Naturalny skład kosmetyków to tylko jedna z decyzji, którą należy podjąć, żeby produkt do pielęgnacji był ekologiczny. Ważne jest nie tylko to, co zawiera kosmetyk, ale i w co został zapakowany. Sprawdź, jakie rozwiązania są najbardziej przyjazne dla środowiska.

Po czym poznać ekologiczne opakowania na kosmetyki?

Opakowania kosmetyków są uznawane za ekologiczne, jeśli na większość z poniższych pytań otrzymasz odpowiedź twierdzącą:

  • Czy są wolne od toksycznych substancji?
  • Czy nadają się do recyklingu?
  • Czy można je wykorzystać ponownie?
  • Czy są tak zaprojektowane, by części produktu nie trzeba było wyrzucać wraz z opakowaniem (często dzieje się tak np. z tubkami)?

Dodatkowo, pod uwagę bierze się:

  • ilość energii potrzebnej do wytworzenia opakowania kosmetyków,
  • odległość, jaką muszą przebyć surowce,
  • wagę gotowego produktu, ponieważ im jest on cięższy, tym większe zapotrzebowanie na ciężarówki do dystrybucji.

Dużo się obecnie mówi o zero waste, czyli minimalizowaniu odpadów. Mimo że pojęcie jest stosunkowo nowe, oznacza tyle, co niemarnowanie, a zatem jest doskonale znane naszym babciom. Chodzi o to, żeby nie wyrzucać, a przetwarzać, unikając produktów jednorazowego użytku.

Ekologiczne opakowania kosmetyków – dlaczego?

Kosmetyki naturalne - opakowania zero waste

Przemysł kosmetyczny jest odpowiedzialny nawet za 1/3 odpadów na wysypiskach, dlatego forma opakowania kosmetyków to kluczowa kwestia przy wyborze produktów do pielęgnacji. Niestety, większość opakowań nie nadaje się do recyklingu, a najgorzej wypada tutaj plastik. Na świecie zaledwie 9% tej substancji ulega ponownemu przetworzeniu, podczas gdy reszta zanieczyszcza środowisko.

Właśnie dlatego kosmetyki naturalne od Phenomé ograniczają zużycie plastiku, folii czy wielowarstwowych pudełek. Od początku oferowaliśmy kosmetyki w szklanych opakowaniach, a teraz dodatkowo wprowadzamy jasne słoiczki zamiast ciemnych, dzięki czemu łatwiej je poddać recyklingowi.

To jednak nie koniec naszych starań, by być bliżej ekologii. Promujemy również inny ważny eko trend – skinimalizm. Polega on na świadomych zakupach i koncentrowaniu się na jakości zamiast ilości produktów.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki w szklanych opakowaniach?

Szkło ma opinię jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska surowców na rynku. Powstaje z piasku i idealnie nadaje się do recyklingu. W Polsce ponad 62% wykonanych z tego tworzywa opakowań trafia z powrotem do huty szkła, a z roku na rok ta liczba jest coraz wyższa. W porównaniu ze wspomnianym już plastikiem to prawdziwa przepaść.

Kosmetyki naturalne w szklanych opakowaniach mają też tę zaletą, że świetnie zachowują świeżość. Szkło nie wchodzi w reakcje z zawartością i nie uwalnia toksycznych substancji, przez co nasze aktywne składniki pozostają bezpieczne.

Co zrobić ze zużytymi opakowaniami po kosmetykach?

Nawet najbardziej ekologiczne opakowania po kosmetykach nie dostaną drugiego życia bez pomocy konsumentów. Ważne, żeby po zużyciu produktu umyć słoiczek i wrzucić go do zielonego kontenera przeznaczonego na szkło.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.