Jest tyle rodzajów farb i sposobów koloryzacji! Jak wybrać właściwą dla siebie? Przypatrujemy się dwóch rodzajom farb do włosów – do farbowania ton w ton i nadawania włosom trwałego odcienia.

Czym się charakteryzują i czym się różnią? Oto mały poradnik dla osób, które wybierają się do fryzjera, by odświeżyć wygląd włosów na wiosnę.

Farbowanie włosów ton w ton – na czym polega?

Tonowanie włosów to pogłębianie ich naturalnego odcienia lub farbowanie włosów na intensywny kolor po rozjaśnianiu. Tonery używa się na przykład, by pozbyć się z blond włosów złocistych, niepożądanych refleksów. Farby do włosów ton w ton należą zazwyczaj do koloryzacji półtrwałej.

Koloryzacja-trwala-czy-ton-w-ton

Ich kolor utrzymuje się minimum miesiąc, zwykle do 6 tygodni (do 24 myć). Tonowanie jest polecane osobom, które szukają kierunku farbowania i testują różne odcienie na sobie.

Koloryzacja trwała – całkowita odmiana koloru włosów

Farby do koloryzacji trwałej potrafią na stałe zmienić odcień fryzury. Te z zawartością rozjaśniacza mogą rozjaśnić naturalny odcień o kilka tonów. Dzięki tym produktom brunetki mogą stać się ogniście rude, a blondynki zmienić kolor na ciemny brąz.

Trwała farba przenika to wnętrza włosa. Po zabiegu fryzura wymaga zwykle porządnej regeneracji, ponieważ łuski są otwarte. Kilkudniowe kuracje odżywkami o niskich pH przywracają włosom blask i gładkość.

Czym się różni farba ton w ton od farby trwałej?

Farby do włosów typu ton w ton wnikają w strukturę włosa płycej niż w przypadku koloryzacji trwałej. Zawierają mniej substancji alkalizującej, która rozpulchnia i otwiera łuski, dlatego barwnik ma ograniczenia w przenikaniu w głąb włosa. Oczywiście mogą zmieniać kolor, ale tylko powierzchniowo, dlatego z czasem się wypłukują.

Farby trwałe penetrują strukturę znacznie głębiej, bo zawierają więcej amoniaku lub etanoloaminy. Całkowite wyplukanie pigmentów i barwników pod prysznicem jest praktycznie niemożliwe, dlatego kolor pozostają z Tobą, aż włosy odrosną.

Kiedy wybrać farbowanie trwałe?

Koloryzacja trwała jest polecana na przykład dla osób siwiejących, bo dobrze pokrywa srebrne pasemka. Tonowanie może być w tym przypadku niewystarczające, bo ma umiarkowaną siłę krycia i nie jest w stanie zafarbować siwych włosów.

Farby do włosów trwałe to też słuszny wybór dla osób, które chcą rozjaśnić ciemne włosy lub diametralnie odmienić wygląd fryzury, nadając jej dużo ciemniejszy odcień.

Wybierz je też, gdy na przykład chcesz uzyskać ognistą czerwień i związać się z kolorem na dłużej. Trwałe produkty do koloryzacji są też wykorzystywane podczas balejażu, pasemek czy różnych efektów na włosach.

Kiedy wybrać tonowanie?

Tonowanie polecane jest osobom, które nie chcą radykalnej zmiany, ale pragną delikatnie rozjaśnić lub przyciemnić kolor, albo podkreślić ich naturalny odcień. Farby do tonowania pomagają też „ochłodzić” efekt rozjaśniania, niwelując żółte refleksy.

Nieco inną kategorią są tonery żelowe, które farbują włosy na niekonwencjonalne odcienie – zieleni, błękitów, róży czy fioletów. Formuły dobrych kosmetyków pozwalają na podglądanie efektów już w trakcie koloryzacji. Dzięki temu fryzjer może w odpowiednim momencie zmyć mieszankę i uzyskać rezultat, o którym marzysz. Odważysz się na zmianę?

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.