Nie ulega wątpliwości, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup mieszkania to jedne z najbardziej radosnych i wyczekiwanych momentów w życiu. Pomimo ekscytacji, jaka towarzyszy nabyciu własnego M, nie możesz zapominać, że jest to ważna transakcja finansowa. Z tego powodu powinnaś szczególnie zadbać o to, by warunki kredytu na mieszkanie były dla Ciebie jak najkorzystniejsze.

Pamiętaj, że obniżenie całościowego kosztu kredytu na zakup mieszkania chociażby o 1%, może oznaczać dla Ciebie nawet kilka tysięcy złotych oszczędności. Jak uzyskać korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego?

Zadbaj o pozytywną historię kredytową

Zanim bank podejmie decyzję dotyczącą przyznania Ci kredytu hipotecznego, sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. W tym miejscu bank będzie miał możliwość zapoznania się ze wszystkimi Twoimi dotychczasowymi zobowiązaniami, ich wysokością i miejscem zaciągnięcia. Dowie się także, czy wszystkie raty kredytów były przez Ciebie spłacane terminowo.

O ile opóźnienia w spłacie zobowiązań nie są mile widziane przez kredytodawcę, to wciąż są dla banku mniej niepokojące niż brak jakiejkolwiek historii w BIK-u. Klient, który nigdy nie zaciągnął zobowiązania, jest dla banku wielką niewiadomą.

Pozytywna historia kredytowa znacznie zwiększy Twoją wiarygodność w oczach banku i pozwoli Ci zaciągnąć kredyt na mieszkanie na korzystniejszych warunkach, np. z obniżoną marżą lub zmniejszoną prowizją. Jak możesz zbudować historię kredytową w łatwy sposób?

  1. Weź niewielką pożyczkę – nawet jeżeli możesz pozwolić sobie na sfinansowanie wakacji lub nowego samochodu gotówką, rozważ zaciągnięcie niedużego kredytu, który w krótkim czasie spłacisz.
  2. Kup sprzęt na raty – szczególną uwagę zwróć na tzw. raty 0%, czyli raty bez odsetkowe, które są najkorzystniejsze.
  3. Załóż kartę kredytową i korzystaj z niej regularnie podczas codziennych zakupów.

We wszystkich wypadkach bezwzględnie pamiętaj o terminowym spłacaniu rat.

korzystniejsze-warunki-kredytu-hipotecznego-2

Wysoki wkład własny – kredyt hipoteczny na lepszych warunkach

Zanim zaciągniesz kredyt na mieszkanie, postaraj się o zgromadzenie jak najwyższej kwoty, którą przeznaczysz na wkład własny. Kredyt hipoteczny, pokrywający 80% (lub mniej) wartości nieruchomości, będzie zwykle korzystniejszy.

Dlaczego? Im większą część kosztów zakupu mieszkania pokrywasz z własnej kieszeni, tym mniejsze jest dla banku ryzyko, że nie spłacisz zaciągniętego kredytu hipotecznego. W zamian za takie zabezpieczenie bank może zaoferować Ci niższą marżę. Zostaniesz także zwolniona z obowiązku opłacania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Zdecyduj się na cross-selling

Większość banków zaproponuje korzystniejsze warunki kredytu na zakup mieszkania klientom, którzy zdecydują się na otworzenie rachunku bankowego w danej instytucji. Skorzystanie z takiej oferty może znacznie obniżyć marżę kredytu hipotecznego, nawet jeżeli prowadzenie rachunku jest darmowe. Aby zachować niską marżę, większość banków będzie wymagała jednak aktywnego korzystania z konta (np. regularnego wpływu wynagrodzenia).

Innym produktem, często oferowanym w ramach cross-sellingu, jest karta kredytowa. W tym wypadku obniżona marża wiąże się najczęściej z koniecznością wykonania miesięcznie transakcji na określoną kwotę przy użyciu karty.

korzystniejsze-warunki-kredytu-hipotecznego-3

Przyjrzyj się swojej zdolności kredytowej

Ocena zdolności kredytowej to nieodłączny element podczas procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Im lepiej bank oceni Twoją zdolność do spłacenia zobowiązania, tym większe będą Twoje szanse na uzyskanie korzystnego kredytu. Aby poznać swoją aktualną zdolność kredytową, możesz skorzystać z bezpiecznego i ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że nawet jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka, zawsze możesz podjąć kroki, które mogą dodatkowo ją zwiększyć.

Jak obrazują powyższe przykłady, istnieje wiele sposobów na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytu hipotecznego. Aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferują Ci banki, powinnaś rozważyć konsultację z profesjonalnym doradcą kredytowym. Jego rady pomogą wybrać Ci najkorzystniejsze z oferowanych rozwiązań.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ważna jest historia kredytowa, nad którą musisz popracować przez około 6 miesięcy, nie tylko założenie karty kredytowej czy wzięcie kredytu się liczy, ważne jest żeby było widać że korzystasz z tych produktów i przede wszystkim spłacasz je regularnie. Najważniejsze trzeba pamiętać żeby ani dnia opóźnienia nie zrobić, gdyż cała nasza praca może pójść na marne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.