Końcówka roku to dla wielu gospodarstwach domowych okres nie tylko świątecznych przygotowań i zakupu prezentów, ale również czas wzmożonych wydatków. Jakby tego było mało, zaraz po świętach mamy Sylwestra, a styczeń i luty to miesiące, na które przypadają ferie zimowe. To oznacza kolejne wydatki.

Jak je pogodzić z możliwościami domowego budżetu? Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być skorzystanie z chwilówki online. Jak wybrać tę właściwą? Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek.

Zaciągnięcie pożyczki wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku

To, że końcówka roku i pierwsze tygodnie nowego obfitują w wydatki, które z bieżących wynagrodzeń nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć, to jedno.

Równie ważny, a czasem nawet ważniejszy, jest wybór pożyczki, która z jednej strony pozwoli zrealizować plany – np. wyjechać na ferie – a z drugiej będzie „lekka” dla naszego domowego budżetu. Z tego powodu bez względu na porę roku zaciągnięcie pożyczki powinno poprzedzać kilka kroków.

Określ, jakiej kwoty potrzebujesz

To w dużym stopniu ułatwi jej wybór. Pożyczki pozabankowe są różne. Przyjmując, że na tygodniowe, rodzinne ferie potrzebujmy ok. 3000 złotych, nie ma sensu poświęcać czasu na przeglądanie ofert pożyczek na 10 tys. złotych.

Jeśli decydujesz się na pożyczkę, to tylko u znanego pożyczkodawcy

To ważne, ponieważ dzięki temu zyskujemy pewność, że dana firma działa w pełni legalnie i podlega Ustawie o kredycie konsumenckim, która określa warunki, na których udzielane są pożyczki. Gdzie znaleźć tego typu sprawdzone firmy?

Najłatwiej szukać ofert w różnego rodzaju rankingach instytucji pożyczkowych, które sporządzają i na bieżąco aktualizują czołowe portale i porównywarki finansowe.

Jeśli przejrzymy 2-3 tego typu zestawienia, okaże się, że czołowe miejsca zajmują te same firmy. To dobry znak, ponieważ żadna firma, która nie przestrzega przepisów, nie utrzymałaby się wysoko w takich rankingach.

Szukaj ofert pożyczek z RRSO 0%

Jedną z zachęt do skorzystania z pożyczki w danej firmie przez nowych klientów może być tzw. pierwsza pożyczka z RRSO 0% (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby z niej skorzystać, jest jej spłata w terminie.

Samodzielnie policz całkowity koszt pożyczki

W różnego rodzaju zestawieniach jako główny parametr określający atrakcyjność pożyczek stosuje się zwykle RRSO. Ze względu na różne kwoty pożyczek i okres ich spłaty wskaźnik ten bywa dość mylący. Zdaniem eksperta VIVUS.pl najprostszym sposobem jest samodzielne policzenie całkowitego kosztu.

Przyjmijmy, że pożyczamy 3000 złotych, a oddać musimy 3600 złotych. Odejmujemy zatem 3000 zł od 3600 zł i otrzymujemy 600 zł. Owe 600 zł oznacza koszt pożyczki w wysokości 20%. (3000*20%).

Poproś o wzór umowy przed jej podpisaniem

W dobie internetu nie stanowi to problemu. Część pożyczkodawców, w tym m.in. VIVUS.pl, udostępnia taki wzór na swojej stronie internetowej, dzięki czemu można go pobrać, zapoznać się i zadać ewentualne pytania, jeśli coś nie jest dla nas jasne.

Jako klient mamy pełne prawo nie rozumieć języka branżowego, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Pilnuj terminów spłat

Ekspert VIVUS.pl zwraca również uwagę, że dla osób, które dotychczas nie miały okazji korzystać z takich pożyczek, pewnym zaskoczeniem może być fakt, że szybkie pożyczki nie tylko można otrzymać natychmiastowo, ale również należy je spłacić w ustalonym, stosunkowo krótkim terminie (zazwyczaj maksymalnie 30 dni).

Wymusza to na klientach konieczność zgromadzenia całej kwoty naraz, co bywa kłopotliwe.

Z myślą o tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, powstała możliwość przedłużenia okresu spłaty pożyczki o kolejne 30 dni. Dzięki temu mimo chwilowego braku środków nie dojdzie do przeterminowania zadłużenia, a pożyczkobiorca będzie miał czas na zwrot pozostałej części zobowiązania.

Pamiętaj o przysługującym prawie do odstąpienia od umowy pożyczki

W sytuacjach losowych może się okazać, że dopiero co zaciągnięta pożyczka nagle okaże się niepotrzebna. Załóżmy np. że planujemy wyjazd, zaciągnęliśmy pożyczkę na jego opłacenie, ale w ostatniej chwili dowiadujemy się, że nie otrzymamy w pracy upragnionego urlopu.

W takiej sytuacji pożyczka zaciągnięta na ten ściśle określony cel nie ma racji bytu. Lepiej od niej odstąpić i powrócić do przeglądania ofert w chwili, gdy urlop będzie pewny.

Podsumowując

O ile samo zaciągnięcie pożyczki z pozoru wydaje się bardzo proste, podjęcie dobrego wyboru w zakresie konkretnej oferty wymaga przeanalizowania kilku kwestii. Pożyczka może być bardzo pomocna pod warunkiem, że podejdziemy do niej z głową.

Pośpiech, który towarzyszy nam pod koniec roku, z pewnością nie jest dobrym doradcą podczas zaciągania zobowiązań.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.