycją do wypróżniania się jest pozycja kuczna. Tylko wtedy pełne wypróżnianie jest najzdrowsze i najbardziej optymalne w naturalnym procesie wydzielania kału z organizmu.

Zresztą jak łatwo się domyślić, już od zarania dziejów ludzie załatwiali się – kucając – ta pozycja ciała bowiem była po prostu najlepsza. Nawet na bliskim i dalekim wschodzie, w państwach rozwiniętych pod względem medycyny naturalnej wciąż powszechne są kucane toalety.

A jak wypróżniać się w domowej toalecie, by wydalanie przebiegało bez żadnych problemów i nie było bolesne?

Z pomocą przychodzi nam urządzenie, pomagające przybrać właściwą pozycję, urządzenie, które wspomaga prawidłowe wypróżnianie się, a ponadto jest bardzo proste w użyciu. Tym urządzeniem jest GOKO:

goko-prawidlowe-wyproznianie

Urządzenie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy mają problemy z prawidłowym wypróżnianiem się, a więc m.in. dla aktywnych i pracujących kobiet, kobiet w ciąży i kobiet po porodzie, oraz dla osób z nadwagą.

Oto krótki film opisujący zastosowanie GOKO:

Jak widzisz, GOKO wspomaga prawidłowe wypróżnianie, urządzenie pozwala przyjąć najlepszą anatomicznie pozycję do wypróżnienia, dzięki czemu proces wydalania kału przebiega szybko i bezproblemowo.

Co warto zaznaczyć, to fakt, że urządzenie posiada możliwość płynnej regulacji pod charakterystykę anatomiczną każdego człowieka. Dzięki temu każdy z nas będzie w stanie indywidualnie dostosować pozycję podczas wypróżniania.

Na uwagę zasługuje także nowoczesny design urządzenia, ergonomiczne gabaryty i możliwość zawieszenia go na ścianie. Tradycyjne stołki mocno zagracają przestrzeń w łazience, której powierzchnia zwykle nie jest wcale duża.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że jest to wynalazek i produkt polski.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.