VPN, czyli wirtualna sieć prywatna to technologia, która nieustannie zdobywa coraz większą popularność. Początkowo była ona wykorzystywana głównie w korporacjach, gdzie konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa przesyłanym plikom z wrażliwymi danymi biznesowymi lub osobowymi.

Współcześnie jednak z tego rozwiązania korzystają również osoby prywatne i małe przedsiębiorstwa. Czemu VPN jest aż tak ważny z perspektywy bezpieczeństwa w sieci? 

Jak działa technologia VPN?

Wirtualna sieć prywatna pozwala zabezpieczyć obecność użytkownika w szeroko pojętej cyberprzestrzeni. Działa to na kilku kluczowych zasadach – przede wszystkim VPN maskuje adres IP użytkownika, przez co ten staje się niewykrywalny dla hakerów czy służb.

W dużym skrócie jego działania są więc praktycznie niewidzialne. Co więcej, przeglądane przez użytkownika dane, zapisane hasła, pliki cookie itd. są zaszyfrowane w taki sposób, aby nawet po wycieku stanowiły nieodczytywalny bełkot. 

Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w sieć VPN, to możesz z łatwością przechytrzyć cyberprzestępców oraz zapobiec rządowej inwigilacji. Niestety, rządy bardzo często wprowadzają na użytkowników Internetu swoiste cenzury, przez co niektóre treści mogą być dla nich niedostępne.

VPN pozwala to skutecznie obejść, a także wykorzystać np. w celach rozrywkowych, ciesząc się nieosiągalnymi w kraju filmami i serialami. Z drugiej strony, rząd stosuje takie praktyki także w momentach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe. VPN może pomóc ukryć aktywność twoją i twoich bliskich w świecie internetu. 

Podczas wyboru usługi VPN należy kierować się dostępnymi funkcjami, płynnością połączenia i jego stabilnością oraz faktem czy dostawca nie przechowuje danych na temat swoich klientów. Oczywiście, renomowani usługodawcy raczej takich decyzji nie podejmują, ale w przypadku samych dostawców Internetu jest to częsty proceder. 

VPN – poznaj korzyści tego rozwiązania

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna umożliwia użytkownikowi cieszenie się wieloma usługami online, które mogą nie być dostępne w jego lokalizacji. Mowa m.in. o takich aplikacjach jak BBC iPlayer, Netflix, Apple Store czy Disney Plus. VPN pozwala obejść te ograniczenia poprzez połączenie się z serwerem przykładowo znajdującym się na terenie USA. 

VPN to również bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych Wi-Fi. Niestety, fakty są takie, że do tego typu sieci mogą być podłączone osoby, które wykorzystają później nasze dane do własnych celów.

VPN zamaskuje naszą obecność i sprawi, że potencjalny oszust czy haker po prostu nas nie wykryje. VPN można również instalować na urządzeniach mobilnych, telewizorze ze smart TV lub Android TV, w routerze czy konsolach PlayStation. 

Uzyskasz wówczas dostęp do wielu zablokowanych stron przy jednoczesnej gwarancji bezpieczeństwa. Co więcej, VPN zaszyfruje nawet zbierane przez Google’a, Skype’a i inne pogramy połączenia głosowe oraz wideo online. Dzięki temu zyskasz pewność, że nikt cię nie podsłuchuje!

Podsumowanie – tanio i szybko

VPN to rozwiązanie stosunkowo tanie. Lepiej jednak na nim nie oszczędzać i nie bawić się w zupełnie darmowe oferty. Większość dostawców VPN (w tym m.in. Surfshark) oferuje testowy okres próbny, w trakcie którego możesz sprawdzić, czy rzeczywiście tego rozwiązania potrzebujesz.

Płatności mogą być regulowane w systemie miesięcznym lub rocznym – w zależności od oferty. Przed wyborem swojego VPN sprawdź koniecznie, czy jest on kompatybilny z posiadanymi przez ciebie urządzeniami. Nie wszyscy dostawcy udostępniają bowiem VPN na urządzenia mobilne. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.