Posiadanie mieszkania na własność to marzenie praktycznie każdej dorosłej osoby. Nie każdy z nas ma jednak szczęście otrzymać własną nieruchomość w spadku czy prezencie od rodziców, nie każdy także zarabia takie kwoty, że jest w stanie odłożyć kilkaset tysięcy złotych i kupić mieszkanie za gotówkę.

Dla większości mieszkańców Łodzi spełnienie marzenia o mieszkaniu jest możliwe tylko za pośrednictwem banku i udzielonego przez niego kredytu hipotecznego. Warunkiem jego uzyskania jest natomiast posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie.

Czym jest zdolność kredytowa? Dlaczego jest taka ważna?

Zdolność kredytowa to bardzo ważne pojęcie, z którym większość przyszłych kredytobiorców spotyka się dopiero w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Kryje się pod nim nic innego, jak maksymalna kwota, którą na obecną chwilę jest w stanie pożyczyć nam bank. Zdolność kredytowa jest wyliczana przez każdy bank niezależnie i może różnić się o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w poszczególnych instytucjach.

kredyt-hipoteczny-02

Na naszą zdolność kredytową wpływa szereg czynników. Warunkują ją nie tylko nasze miesięczne dochody, ale także liczba osób na utrzymaniu, posiadane zobowiązania finansowe, a także wiek i forma zatrudnienia – osoba pracująca w oparciu o umowę o pracę będzie miała inną zdolność kredytową niż przedsiębiorca rozliczający się w oparciu o ryczałt, pomimo takich samych dochodów.

Poznanie swojej zdolności kredytowej jest o tyle istotne, że pozwala na wybór nieruchomości, na której zakup po prostu nas stać – posiadamy wkład własny w odpowiedniej wysokości, a bank pożyczy nam pozostałą kwotę, potrzebną do jej zakupu.

Jak można poznać swoją zdolność kredytową?

W precyzyjnym określeniu zdolności kredytowej pomoże doradca kredytowy z Łodzi. Jest to profesjonalista, którego główną specjalizacją są kredyty hipoteczne. Doradca finansowy działa na rynku lokalnym, co sprawia, że świetnie zna aktualną ofertę wszystkich banków i instytucji finansowych z Łodzi i okolic. Z jego usług może całkowicie bezpłatnie skorzystać każda osoba, która planuje zaciągniecie kredytu hipotecznego.

Do doradcy warto zgłosić się na kilka miesięcy przed planowanym kredytem właśnie w celu uzyskania informacji na temat swojej aktualnej zdolności kredytowej. Uzbrojeni w tę wiedzę, będziemy mogli udać się na poszukiwanie nieruchomości, którą bez problemu sfinansujemy kredytem. Co jednak w sytuacji, kiedy okaże się, że w oczach banku nie stać nas na wymarzone mieszkanie w Łodzi. W rozwiązaniu tego problemu także pomoże doradca kredytowy w Łodzi!

Częstym problemem, który znacząco obniża zdolność kredytową, są posiadane przez przyszłego kredytobiorcę zobowiązania – raty w wysokości kilkuset złotych, nieużywana karta kredytowa czy limit na koncie w wysokości 10 tys. zł. są w stanie obniżyć zdolność kredytową nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ich zamknięcie przed złożeniem wniosku o kredyt lub dołączenie do niego oświadczenia o spłacie zobowiązań po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, zazwyczaj pozwala uzyskać kredyt w pożądanej wysokości.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieli portal Sprawdzony Doradca – Twój doradca kredytowy Łódź.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.